Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

WSTÊP

Szanowni Pañstwo,

Z dniem 20 pa¼dziernika 2007 roku, przesta³y obowi±zywaæ „stare" dyrektywy reguluj±ce zasady uznawania kwalifikacji zawodowych. Nowa Dyrektywa 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 wrze¶nia 2005 roku w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, ujednolica i gromadzi wszystkie regulacje w tym zakresie w jeden akt prawny. Dotyczy to zarówno sektorowego, jak i ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych.

Nale¿y zauwa¿yæ, i¿ zasady uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielêgniarek i po³o¿nych, na tle przepisów nowej dyrektywy zmieni³y siê w sposób bardzo nieznaczny. Oznacza to, utrzymanie status quo, je¶li chodzi o absolwentów liceów medycznych, którzy w dalszym ci±gu musz± korzystaæ z ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych, okre¶lonego w Tytule III Rozdzia³ I wskazanej dyrektywy. Zmian± w dobrym kierunku w tej kwestii, jest niew±tpliwie precyzyjniejsze okre¶lenie typów szkó³ oraz zasad stosowania ¶rodków wyrównawczych, co znacz±co wp³ynie na uproszczenie procedury uznania.

Najwiêcej zmian dotyczy zasad uznawania kwalifikacji licencjatów pielêgniarstwa i po³o¿nictwa. Nowa dyrektywa g³ówny nacisk k³adzie na zgodno¶æ kszta³cenia z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 31 oraz art. 40. Na podstawie przepisów dyrektywy, uzupe³nionej o tre¶æ najnowszego Komunikatu Komisji Europejskiej - Notyfikacja dokumentów potwierdzaj±cych posiadanie kwalifikacji lekarzy specjalistów, pielêgniarek odpowiedzialnych za opiekê ogóln±, lekarzy dentystów specjalistów, po³o¿nych i architektów (2008/C 137/07), osoby, które odby³y kszta³cenie zgodne z wskazanymi artyku³ami korzystaj± z automatycznego uznania kwalifikacji zawodowych. Osoby, które posiadaj± dyplomy wydane przed l maja 2004 i których kszta³cenie nie spe³nia minimalnych wymogów, musz± legitymowaæ siê co najmniej 3-letnim okresem zatrudnienia w zawodzie w ci±gu ostatnich 5-ciu lat. Nowo¶ci± jest, w stosunku do poprzedniego systemu, konkretny zapis dotycz±cy automatycznego uznawania kwalifikacji zawodowych absolwentów studiów pomostowych.

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych magistrów pielêgniarstwa i po³o¿nictwa oraz absolwentów medycznych szkó³ zawodowych pozostaj± bez zmian.

Szanowni Pañstwo, pragnê jeszcze raz podkre¶liæ, i¿ dzia³anie wzajemnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych opiera siê przede wszystkim na zasadzie wzajemnego zaufania. Okrêgowe Izby Pielêgniarek i Po³o¿nych, jako w³adze w³a¶ciwe, s± zobligowane do jak najpe³niejszej weryfikacji informacji zawartych w wystawianym przez siebie za¶wiadczeniu. Za¶wiadczenie, winno przedstawiaæ informacje okre¶lone w dyrektywie w sposób umo¿liwiaj±cy ich jasn± interpretacjê oraz w³a¶ciw± identyfikacjê procedury, jaka w konkretnym przypadku powinna zostaæ podjêta przez w³adze w³a¶ciwe pañstwa przyjmuj±cego.

Pragnê podkre¶liæ, i¿ do ka¿dego za¶wiadczenia Okrêgowa Izba Pielêgniarek i Po³o¿nych, mo¿e do³±czyæ pismo wyja¶niaj±ce sytuacjê faktyczn± lub prawn± danej osoby, co jest bardzo pomocne w skomplikowanych sytuacjach, gdzie czêsto samo za¶wiadczenie nie daje pañstwu przyjmuj±cemu pe³nego obrazu stanu faktycznego. Taki dokument wyja¶niaj±cy staje siê nierozerwaln± czê¶ci± sk³adow± samego za¶wiadczenia i równie¿ winien odpowiadaæ wymogom dotycz±cym samego za¶wiadczenia.

Bior±c pod uwagê, ogólne trendy migracji, rola Okrêgowych Izb Pielêgniarek i Po³o¿nych, bêdzie prawdopodobnie g³ównie polega³a na wystawianiu za¶wiadczeñ dla polskich pielêgniarek i po³o¿nych, pragn±cych podj±æ pracê poza granicami naszego kraju. Dlatego te¿, poni¿ej przedstawiam wyci±g z przepisów dyrektywy 2005/36/WE wraz ze wzorami za¶wiadczeñ dla poszczególnych typów szkó³. Mam nadziejê, i¿ niniejszy materia³ bêdzie pomocny w codziennej pracy Okrêgowych Izb Pielêgniarek i Po³o¿nych oraz dostarczy wielu cennych informacji pielêgniarkom i po³o¿nym planuj±cym podjêcie pracy poza granicami naszego kraju.

Z wyrazami szacunku

Wiceprezes

El¿bieta Garwacka - Czachor


Ogólne informacje dotycz±ce procedury uznawania kwalifikacji zawodowych

Podstawowym dokumentem, który jest niezbêdny w procedurze uznawania kwalifikacji zawodowych w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, jest odpowiednie za¶wiadczenie wydawane przez w³adze w³a¶ciwe pañstwa pochodzenia kandydata. Niniejszy przewodnik, w kolejnym punkcie przedstawia przepisy Dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 wrze¶nia 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, reguluj±ce zasady uznawania kwalifikacji kolejnych grup pielêgniarek i po³o¿nych, podzielonych ze wzglêdu na kryterium posiadanego wykszta³cenia, oraz wzory za¶wiadczeñ opracowane na ich podstawie.

Przedmiotowe za¶wiadczenie, celem rozpoczêcia procedury uznawania kwalifikacji zawodowych, nale¿y z³o¿yæ w odpowiednim organie pañstwa przyjmuj±cego. Jednocze¶nie nale¿y podkre¶liæ, i¿ zgodnie z art. 50, w³adze w³a¶ciwe pañstwa rozpatruj±cego wniosek mog± ¿±daæ dodatkowych dokumentów. W przypadku ogólnego systemu uznawania kwalifikacji zawodowych bêdzie to np. program nauczania szko³y, która ukoñczy³ aplikant.

Zgodnie z artyku³em 51 Dyrektywy 2005/36/WE procedura wzajemnego uznawania kwalifikacji zawodowych przebiega nastêpuj±co:

1. W³a¶ciwy organ przyjmuj±cego Pañstwa Cz³onkowskiego potwierdza otrzymanie wniosku w terminie miesi±ca od jego otrzymania oraz zawiadamia wnioskodawcê, w stosownym przypadku, o konieczno¶ci dostarczenia brakuj±cych dokumentów.

  1. Procedura rozpatrywania wniosku o zezwolenie na wykonywanie zawodu regulowanego powinna prowadziæ do jak najszybszego wydania przez w³a¶ciwy organ w przyjmuj±cym Pañstwie Cz³onkowskim nale¿ycie uzasadnionej decyzji, nie pó¼niej ni¿ w terminie trzech miesiêcy od daty z³o¿enia przez wnioskodawcê kompletu dokumentów. Jednak¿e powy¿szy termin mo¿e zostaæ przed³u¿ony o miesi±c w przypadku rozpatrywania sprawy na podstawie przepisów reguluj±cych ogólny system uznawania kwalifikacji zawodowych.
  2. Od decyzji lub braku decyzji w przypisanym terminie przys³uguje odwo³anie zgodnie z prawem krajowym przyjmuj±cego Pañstwa Cz³onkowskiego.

Nale¿y jednocze¶nie podkre¶liæ, i¿ przepisy wskazanej dyrektywy, nie s± dla obywateli pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej bezpo¶rednio ¼ród³em praw i obowi±zków. Przepisy dyrektywy zosta³y implementowane do systemów prawnych wszystkich pañstw, co mo¿e oznaczaæ pewne ró¿nice w organizacji i procedurach uznawania kwalifikacji zawodowych. Podstawowym wymogiem implementacji jest osi±gniêcie celu zak³adanego przez dyrektywê, a wiêc zapewnienie efektywnego uznawania kwalifikacji zawodowych.

Zainteresowany mo¿e powo³aæ siê bezpo¶rednio na przepisy dyrektywy, jedynie w przypadku, gdy dane pañstwo nie dokona³o implementacji przepisów do prawa krajowego.

Nale¿y równie¿ pamiêtaæ, i¿ wszystkie za¶wiadczenia wydawane przez okrêgowe izby pielêgniarek i po³o¿nych, na cele procedury uznawania kwalifikacji pozostaj± wa¿ne przez okres 3 miesiêcy od daty wydania.

 


Magister pielêgniarstwa

art. 21 ust. 1 Dyrektywy 2005/36/WE 

Ka¿de Pañstwo Cz³onkowskie uznaje dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji lekarzy uprawniaj±ce do podejmowania dzia³alno¶ci zawodowej w charakterze lekarza posiadaj±cego podstawowy poziom wykszta³cenia medycznego lub lekarza specjalisty, pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln±, lekarza dentysty lub wyspecjalizowanego lekarza dentysty, lekarza weterynarii, farmaceuty oraz architekta wyszczególnione odpowiednio w za³±czniku V, pkt 5.1.1, 5.1.2, 5.2.2, 5.3.2, 5.3.3, 5.4.2, 5.6.2 i 5.7.1 spe³niaj±ce minimalne wymogi w zakresie kszta³cenia, o których mowa odpowiednio w art. 24, 25, 31, 34, 35, 38, 44 oraz 46 i nadaje tym dokumentom potwierdzaj±cym posiadanie kwalifikacji, na potrzeby podejmowania i prowadzenia dzia³alno¶ci zawodowej tak± sam± moc na swoim terytorium, jak dokumentom potwierdzaj±cym posiadanie kwalifikacji, które samo wydaje.

Wymienione dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji musz± byæ wydane przez w³a¶ciwe organy w Pañstwach Cz³onkowskich i w stosownym przypadku musz± im towarzyszyæ ¶wiadectwa wyszczególnione odpowiednio w za³±czniku V, pkt 5.1.1, 5.1.2, 5.2.2, 5.3.2, 5.3.3, 5.4.2, 5.6.2 oraz 5.7.1.

 Przepisy akapitu pierwszego i drugiego nie wp³ywaj± na prawa nabyte, o których mowa w art. 23, 27, 33, 37, 39 i 49.


Magister po³o¿nictwa 

art. 21 ust 3 Dyrektywy 2005/36/WE

Ka¿de Pañstwo Cz³onkowskie uznaje dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nych wydane obywatelom Pañstw Cz³onkowskich przez inne Pañstwa Cz³onkowskie i wyszczególnione w za³±czniku V, pkt 5.5.2, które spe³niaj± minimalne wymogi w zakresie kszta³cenia, o których mowa w art. 40, i kryteria okre¶lone w art. 41 oraz nadaje im na potrzeby podejmowania i prowadzenia dzia³alno¶ci zawodowej tak± sam± moc na swoim terytorium, jak dokumentom potwierdzaj±cym posiadanie kwalifikacji, które samo wydaje. Powy¿szy przepis nie narusza praw nabytych, o których mowa w art. 23 i 43.


Licencjat pielêgniarstwa - kszta³cenie zgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 31 dyrektywy

art. 21 ust. 1 Dyrektywy 2005/36/WE

Ka¿de Pañstwo Cz³onkowskie uznaje dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji lekarzy uprawniaj±ce do podejmowania dzia³alno¶ci zawodowej w charakterze lekarza posiadaj±cego podstawowy poziom wykszta³cenia medycznego lub lekarza specjalisty, pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln±, lekarza dentysty lub wyspecjalizowanego lekarza dentysty, lekarza weterynarii, farmaceuty oraz architekta wyszczególnione odpowiednio w za³±czniku V, pkt 5.1.1, 5.1.2, 5.2.2, 5.3.2, 5.3.3, 5.4.2, 5.6.2 i 5.7.1 spe³niaj±ce minimalne wymogi w zakresie kszta³cenia, o których mowa odpowiednio w art. 24, 25, 31, 34, 35, 38, 44 oraz 46 i nadaje tym dokumentom potwierdzaj±cym posiadanie kwalifikacji, na potrzeby podejmowania i prowadzenia dzia³alno¶ci zawodowej tak± sam± moc na swoim terytorium, jak dokumentom potwierdzaj±cym posiadanie kwalifikacji, które samo wydaje.

Wymienione dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji musz± byæ wydane przez w³a¶ciwe organy w Pañstwach Cz³onkowskich i w stosownym przypadku musz± im towarzyszyæ ¶wiadectwa wyszczególnione odpowiednio w za³±czniku V, pkt 5.1.1, 5.1.2, 5.2.2, 5.3.2, 5.3.3, 5.4.2, 5.6.2 oraz 5.7.1.

Przepisy akapitu pierwszego i drugiego nie wp³ywaj± na prawa nabyte, o których mowa w art. 23, 27, 33, 37, 39 i 49.


Licencjat po³o¿nictwa - kszta³cenie zgodne z minimalnym wymaganiami okre¶lonymi w art. 41 dyrektywy

art. 21 ust 3 Dyrektywy 2005/36/WE

Ka¿de Pañstwo Cz³onkowskie uznaje dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nych wydane obywatelom Pañstw Cz³onkowskich przez inne Pañstwa Cz³onkowskie i wyszczególnione w za³±czniku V, pkt 5.5.2, które spe³niaj± minimalne wymogi w zakresie kszta³cenia, o których mowa w art. 40, i kryteria okre¶lone w art. 41 oraz nadaje im na potrzeby podejmowania i prowadzenia dzia³alno¶ci zawodowej tak± sam± moc na swoim terytorium, jak dokumentom potwierdzaj±cym posiadanie kwalifikacji, które samo wydaje. Powy¿szy przepis nie narusza praw nabytych, o których mowa w art. 23 i 43.


Licencjat pielêgniarstwa - dyplom wydany przed l maja 2004 roku - kszta³cenie niezgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 31 dyrektywy

art. 33 ust 2 lit a) Dyrektywy 2005/36/WE

W odniesieniu do polskich kwalifikacji pielêgniarek odpowiedzialnych za opiekê ogóln±, uznaje siê wy³±cznie prawa nabyte, o których mowa poni¿ej. W przypadku obywateli Pañstw Cz³onkowskich, których dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln± zosta³ wydany w Polsce, przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spe³niaj± minimalnych wymogów w zakresie kszta³cenia okre¶lonych w art. 31, Pañstwa Cz³onkowskie uznaj± dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln± okre¶lone poni¿ej, pod warunkiem do³±czenia do nich za¶wiadczenia potwierdzaj±cego, ¿e dani obywatele Pañstw Cz³onkowskich faktycznie i w sposób zgodny z prawem wykonywali dzia³alno¶æ pielêgniarek odpowiedzialnych za opiekê ogóln± w Polsce przez okres wyszczególniony poni¿ej:

a) w przypadku osób posiadaj±cych dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji pielêgniarki w stopniu licencjata (dyplom licencjata pielêgniarstwa): przez co najmniej trzy kolejne lata w okresie piêciu lat poprzedzaj±cych wydanie za¶wiadczenia.


Licencjat po³o¿nictwa - dyplom wydany przed l maja 2004 roku - kszta³cenie niezgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 41 dyrektywy

art. 43 ust 3 lit a) Dyrektywy 2005/36/WE

W odniesieniu do polskich dokumentów potwierdzaj±cych posiadanie kwalifikacji po³o¿nych uznaje siê wy³±cznie prawa nabyte okre¶lone poni¿ej.

W przypadku obywateli Pañstw Cz³onkowskich, których dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nej zosta³y wydane w Polsce przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spe³niaj± minimalnych wymogów w zakresie kszta³cenia okre¶lonych w art. 40 lub których kszta³cenie rozpoczê³o siê w Polsce przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spe³niaj± minimalnych wymogów w zakresie kszta³cenia okre¶lonych w art. 40, Pañstwa Cz³onkowskie uznaj± dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nej okre¶lone poni¿ej pod warunkiem do³±czenia do nich za¶wiadczenia potwierdzaj±cego, ¿e dane osoby faktycznie i w sposób zgodny z prawem wykonywa³y czynno¶ci po³o¿nych przez okres wyszczególniony poni¿ej:

a) w przypadku osób posiadaj±cych dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji po³o¿nej w stopniu licencjata (dyplom licencjata po³o¿nictwa): przez co najmniej trzy kolejne lata w okresie piêciu lat poprzedzaj±cych wydanie za¶wiadczenia;


Licencjat pielêgniarstwa (studia pomostowe)

art. 33 ust 3 Dyrektywy 2005/36/WE

Pañstwa Cz³onkowskie uznaj± dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji pielêgniarek wydane w Polsce pielêgniarkom, które ukoñczy³y kszta³cenie przed 1 maja 2004 r. nawet je¿eli dokumenty te nie spe³niaj± minimalnych wymogów kszta³cenia okre¶lonych w art. 31, potwierdzonych uzyskaniem tytu³u "licencjata", je¿eli zosta³y one uzyskane na podstawie specjalnego programu kszta³cenia, okre¶lonego w art. 11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z dnia 30 kwietnia 2004 r., nr 92, poz. 885) oraz rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie szczegó³owych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielêgniarstwo lub po³o¿nictwo przeznaczonych dla pielêgniarek i po³o¿nych posiadaj±cych ¶wiadectwo dojrza³o¶ci i bêd±cych absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkó³ zawodowych kszta³c±cych w zawodzie pielêgniarki i po³o¿nej (Dziennik Ustaw z dnia 13 maja 2004 r., nr 110, poz. 1170)

[1], w celu potwierdzenia, ¿e dana osoba dysponuje wiedz± i umiejêtno¶ciami porównywalnymi z tymi, jakie posiadaj± pielêgniarki posiadaj±ce kwalifikacje, które w przypadku Polski okre¶lono w za³±czniku V pkt 5.2.2.


 

[1] - przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z dnia 30 kwietnia 2004 r., nr 92, poz. 885) zachowuj± moc do czasu wej¶cia w ¿ycie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie nowej ustawy – art. 102 ust. 2


Licencjat po³o¿nictwa (studia pomostowe)

art. 43 ust 4 Dyrektywy 2005/36/WE

Pañstwa Cz³onkowskie uznaj± dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nych wydane w Polsce po³o¿nym, które ukoñczy³y kszta³cenie przed 1 maja 2004 r., nawet je¿eli dokumenty te nie spe³niaj± minimalnych wymogów kszta³cenia okre¶lonych w art. 40, potwierdzonych nadaniem tytu³u "licencjata", uzyskanego na podstawie specjalnego programu kszta³cenia, okre¶lonego w art. 11 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z dnia 30 kwietnia 2004 r., nr 92, poz. 885) oraz rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 maja 2004 r. w sprawie szczegó³owych warunków prowadzenia studiów zawodowych na kierunku pielêgniarstwo lub po³o¿nictwo przeznaczonych dla pielêgniarek i po³o¿nych posiadaj±cych ¶wiadectwo dojrza³o¶ci i bêd±cych absolwentami liceów medycznych oraz medycznych szkó³ zawodowych kszta³c±cych w zawodzie pielêgniarki i po³o¿nej (Dziennik Ustaw z dnia 13 maja 2004 r., nr 110, poz. 1170)

[1], w celu potwierdzenia, ¿e dana osoba dysponuje wiedz± i umiejêtno¶ciami porównywalnymi z posiadanymi przez po³o¿ne o kwalifikacjach, które w przypadku Polski okre¶lono w za³±czniku V pkt 5.5.2.


[1] –  przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 11 ust. 6 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw z dnia 30 kwietnia 2004 r., nr 92, poz. 885) zachowuj± moc do czasu wej¶cia w ¿ycie przepisów wykonawczych wydanych na podstawie nowej ustawy – art. 102 ust. 2


Pielêgniarki - absolwentki medycznych szkó³ zawodowych

art. 33 ust 2 lit. b) Dyrektywy 2005/36/WE

W odniesieniu do polskich kwalifikacji pielêgniarek odpowiedzialnych za opiekê ogóln±, uznaje siê wy³±cznie prawa nabyte, o których mowa poni¿ej. W przypadku obywateli Pañstw Cz³onkowskich, których dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln± zosta³ wydany w Polsce, przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spe³niaj± minimalnych wymogów w zakresie kszta³cenia okre¶lonych w art. 31, Pañstwa Cz³onkowskie uznaj± dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln± okre¶lone poni¿ej, pod warunkiem do³±czenia do nich za¶wiadczenia potwierdzaj±cego, ¿e dani obywatele Pañstw Cz³onkowskich faktycznie i w sposób zgodny z prawem wykonywali dzia³alno¶æ pielêgniarek odpowiedzialnych za opiekê ogóln± w Polsce przez okres wyszczególniony poni¿ej:

b) w przypadku osób posiadaj±cych dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji pielêgniarki potwierdzaj±cy ukoñczenie kszta³cenia pomaturalnego w medycznych szko³ach zawodowych (dyplom pielêgniarki albo pielêgniarki dyplomowanej): przez co najmniej piêæ kolejnych lat w okresie siedmiu lat poprzedzaj±cych wydanie ¶wiadectwa.


Po³o¿ne - absolwentki medycznych szkó³ zawodowych

art. 43 ust 3 lit b) Dyrektywy 2005/36/WE

W odniesieniu do polskich dokumentów potwierdzaj±cych posiadanie kwalifikacji po³o¿nych uznaje siê wy³±cznie prawa nabyte okre¶lone poni¿ej.

W przypadku obywateli Pañstw Cz³onkowskich, których dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nej zosta³y wydane w Polsce przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spe³niaj± minimalnych wymogów w zakresie kszta³cenia okre¶lonych w art. 40 lub których kszta³cenie rozpoczê³o siê w Polsce przed 1 maja 2004 r. i którzy nie spe³niaj± minimalnych wymogów w zakresie kszta³cenia okre¶lonych w art. 40, Pañstwa Cz³onkowskie uznaj± dokumenty potwierdzaj±ce posiadanie kwalifikacji po³o¿nej okre¶lone poni¿ej pod warunkiem do³±czenia do nich za¶wiadczenia potwierdzaj±cego, ¿e dane osoby faktycznie i w sposób zgodny z prawem wykonywa³y czynno¶ci po³o¿nych przez okres wyszczególniony poni¿ej:

b) w przypadku osób posiadaj±cych dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji po³o¿nej potwierdzaj±cy ukoñczenie pomaturalnego kursu kszta³cenia w medycznej szkole zawodowej (dyplom po³o¿nej): przez co najmniej piêæ kolejnych lat w okresie siedmiu lat poprzedzaj±cych wydanie za¶wiadczenia.


Ogólny system uznawania kwalifikacji zawodowych

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych absolwentów:

  • studiów licencjackich, którzy posiadaj± kszta³cenie niezgodne z art. 31 lub 40 – dyplomy wydane przed 1 maja 2004 oraz nie posiadaj± wystarczaj±co d³ugich okresów zatrudnienia na terenie Rzeczypospolitej,
  • medycznych szkó³ zawodowych, którzy nie posiadaj± wystarczaj±co d³ugich okresów zatrudnienia na terenie Rzeczypospolitej
  • liceów medycznych

art. 13 Dyrektywy 2005/36/WE – Warunki uznania

1. W przypadku gdy w przyjmuj±cym Pañstwie Cz³onkowskim podjêcie lub wykonywanie zawodu regulowanego uzale¿nione jest od posiadania okre¶lonych kwalifikacji zawodowych, w³a¶ciwy organ tego Pañstwa obowi±zany jest zezwoliæ na podjêcie i wykonywanie tego zawodu na tych samych warunkach, które obowi±zuj± w³asnych obywateli, przez wnioskodawców posiadaj±cych po¶wiadczenie kompetencji lub dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji wymagany w innym Pañstwie Cz³onkowskim do dostêpu do danego zawodu lub jego wykonywania na terytorium tego Pañstwa.

Po¶wiadczenie kompetencji lub dokument potwierdzaj±cy posiadanie kwalifikacji musi spe³niaæ nastêpuj±ce warunki:

a) musz± byæ wydane przez w³a¶ciwy organ Pañstwa Cz³onkowskiego, wyznaczony zgodnie z przepisami ustawowymi, wykonawczymi lub administracyjnymi tego Pañstwa Cz³onkowskiego;

b) musz± potwierdzaæ uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie co najmniej równowa¿nym z poziomem bezpo¶rednio poprzedzaj±cym ten, jaki wymagany jest w przyjmuj±cym Pañstwie Cz³onkowskim, zgodnie z art. 11.

We wskazanych wy¿ej za¶wiadczeniach oraz w za¶wiadczeniu o przebiegu pracy zawodowej nale¿y w zale¿no¶ci od wnioskodawcy, wybraæ odpowiednie okre¶lenie poprzez skasowanie niepotrzebnego.

Niniejsze za¶wiadczenia stanowi± wzór, który w zale¿no¶ci od konkretnego przypadku mo¿e zostaæ zmodyfikowany przez okrêgow± izbê pielêgniarek i po³o¿nych.



Za³±czniki:

Pobierz plik (UKMP.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielêgniarki

[Magister pielêgniarstwa]

40 kB
Pobierz plik (UKMA.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu po³o¿nej

[Magister po³o¿nictwa]

41 kB
Pobierz plik (UKLP.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielêgniarki

[Licencjat pielêgniarstwa kszta³cenie zgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 31 dyrektywy ]

42 kB
Pobierz plik (UKLA.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu po³o¿nej

[Licencjat po³o¿nictwa - kszta³cenie zgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 40 dyrektywy]

43 kB
Pobierz plik (UKLP2.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielêgniarki

[Licencjat pielêgniarstwa - dyplom wydany przed 1 maja 2004 roku – kszta³cenie niezgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 31 dyrektywy]

43 kB
Pobierz plik (UKLA2.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu po³o¿nej

[Licencjat po³o¿nictwa - dyplom wydany przed 1 maja 2004 roku – kszta³cenie niezgodne z minimalnymi wymaganiami okre¶lonymi w art. 41 dyrektywy]

44 kB
Pobierz plik (UKLPSP.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielêgniarki

[Licencjat pielêgniarstwa (studia pomostowe)]

45 kB
Pobierz plik (UKLASP.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu po³o¿nej

[Licencjat po³o¿nictwa (studia pomostowe)]

45 kB
Pobierz plik (UKLPMSZ.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu pielêgniarki

[Pielêgniarki - absolwentki medycznych szkó³ zawodowych]

47 kB
Pobierz plik (UKAMSZ.doc)Za¶wiadczenie o kwalifikacjach do wykonywania zawodu po³o¿nej

[Po³o¿ne - absolwentki medycznych szkó³ zawodowych]

47 kB
Pobierz plik (UKLM.doc)Za¶wiadczenia dla absolwentów liceów medycznych

[ ]

49 kB
Pobierz plik (UKMSZ.doc)Za¶wiadczenia dla absolwentów medycznych szkó³ zawodowych

[którzy nie legitymuj± siê odpowiednio d³ugim do¶wiadczeniem zawodowym ]

50 kB
Pobierz plik (UKASL.doc)Za¶wiadczenia dla absolwentów studiów licencjackich

[których dyplomy wydano przed 1 maja 2008 r. (kszta³cenie niezgodne z art. 31 lub 40), którzy nie legitymuj± siê odpowiednio d³ugim do¶wiadczeniem zawodowym]

50 kB
Pobierz plik (UKPPZ.doc)Za¶wiadczenie o przebiegu pracy zawodowej

[ ]

48 kB

Wyszukaj: