Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Uznawanie kwalifikacji zawodowych pielêgniarkom i po³o¿nym w Unii Europejskiej

Wyci±g z Traktatu Akcesyjnego podpisanego w dniu 16 kwietnia 2003 roku.

Pielêgniarki
Artyku³ 4b Dyrektywy Rady 77/452/EWG z dnia 27 czerwca 1977 r. dotycz±cej wzajemnego uznawania dyplomów, ¶wiadectw i innych dokumentów potwierdzaj±cych posiadanie kwalifikacji pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln±, ³±cznie ze ¶rodkami maj±cymi na celu u³atwienie skutecznego wykonywania prawa przedsiêbiorczo¶ci i swobody ¶wiadczenia us³ug - dodany pkt. 2 lit. b Traktatu Akcesyjnego.
"Artyku³ 4b - w odniesieniu do polskich kwalifikacji pielêgniarek odpowiedzialnych za opiekê ogóln±, bêd± stosowane przepisy dotycz±ce praw nabytych. W przypadku obywateli pañstw cz³onkowskich, których dyplomy, ¶wiadectwa i inne dokumenty potwierdzaj±ce kwalifikacje pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê ogóln± zosta³y wydane lub których kszta³cenie zaczê³o siê w Polsce przed dniem przyst±pienia i które nie spe³niaj± minimalnych wymogów szkolenia okre¶lonych w artykule 1 Dyrektywy Rady 77/453/EWG, pañstwa cz³onkowskie uznaj± nastêpuj±ce dyplomy, ¶wiadectwa i inne dokumenty potwierdzaj±ce kwalifikacje w zakresie pielêgniarskiej opieki ogólnej jako wystarczaj±ce dowody, je¶li bêdzie do nich za³±czone za¶wiadczenie stwierdzaj±ce, ¿e ci obywatele pañstw cz³onkowskich rzeczywi¶cie i zgodnie z prawem prowadzili dzia³alno¶æ pielêgniarki odpowiedzialnej za opiekê w Polsce w ni¿ej wymienionych okresach:
- dyplom licencjata pielêgniarstwa - co najmniej trzy kolejne lata w ci±gu piêciu lat przed dniem wydania za¶wiadczenia,
- dyplom pielêgniarstwa (dyplom pielêgniarki albo pielêgniarki dyplomowanej) z wykszta³ceniem pomaturalnym uzyskanym w zawodowej szkole medycznej - co najmniej piêæ kolejnych lat w ci±gu siedmiu lat przed dniem wydania za¶wiadczenia.
Wymieniona dzia³alno¶æ musia³a obejmowaæ pe³n± odpowiedzialno¶æ za planowanie, organizacjê i opiekê pielêgniarsk± nad pacjentem."

Po³o¿ne
Artyku³ 5b Dyrektywy Rady 80/154/EWG z dnia 21 stycznia 1980 r. dotycz±cej wzajemnego uznawania dyplomów, ¶wiadectw i innych dokumentów potwierdzaj±cych posiadanie kwalifikacji w zakresie po³o¿nictwa i zawieraj±cej ¶rodki maj±ce na celu u³atwienie skutecznego wykonywania prawa przedsiêbiorczo¶ci i swobody ¶wiadczenia us³ug (Dz. Urz. WE L 033 z 11.02.1980, z pó¼n. zm.) - dodany pkt. 5 lit. b Traktatu Akcesyjnego.
"Artyku³ 5b - w odniesieniu do polskich kwalifikacji po³o¿nych bêd± stosowane nastêpuj±ce przepisy dotycz±ce praw nabytych. W przypadku obywateli pañstw cz³onkowskich, których dyplomy, ¶wiadectwa i inne dokumenty potwierdzaj±ce kwalifikacje po³o¿nej zosta³y wydane lub których szkolenie zaczê³o siê w Polsce przed dniem przyst±pienia i które nie spe³niaj± minimalnych wymogów szkolenia okre¶lonych w artykule 1 Dyrektywy Rady 80/155/EWG, pañstwa cz³onkowskie uznaj± nastêpuj±ce dyplomy, ¶wiadectwa i inne dokumenty potwierdzaj±ce kwalifikacje w zakresie po³o¿nictwa jako wystarczaj±ce dowody, je¶li bêd± do nich za³±czone za¶wiadczenia stwierdzaj±ce, ¿e ci obywatele pañstw cz³onkowskich rzeczywi¶cie i zgodnie z prawem prowadzili dzia³alno¶æ po³o¿nej w Polsce w ni¿ej wymienionych okresach:
- dyplom licencjata po³o¿nictwa - co najmniej trzy kolejne lata w ci±gu piêciu lat przed dniem wydania za¶wiadczenia,
- dyplom po³o¿nej z wykszta³ceniem pomaturalnym uzyskanym w zawodowej szkole medycznej - co najmniej piêæ kolejnych lat w ci±gu siedmiu lat przed dniem wydania za¶wiadczenia."

Zgodnie z postanowieniami Traktatu Akcesyjnego kwalifikacje polskich pielêgniarek i po³o¿nych, które ukoñczy³y studia magisterskie Uniwersytetu Medycznego w £odzi oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielloñskiego w Krakowie bêd± od 1 maja 2004r. uznawane automatycznie w pañstwach cz³onkowskich Unii Europejskiej. Nale¿y jednak zauwa¿yæ, i¿ w Traktacie Akcesyjnym pominiêto w¶ród polskich instytucji przyznaj±cych tytu³ magistra pielêgniarstwa, magistra po³o¿nictwa - akademie medyczne. W wyniku licznych rozmów prowadzonych z Komisj± Europejsk± strona polska podczas konsultacji technicznych w dniu 5 lutego 2004r. przekaza³a pe³n± listê instytucji, które uprawnione s± w Polsce do wydawania dyplomów ukoñczenia studiów wy¿szych na kierunku pielêgniarstwo i po³o¿nictwo odpowiednio z tytu³em "magister pielêgniarstwa" oraz "magister po³o¿nictwa". Ponadto, z powodu ró¿nic wystêpuj±cych w nazewnictwie polskich instytucji szkolnictwa wy¿szego prowadz±cych kszta³cenie w zawodzie pielêgniarki i zawodzie po³o¿nej strona polska zaproponowa³a jedn± nazwê dla wszystkich wskazanych wy¿ej instytucji - "higher educational institution recognised by competent authority". Postanowienia te zostan± notyfikowane wszystkim pañstwom cz³onkowskim Unii Europejskiej, a nastêpnie transponowane do odpowiednich dyrektyw.

Zasady uznawania kwalifikacji zawodowych pielêgniarek i po³o¿nych w Unii Europejskiej ujête w Dyrektywach Rady:
77/452 i 77/453 - dotycz±ce pielêgniarek
80/154 i 80/155 - dotycz±ce po³o¿nych
zastêpuje Dyrektywa 2005/36/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 wrze¶nia 2005r.

Bezpo¶redni link do polskiego tekstu dyrektywy: 2005/36/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 7 wrze¶nia 2005r

Wyszukaj: