Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Dz.U.2012.1106

ROZPORZ¡DZENIE

MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 26 wrze¶nia 2012 r.

w sprawie sk³adu komisji, trybu orzekania o niezdolno¶ci do wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej oraz szczegó³owego sposobu i trybu postêpowania w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych

(Dz. U. z dnia 8 pa¼dziernika 2012 r.)

 

Na podstawie art. 27 ust. 10 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 i Nr 291, poz. 1707) zarz±dza siê, co nastêpuje:

§ 1. O wszczêciu postêpowania na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej, zwanej dalej "ustaw±", w sprawie podjêcia uchwa³y o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu albo uchwa³y o ograniczeniu wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu, okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych zawiadamia pielêgniarkê lub po³o¿n±, której dotyczy postêpowanie.

§ 2. 1. Komisja lekarska do oceny niezdolno¶ci pielêgniarki lub po³o¿nej do wykonywania zawodu, powo³ana na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy, zwana dalej "komisj±", orzeka w sk³adzie trzech lekarzy specjalistów odpowiednich dziedzin medycyny.

2. Je¿eli podstaw± wszczêcia postêpowania jest uzasadnione podejrzenie niezdolno¶ci pielêgniarki lub po³o¿nej do wykonywania zawodu spowodowanej zaburzeniami psychicznymi, chorob± psychiczn±, narkomani± lub alkoholizmem, w sk³ad komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii.

3. Cz³onkiem komisji nie mo¿e byæ lekarz, który:

1) zosta³ zawieszony w prawie wykonywania zawodu;

2) zosta³ ograniczony w wykonywaniu okre¶lonych czynno¶ci medycznych;

3) zosta³ ukarany przez s±d prawomocnym orzeczeniem o zastosowaniu ¶rodka karnego w postaci zakazu zajmowania okre¶lonego stanowiska, wykonywania okre¶lonego zawodu lub prowadzenia okre¶lonej dzia³alno¶ci gospodarczej;

4) jest ma³¿onkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia pielêgniarki lub po³o¿nej, której dotyczy postêpowanie;

5) pozostaje wobec pielêgniarki lub po³o¿nej, której dotyczy postêpowanie, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, ¿e mo¿e to budziæ uzasadnione w±tpliwo¶ci co do jego bezstronno¶ci.

4. Cz³onkowie komisji wybieraj± spo¶ród siebie przewodnicz±cego komisji.

5. Okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych zawiadamia niezw³ocznie o powo³aniu komisji pielêgniarkê lub po³o¿n±, której dotyczy postêpowanie.

6. Cz³onek komisji podlega wy³±czeniu od udzia³u w postêpowaniu z urzêdu lub na wniosek pielêgniarki lub po³o¿nej, której dotyczy postêpowanie, je¿eli w trakcie tego postêpowania zasz³a co najmniej jedna z okoliczno¶ci, o których mowa w ust. 3.

7. Wy³±czenia dokonuje okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych.

8. W przypadku uznania wniosku za zasadny w terminie 7 dni od dnia wy³±czenia dotychczasowego cz³onka komisji powo³uje siê na jego miejsce nowego cz³onka.

§ 3. 1. Pielêgniarka lub po³o¿na, której dotyczy postêpowanie, mo¿e wskazaæ pielêgniarkê, po³o¿n± lub lekarza jako swojego mê¿a zaufania.

2. M±¿ zaufania, nie bêd±c cz³onkiem komisji, ma prawo uczestniczyæ we wszystkich jej czynno¶ciach, z wyj±tkiem g³osowania.

§ 4. 1. Komisja wydaje orzeczenie o zdolno¶ci albo niezdolno¶ci do wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego i zgromadzonej w toku postêpowania dokumentacji medycznej.

2. Komisja mo¿e wyst±piæ o wydanie opinii lekarza specjalisty odpowiedniej dziedziny medycyny.

3. Termin wykonywania badania lekarskiego wyznacza przewodnicz±cy komisji.

4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa pielêgniarki lub po³o¿nej przewodnicz±cy komisji wyznacza ponowny termin wykonania badania lekarskiego.

5. Usprawiedliwienie niestawiennictwa pielêgniarki lub po³o¿nej z powodu choroby wymaga przedstawienia za¶wiadczenia lekarskiego potwierdzaj±cego niemo¿no¶æ stawienia siê na badanie lekarskie w terminie 7 dni od dnia wystawienia za¶wiadczenia.

6. W przypadku innych okoliczno¶ci niestawiennictwa pielêgniarki lub po³o¿nej pielêgniarka lub po³o¿na informuje komisjê o przyczynach usprawiedliwiaj±cych niestawiennictwo, uprawdopodabniaj±c je pisemnie w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia.

7. Je¿eli pielêgniarka lub po³o¿na odmawia wykonania badania lekarskiego lub nie stawi³a siê na ponowny termin jego wykonania, przewodnicz±cy komisji powiadamia o tym niezw³ocznie okrêgow± radê pielêgniarek i po³o¿nych.

8. Komisja powinna wydaæ orzeczenie nie pó¼niej ni¿ w terminie dwóch miesiêcy od dnia jej powo³ania.

9. W uzasadnionych przypadkach okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych mo¿e przed³u¿yæ termin wydania orzeczenia.

§ 5. Je¿eli czynno¶ci prowadzone przez komisjê wskazuj±, ¿e dalsze wykonywanie zawodu lub ¶ci¶le okre¶lonych czynno¶ci zawodowych ze wzglêdu na stan zdrowia pielêgniarki lub po³o¿nej nie jest mo¿liwe, komisja powiadamia o tym niezw³ocznie okrêgow± radê pielêgniarek i po³o¿nych.

§ 6. 1. Komisja z dokonanych czynno¶ci sporz±dza protokó³, który zawiera:

1) oznaczenie daty i miejsca posiedzenia komisji;

2) imiona, nazwiska i tytu³y zawodowe cz³onków komisji oraz wskazanie dziedzin medycyny, w których posiadaj± oni specjalizacjê;

3) imiê i nazwisko badanej pielêgniarki lub po³o¿nej oraz okre¶lenie dokumentu stwierdzaj±cego jej to¿samo¶æ;

4) imiê i nazwisko mê¿a zaufania, je¿eli zosta³ wyznaczony;

5) okoliczno¶ci, które spowodowa³y przeprowadzenie badania lekarskiego, oraz okoliczno¶ci, które spowodowa³y konieczno¶æ zasiêgniêcia opinii, o której mowa w § 4 ust. 2;

6) podpisy cz³onków komisji i mê¿a zaufania albo informacjê o odmowie podpisania protoko³u przez mê¿a zaufania.

2. Do protoko³u do³±cza siê orzeczenie komisji wraz z uzasadnieniem.

3. Orzeczenia komisji zapadaj± wiêkszo¶ci± g³osów. Cz³onek komisji, który ma odrêbne zdanie, mo¿e je z³o¿yæ na pi¶mie wraz z uzasadnieniem, które do³±cza siê do protoko³u.

4. Orzeczenie wraz z uzasadnieniem i ze zgromadzon± w toku postêpowania dokumentacj± medyczn± oraz z protoko³em prowadzonego postêpowania komisja niezw³ocznie przekazuje okrêgowej radzie pielêgniarek i po³o¿nych.

5. Okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych dorêcza niezw³ocznie odpis orzeczenia komisji pielêgniarce lub po³o¿nej, której dotyczy postêpowanie, i jej mê¿owi zaufania, je¿eli zosta³ wyznaczony.

§ 7. 1. W uzasadnionych przypadkach okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych mo¿e zwróciæ siê do komisji o uzupe³nienie orzeczenia:

1) z urzêdu - w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia komisji;

2) na wniosek pielêgniarki lub po³o¿nej, której dotyczy postêpowanie - w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego wniosku.

2. Wniosek o uzupe³nienie orzeczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, pielêgniarka lub po³o¿na, której dotyczy postêpowanie, mo¿e z³o¿yæ do okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia komisji.

§ 8. Je¿eli orzeczenie komisji nie daje podstaw do zawieszenia prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej albo ograniczenia wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych, okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych podejmuje uchwa³ê o umorzeniu postêpowania.

§ 9. 1. Uchwa³a o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu albo uchwa³a o ograniczeniu wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu powinny zawieraæ:

1) oznaczenie okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych;

2) datê podjêcia;

3) imiê i nazwisko oraz adres miejsca zamieszkania pielêgniarki lub po³o¿nej;

4) podstawê prawn±;

5) rozstrzygniêcie, z okre¶leniem okresu zawieszenia albo ograniczenia prawa wykonywania zawodu;

6) uzasadnienie faktyczne i prawne;

7) termin ponownego badania lekarskiego przez komisjê;

8) pouczenie o trybie i terminie odwo³ania;

9) podpisy osób, o których mowa w art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o samorz±dzie pielêgniarek i po³o¿nych (Dz. U. Nr 174, poz. 1038).

2. Uchwa³a okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu stanowi podstawê do zwrócenia przez pielêgniarkê lub po³o¿n± dokumentu prawa wykonywania zawodu do okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych, w terminie 14 dni od dnia otrzymania uchwa³y, na adres wskazany w uchwale.

§ 10. Przepisy § 9 stosuje siê odpowiednio do uchwa³y okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu i do uchwa³y o ograniczeniu wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu, je¿eli uchwa³y te dotycz± pielêgniarki lub po³o¿nej, która odmówi³a poddania siê badaniom przez komisjê, z tym ¿e zawieszenie prawa wykonywania zawodu albo ograniczenie wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych nastêpuje do dnia stawienia siê na badanie lekarskie.

§ 11. 1. Okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych przesy³a niezw³ocznie odwo³anie wraz z aktami sprawy do Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych.

2. Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych mo¿e powo³aæ komisjê dla dokonania oceny niezdolno¶ci pielêgniarki lub po³o¿nej do wykonywania zawodu albo w sprawie niezdolno¶ci do wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych. Przepisy § 2-6 stosuje siê odpowiednio.

3. W wyniku przeprowadzonego postêpowania odwo³awczego Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych:

1) utrzymuje w mocy uchwa³ê okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych;

2) zmienia w ca³o¶ci albo w czê¶ci uchwa³ê okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych;

3) uchyla w ca³o¶ci albo w czê¶ci uchwa³ê okrêgowej rady pielêgniarek i po³o¿nych i przekazuje sprawê do ponownego rozpatrzenia;

4) umarza postêpowanie z przyczyn okre¶lonych w § 8.

4. Do uchwa³ Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych podjêtych w wyniku z³o¿enia odwo³ania przepisy § 9 ust. 1 stosuje siê odpowiednio.

§ 12. 1. Okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych o podjêtej uchwale o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu albo uchwale o ograniczeniu wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu powiadamia podmiot, w którym pielêgniarka lub po³o¿na wykonuje zawód.

2. Je¿eli pielêgniarka lub po³o¿na wykonuje indywidualn± praktykê, indywidualn± praktykê wy³±cznie w miejscu wezwania, indywidualn± specjalistyczn± praktykê, indywidualn± specjalistyczn± praktykê wy³±cznie w miejscu wezwania, indywidualn± praktykê wy³±cznie w przedsiêbiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem, indywidualn± specjalistyczn± praktykê wy³±cznie w przedsiêbiorstwie podmiotu leczniczego na podstawie umowy z tym podmiotem lub grupow± praktykê na obszarze innej ni¿ okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych, która podjê³a uchwa³ê okre¶lon± w ust. 1, o podjêtej uchwale nale¿y powiadomiæ w³a¶ciw± okrêgow± radê pielêgniarek i po³o¿nych.

3. Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych niezw³ocznie powiadamia podmioty okre¶lone w ust. 1 i 2 o podjêciu uchwa³y, o której mowa w § 11 ust. 3.

§ 13. Do postêpowañ w sprawie orzekania o niezdolno¶ci do wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej, podjêcia uchwa³y o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu pielêgniarki lub po³o¿nej na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu albo uchwa³y o ograniczeniu wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych na okres trwania niezdolno¶ci do wykonywania zawodu wszczêtych a niezakoñczonych przed dniem wej¶cia w ¿ycie rozporz±dzenia stosuje siê przepisy dotychczasowe.

§ 14. Rozporz±dzenie wchodzi w ¿ycie po up³ywie 14 dni od dnia og³oszenia.2)

______

1) Minister Zdrowia kieruje dzia³em administracji rz±dowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporz±dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegó³owego zakresu dzia³ania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).

2) Niniejsze rozporz±dzenie by³o poprzedzone rozporz±dzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dnia 11 czerwca 1997 r. w sprawie szczegó³owych zasad i trybu orzekania o niezdolno¶ci do wykonywania zawodu pielêgniarki i po³o¿nej oraz szczegó³owych zasad i trybu postêpowania w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania okre¶lonych czynno¶ci zawodowych (Dz. U. Nr 73, poz. 465), które traci moc z dniem wej¶cia w ¿ycie niniejszego rozporz±dzenia zgodnie z art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej (Dz. U. Nr 174, poz. 1039 i Nr 291, poz. 1707).

Wyszukaj: