Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Dz.U.2012.1098

ROZPORZ¡DZENIE

MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 20 wrze¶nia 2012 r.

w sprawie warunków, sposobu i trybu zaopatrywania pacjentów szpitala w znaki identyfikacyjne oraz sposobu postêpowania w razie stwierdzenia ich braku

(Dz. U. z dnia 4 pa¼dziernika 2012 r.)

Na podstawie art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dzia³alno¶ci leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, z pó¼n. zm.2)) zarz±dza siê, co nastêpuje:

§ 1. 1. Pacjenta zaopatruje siê w znak identyfikacyjny przy przyjêciu do szpitala, po ustaleniu jego to¿samo¶ci.

2. Pacjenta, którego to¿samo¶ci nie mo¿na ustaliæ przy przyjêciu do szpitala, zaopatruje siê w znak identyfikacyjny zawieraj±cy oznaczenie "NN" oraz dodatkowe oznaczenie numeryczne, umo¿liwiaj±ce identyfikacjê pacjenta do czasu ustalenia jego to¿samo¶ci.

3. Pacjenta, który potrzebuje natychmiastowego udzielenia ¶wiadczenia zdrowotnego ze wzglêdu na zagro¿enie ¿ycia lub zdrowia, zaopatruje siê w znak identyfikacyjny niezw³ocznie po udzieleniu takiego ¶wiadczenia.

§ 2. 1. Noworodka urodzonego w szpitalu zaopatruje siê w znak identyfikacyjny niezw³ocznie po urodzeniu.

2. Czynno¶ci, o której mowa w ust. 1, dokonuje siê w obecno¶ci matki lub osoby bliskiej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2012 r. poz. 159 i 742) obecnej przy porodzie, chyba ¿e przebieg porodu na to nie pozwala.

3. Adnotacji o dokonaniu czynno¶ci, o której mowa w ust. 2, dokonuje siê w indywidualnej dokumentacji medycznej noworodka oraz indywidualnej dokumentacji medycznej matki.

§ 3. Znak identyfikacyjny umieszcza siê:

1) na opasce,

2) na zdjêciu - w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1

- oraz w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta.

§ 4. 1. Opaskê zak³ada siê na nadgarstek pacjenta, a w przypadku gdy jest to niemo¿liwe albo niewskazane ze wzglêdu na przebieg procesu leczenia, na kostkê nogi.

2. W przypadku noworodka opaskê zak³ada siê na oba nadgarstki, a gdy jest to niemo¿liwe albo niewskazane ze wzglêdu na przebieg procesu leczenia, na obie kostki nóg albo na nadgarstek i kostkê nogi.

3. Opaska powinna byæ zapiêta w sposób zapewniaj±cy jej utrzymanie siê na nadgarstku lub kostce nogi pacjenta w trakcie jego pobytu w szpitalu.

§ 5. 1. W przypadku gdy za³o¿enie opaski dziecku, które nie ukoñczy³o szóstego roku ¿ycia, w sposób okre¶lony w § 4 ust. 1 nie jest mo¿liwe, wykonuje siê i umieszcza w widocznym miejscu na ³ó¿ku dziecka albo na inkubatorze, za zgod± matki lub osoby bliskiej, o której mowa w § 2 ust. 2, zdjêcie dziecka, na którym umieszcza siê znak identyfikacyjny.

2. W przypadku braku zgody, o której mowa w ust. 1, na ³ó¿ku dziecka albo na inkubatorze umieszcza siê opaskê ze znakiem identyfikacyjnym.

§ 6. Adnotacji o okoliczno¶ciach uniemo¿liwiaj±cych za³o¿enie opaski w sposób okre¶lony w § 4 ust. 1 oraz o¶wiadczenia o wyra¿eniu zgody na wykonanie i umieszczenie na ³ó¿ku albo na inkubatorze zdjêcia dziecka, albo o braku takiej zgody, dokonuje siê w indywidualnej dokumentacji medycznej dziecka.

§ 7. 1. Przy wypisywaniu pacjenta ze szpitala, po sprawdzeniu zgodno¶ci znaku identyfikacyjnego umieszczonego na opasce, a w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 1, na zdjêciu dziecka, ze znakiem identyfikacyjnym umieszczonym w indywidualnej dokumentacji medycznej, opaskê albo zdjêcie wydaje siê pacjentowi albo jego opiekunowi prawnemu.

2. W przypadku, o którym mowa w § 4 ust. 2, drug± opaskê do³±cza siê do indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta.

3. Adnotacji o dokonaniu czynno¶ci, o których mowa w ust. 1 i 2, dokonuje siê w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta.

§ 8. 1. W przypadku stwierdzenia braku albo zniszczenia opaski albo zdjêcia, niezw³ocznie potwierdza siê to¿samo¶æ pacjenta i zak³ada siê pacjentowi albo umieszcza na ³ó¿ku albo inkubatorze now± opaskê albo zdjêcie.

2. Adnotacji o okoliczno¶ciach, o których mowa w ust. 1, dokonuje siê w indywidualnej dokumentacji medycznej pacjenta.

§ 9. Rozporz±dzenie wchodzi w ¿ycie z dniem 1 stycznia 2013 r.3)

______

1) Minister Zdrowia kieruje dzia³em administracji rz±dowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporz±dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegó³owego zakresu dzia³ania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 248, poz. 1495 i Nr 284, poz. 1672).

2) Zmiany wymienionej ustawy zosta³y og³oszone w Dz. U. z 2011 r. Nr 149, poz. 887, Nr 174, poz. 1039 i Nr 185, poz. 1092 oraz z 2012 r. poz. 742.

3) Niniejsze rozporz±dzenie by³o poprzedzone rozporz±dzeniem Ministra Zdrowia z dnia 11 grudnia 2001 r. w sprawie szczegó³owych warunków i trybu zaopatrywania dzieci narodzonych w szpitalu oraz dzieci w wieku do 7 lat przyjmowanych do szpitala w znaki to¿samo¶ci oraz zasad postêpowania w razie stwierdzenia braku tych znaków (Dz. U. Nr 152, poz. 1743), które traci moc z dniem wej¶cia w ¿ycie niniejszego rozporz±dzenia na podstawie art. 219 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dzia³alno¶ci leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887, Nr 174, poz. 1039 i Nr 185, poz. 1092 oraz z 2012 r. poz. 742).

Wyszukaj: