Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Dz.U.00.69.815

2005.01.01                     zm.   Dz.U.2004.258.2586           § 1

2008.01.01                     zm.   Dz.U.2008.92.580               § 1

ROZPORZ¡DZENIE

MINISTRA ZDROWIA

z dnia 26 lipca 2000 r.

w sprawie sta¿u podyplomowego pielêgniarek i po³o¿nych.

(Dz. U. z dnia 22 sierpnia 2000 r.)

Na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej (Dz. U. Nr 91, poz. 410, z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 162, poz. 1115 oraz z 2000 r. Nr 12, poz. 136) zarz±dza siê, co nastêpuje:

§ 1. Rozporz±dzenie okre¶la ramowy program sta¿u pielêgniarki i sta¿u po³o¿nej, sposób i tryb odbywania oraz zaliczania sta¿u podyplomowego, zakres uprawnieñ zawodowych pielêgniarki i po³o¿nej w okresie odbywania sta¿u podyplomowego, warunki, jakie powinien spe³niaæ zak³ad opieki zdrowotnej, w którym odbywane s± sta¿e podyplomowe, wysoko¶æ wynagrodzenia pielêgniarki i po³o¿nej odbywaj±cej sta¿ podyplomowy oraz zasady finansowania i organizacji sta¿u podyplomowego.

§ 2. Sta¿ podyplomowy, zwany dalej "sta¿em", odbywa pielêgniarka i po³o¿na, je¿eli posiada ograniczone prawo wykonywania zawodu pielêgniarki lub ograniczone prawo wykonywania zawodu po³o¿nej i zosta³a wpisana na listê cz³onków w³a¶ciwej okrêgowej izby pielêgniarek i po³o¿nych.

§ 3. 1. Sta¿ pielêgniarki obejmuje pog³êbienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejêtno¶ci praktycznych w zakresie udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych, a w szczególno¶ci ¶wiadczeñ pielêgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz promocji zdrowia, w warunkach stacjonarnej, ambulatoryjnej i domowej opieki zdrowotnej.

2. Sta¿ po³o¿nej obejmuje pog³êbienie wiedzy teoretycznej oraz doskonalenie umiejêtno¶ci praktycznych w zakresie udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych, a w szczególno¶ci ¶wiadczeñ pielêgnacyjnych, zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych, rehabilitacyjnych oraz promocji zdrowia w zakresie opieki nad kobiet±, kobiet± ciê¿arn±, rodz±c± i po³o¿nic± oraz noworodkiem, w warunkach stacjonarnej, ambulatoryjnej i domowej opieki zdrowotnej.

§ 4. 1. Sta¿ pielêgniarki, po³o¿nej, z zastrze¿eniem ust. 7, trwa 12 miesiêcy i jest odbywany w ramach sta¿y cz±stkowych.

2. Sta¿ rozpoczyna siê corocznie nie pó¼niej ni¿ w dniach 1 marca albo 1 sierpnia.

3. Czas trwania sta¿y cz±stkowych, o których mowa w ust. 1, miejsce ich odbywania oraz cele sta¿u wraz z wykazem umiejêtno¶ci okre¶la ramowy program sta¿u podyplomowego, zwany dalej "ramowym programem", stanowi±cy:

  1)  dla pielêgniarek - za³±cznik nr 1 do rozporz±dzenia,

  2)  dla po³o¿nych - za³±cznik nr 2 do rozporz±dzenia.

4. W czasie odbywania sta¿u pielêgniarka i po³o¿na maj± prawo do odbywania fakultatywnych zajêæ sta¿owych w wymiarze 4 tygodni.

5. Fakultatywne zajêcia sta¿owe organizowane s± nie wcze¶niej ni¿ po up³ywie 6 miesiêcy od dnia rozpoczêcia sta¿u.

6. Czê¶æ okresu fakultatywnych zajêæ sta¿owych pielêgniarka lub po³o¿na mo¿e wykorzystaæ na urlop wypoczynkowy na zasadach okre¶lonych w Kodeksie pracy.

7. Do okresu trwania sta¿u zalicza siê okres odbywania zajêæ praktycznych:

  1)  w 3-letnich szko³ach pielêgniarskich i szko³ach po³o¿nych,

  2)  w 3-letnich studiach licencjackich na kierunku pielêgniarstwo lub po³o¿nictwo,

  3)  na dziennych studiach magisterskich na kierunku pielêgniarstwo

- w wymiarze nie przekraczaj±cym 6 miesiêcy; zaliczenia okresu odbywania zajêæ praktycznych dokonuje na wniosek sta¿ysty koordynator, o którym mowa w § 9, porównuj±c program kszta³cenia zawodowego z programem sta¿u.

§ 5. 1. Czas trwania sta¿u pielêgniarki, po³o¿nej ulega przed³u¿eniu, w razie:

  1)  nieprzerwanej niezdolno¶ci do pracy spowodowanej przyczynami, o których mowa w art. 92 § 1 Kodeksu pracy, przez okres d³u¿szy ni¿ 14 dni,

  2)  urlopu macierzyñskiego,

  3)  przebywania na urlopie wychowawczym, nie d³u¿ej jednak ni¿ 1 rok,

  4)  przebywania na urlopie bezp³atnym, nie d³u¿ej jednak ni¿ 3 miesi±ce,

  5)  podjêcia przez pielêgniarkê lub po³o¿n± studiów na wydziale pielêgniarstwa

- na zasadach okre¶lonych w § 7 ust. 2.

2. Czas trwania sta¿u mo¿e ulec przed³u¿eniu równie¿ z innych przyczyn ni¿ okre¶lone w ust. 1, na zasadach, o których mowa w § 7 ust. 4.

3. Przed³u¿enie czasu trwania sta¿u nastêpuje na okres realizacji tej czê¶ci ramowego programu, która nie zosta³a zrealizowana w czasie, o którym mowa w § 4 ust. 1.

§ 6. Zak³ad opieki zdrowotnej, w którym odbywane s± sta¿e, w tym sta¿ cz±stkowy, powinien znajdowaæ siê na li¶cie zak³adów opieki zdrowotnej uprawnionych do prowadzenia sta¿y podyplomowych, ustalanej przez marsza³ka województwa zgodnie z art. 9 ust. 4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej, zwanej dalej "ustaw±", oraz spe³niaæ nastêpuj±ce warunki:

  1)  udzielaæ ¶wiadczeñ zdrowotnych w zakresie umo¿liwiaj±cym zrealizowanie co najmniej jednego programu sta¿u cz±stkowego przez pielêgniarkê lub przez po³o¿n±,

  2)  zatrudniaæ pielêgniarki i po³o¿ne, posiadaj±ce obok do¶wiadczenia zawodowego dodatkowe kwalifikacje, w tym tytu³ specjalisty w dziedzinie pielêgniarstwa w³a¶ciwej ze wzglêdu na rodzaj sta¿u cz±stkowego, okre¶lonego ramowym programem, lub kursy kwalifikacyjne, w szczególno¶ci przy wykonywaniu funkcji zwi±zanych z realizacj± sta¿u,

  3)  posiadaæ zaplecze diagnostyczno-terapeutyczne zapewniaj±ce realizacjê tre¶ci merytorycznych ramowego programu w sposób i w czasie okre¶lonym w rozporz±dzeniu.

§ 7. 1. Pielêgniarka i po³o¿na odbywa sta¿ na podstawie umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony, równy czasowi trwania sta¿u, z zastrze¿eniem ust. 2.

2. W przypadkach, o których mowa w § 5 ust. 1, przed³u¿enie czasu trwania sta¿u dokonywane jest poprzez zawarcie nowej umowy na czas okre¶lony równy okresowi przed³u¿enia czasu trwania sta¿u.

3. W razie skierowania pielêgniarki, po³o¿nej przez pracodawcê do odbycia sta¿u cz±stkowego poza miejscowo¶ci±, w której jest zatrudniona, pracodawca pokrywa koszty podró¿y na zasadach okre¶lonych w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysoko¶ci nale¿no¶ci przys³uguj±cych pracownikom z tytu³u podró¿y s³u¿bowej na obszarze kraju.

4. W przypadku gdy przed³u¿enie czasu trwania sta¿u nast±pi³o z przyczyn, o których mowa w § 5 ust. 2, ta czê¶æ ramowego programu sta¿u, która nie zosta³a zrealizowana, mo¿e byæ zrealizowana na podstawie umowy o szkolenie zawartej z zak³adem opieki zdrowotnej, o którym mowa w § 8; umowa o szkolenie nie jest finansowana ze ¶rodków, o których mowa w § 20.

§ 8. 1. Umowy, o których mowa w § 7, mog± byæ zawarte wy³±cznie z zak³adami opieki zdrowotnej okre¶lonymi w § 6, które spe³niaj± dodatkowo nastêpuj±ce warunki:

  1)  udzielaj± ¶wiadczeñ zdrowotnych umo¿liwiaj±cych zrealizowanie co najmniej programu dwóch sta¿y cz±stkowych oraz

  2)  maj± zawarte umowy z innymi zak³adami opieki zdrowotnej, o których mowa w § 6, w celu umo¿liwienia zrealizowania przez pielêgniarkê lub po³o¿n±, w ramach oddelegowania, tej czê¶ci ramowego programu sta¿u, której realizacji nie mo¿e zapewniæ w zakresie udzielanych przez siebie ¶wiadczeñ zdrowotnych; zak³ad opieki zdrowotnej, w którym bêd± odbywane sta¿e cz±stkowe, powinien znajdowaæ siê w odleg³o¶ci nie wiêkszej ni¿ 50 kilometrów od zak³adu, z którym zawarta zosta³a umowa o pracê lub szkolenie

- zwanymi dalej "zak³adami organizuj±cymi sta¿".

2. Okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych, w drodze uchwa³y, w porozumieniu z marsza³kiem województwa, uwzglêdniaj±c wnioski zg³oszone przez pielêgniarki i po³o¿ne, kieruje - na obszarze swojego dzia³ania - pielêgniarki i po³o¿ne, którym przyzna³a ograniczone prawo wykonywania zawodu i które wpisa³a na listê cz³onków izby, do zak³adów organizuj±cych sta¿.

3. Je¿eli brak miejsc uniemo¿liwia pielêgniarce lub po³o¿nej odbycie sta¿u na obszarze dzia³ania izby, której cz³onkiem jest pielêgniarka lub po³o¿na, lub odbycie sta¿u na obszarze dzia³ania danej izby z innych wzglêdów nie jest mo¿liwe, sta¿ odbywa siê w zak³adzie organizuj±cym sta¿ po³o¿onym na obszarze dzia³ania innej izby, wybranym przez pielêgniarkê lub po³o¿n± spo¶ród zak³adów wskazanych przez okrêgow± radê pielêgniarek i po³o¿nych.

4. Do zak³adu organizuj±cego sta¿, o którym mowa w ust. 3, pielêgniarkê lub po³o¿n± kieruje okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych, na której obszarze dzia³a zak³ad.

5. Zmiana zak³adu organizuj±cego sta¿ w trakcie odbywania sta¿u jest dopuszczalna w razie:

  1)  likwidacji zak³adu organizuj±cego sta¿ lub utraty przez zak³ad warunków niezbêdnych do zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1,

  2)  zaistnienia wyj±tkowych sytuacji losowych lub rodzinnych uzasadniaj±cych zmianê zak³adu.

6. Do zak³adu organizuj±cego sta¿ zmienionego na skutek okoliczno¶ci, o których mowa w ust. 5 pkt 1, kieruje okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych, na której obszarze dzia³ania znajduje siê zak³ad organizuj±cy sta¿.

7. Je¿eli zmiana zak³adu organizuj±cego sta¿ dokonywana jest na skutek okoliczno¶ci, o których mowa w ust. 5 pkt 2, pielêgniarka lub po³o¿na proponuje zak³ad, w którym sta¿ bêdzie kontynuowany; do zak³adu organizuj±cego sta¿ wskazanego przez pielêgniarkê lub po³o¿n± kieruje okrêgowa rada pielêgniarek i po³o¿nych, na której obszarze dzia³ania po³o¿ony jest zak³ad organizuj±cy sta¿.

§ 9. 1. Zak³ad organizuj±cy sta¿, po zawarciu umowy z pielêgniark±, po³o¿n±, zwan± dalej "sta¿yst±", wyznacza koordynatora szkolenia pielêgniarek lub po³o¿nych, zwanego dalej "koordynatorem".

2. Zak³ad, o którym mowa w ust. 1, wydaje sta¿y¶cie odpowiednio kartê sta¿u podyplomowego pielêgniarki, wed³ug wzoru okre¶lonego w za³±czniku nr 3 do rozporz±dzenia, lub kartê sta¿u podyplomowego po³o¿nej, wed³ug wzoru okre¶lonego w za³±czniku nr 4 do rozporz±dzenia - zwan± dalej "kart± sta¿u".

3. Koordynatora wyznacza kierownik zak³adu, o którym mowa w ust. 1, w porozumieniu z zastêpc± kierownika do spraw pielêgniarstwa lub naczeln± pielêgniark± albo prze³o¿on± pielêgniarek, spo¶ród zatrudnionych w tym zak³adzie pielêgniarek i po³o¿nych, które spe³niaj± ³±cznie nastêpuj±ce warunki:

  1)  maj± wy¿sze wykszta³cenie pielêgniarskie lub inne wy¿sze wykszta³cenie maj±ce zastosowanie przy udzielaniu ¶wiadczeñ w dzia³alno¶ci podstawowej, lub wykszta³cenie ¶rednie pielêgniarskie i specjalizacjê w wybranej dziedzinie pielêgniarstwa oraz

  2)  maj± co najmniej 5-letni sta¿ pracy w zawodzie.

4. Koordynator mo¿e nadzorowaæ odbywanie sta¿u przez nie wiêcej ni¿ 15 sta¿ystów.

5. W przypadku gdy liczba sta¿ystów w zak³adzie jest mniejsza ni¿ 5, kierownik zak³adu, w porozumieniu z zastêpc± kierownika do spraw pielêgniarstwa lub naczeln± pielêgniark± albo prze³o¿on± pielêgniarek, powierza funkcjê koordynatora jednemu z opiekunów nadzoruj±cych sta¿ cz±stkowy, który odpowiada warunkom okre¶lonym w ust. 3.

6. Koordynator planuje i nadzoruje przebieg realizacji sta¿u oraz decyduje o sprawach zwi±zanych ze szkoleniem sta¿ystów.

7. Do obowi±zków koordynatora nale¿y w szczególno¶ci:

  1)  ustalenie indywidualnego harmonogramu realizacji sta¿u na podstawie ramowego programu,

  2)  zapoznanie sta¿ystów przed rozpoczêciem sta¿u z ramowym programem i indywidualnym harmonogramem sta¿u, sposobem jego dokumentowania w karcie sta¿u oraz z obowi±zkami i uprawnieniami sta¿ysty,

  3)  kierowanie sta¿ystów do odbycia sta¿y cz±stkowych lub czê¶ci sta¿u cz±stkowego w oddzia³ach szpitalnych, w przychodniach i innych jednostkach lub komórkach,

  4)  dokonywanie okresowych ocen przebiegu sta¿u, uwzglêdniaj±cych stopieñ opanowania wiedzy, umiejêtno¶ci, a tak¿e postawê pielêgniarki lub po³o¿nej, przy udziale opiekunów sta¿ystów oraz pielêgniarki lub po³o¿nej oddzia³owej,

  5)  wystawianie sta¿ystom opinii zawodowej, po zapoznaniu siê z opiniami opiekunów sta¿ystów ze sta¿y cz±stkowych, dotycz±cej w szczególno¶ci uzdolnieñ i predyspozycji zawodowych, stosunku do pacjentów i wspó³pracowników, zaanga¿owania w pracê, zdolno¶ci organizacyjnych i umiejêtno¶ci pracy w zespole,

  6)  zaliczanie sta¿u po stwierdzeniu jego zrealizowania poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w karcie sta¿u.

8. Koordynator za wykonywanie czynno¶ci okre¶lonych w ust. 7 otrzymuje w ramach ¶rodków posiadanych na ten cel przez zak³ad organizuj±cy sta¿ wynagrodzenie w wysoko¶ci ustalonej przez kierownika zak³adu, w porozumieniu z zastêpc± dyrektora do spraw pielêgniarstwa lub naczeln± pielêgniark± albo prze³o¿on± pielêgniarek, uwzglêdniaj±ce liczbê sta¿ystów objêtych nadzorem.

§ 10. 1. Sta¿ysta odbywa sta¿ cz±stkowy pod kierunkiem opiekuna, bêd±cego pielêgniark± albo po³o¿n±, który spe³nia ³±cznie nastêpuj±ce warunki:

  1)  posiada specjalizacjê w dziedzinie pielêgniarstwa lub po³o¿nictwa, w³a¶ciw± dla realizacji sta¿u cz±stkowego, lub co najmniej 5-letni sta¿ pracy w danej dziedzinie oraz

  2)  jest zatrudniony w zak³adzie, o którym mowa w § 6, na warunkach umo¿liwiaj±cych realizacjê przez sta¿ystê programu sta¿u cz±stkowego.

2. Opiekuna w zak³adzie opieki zdrowotnej wyznacza kierownik tego zak³adu w porozumieniu z koordynatorem, na wniosek pielêgniarki, po³o¿nej oddzia³owej lub koordynuj±cej, spo¶ród pielêgniarek i po³o¿nych, które spe³niaj± wymagania, o których mowa w ust. 1.

3. Pielêgniarka lub po³o¿na oddzia³owa albo kierownik zak³adu opieki zdrowotnej, o którym mowa w § 6, na czas nieobecno¶ci opiekuna wyznacza inn± pielêgniarkê lub po³o¿n±, posiadaj±c± równorzêdne kwalifikacje - do wykonywania funkcji opiekuna.

4. Opiekun mo¿e nadzorowaæ odbywanie sta¿u przez jednego sta¿ystê, a w uzasadnionych przypadkach - przez dwóch sta¿ystów.

§ 11. 1. Opiekun jest odpowiedzialny za realizacjê przez sta¿ystê programu sta¿u cz±stkowego, zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej, przepisami prawa oraz Kodeksem etyki zawodowej polskiej pielêgniarki i po³o¿nej.

2. Do obowi±zków opiekuna sta¿u nale¿y w szczególno¶ci:

  1)  zaznajomienie sta¿ysty z organizacj± zak³adu oraz jednostkami lub komórkami organizacyjnymi,

  2)  ustalenie szczegó³owego planu i harmonogramu sta¿u cz±stkowego i nadzór nad jego realizacj±,

  3)  zapewnienie warunków do realizacji programu sta¿u cz±stkowego,

  4)  nadzór nad realizacj± ¶wiadczeñ zdrowotnych wykonywanych przez sta¿ystê,

  5)  wykonywanie wspólnie ze sta¿yst± ¶wiadczeñ pielêgniarskich lub po³o¿niczych, stwarzaj±cych podwy¿szone ryzyko dla pacjenta,

  6)  nadzorowanie prowadzenia przez sta¿ystê obowi±zuj±cej dokumentacji medycznej, w tym dokumentowania opieki pielêgniarskiej lub po³o¿niczej,

  7)  zapewnienie sta¿y¶cie opieki i doradztwa fachowego,

  8)  kierowanie procesem samokszta³cenia sta¿ysty,

  9)  przeprowadzanie oceny nabytych w czasie trwania sta¿u umiejêtno¶ci i wiedzy,

10)  przekazywanie koordynatorowi stanowiska dotycz±cego opinii, o której mowa w § 9 ust. 7 pkt 5,

11)  zaliczenie sta¿u cz±stkowego w oparciu o ocenê umiejêtno¶ci i wiedzy nabytej w trakcie sta¿u cz±stkowego.

3. Opiekun za wykonywanie czynno¶ci, o których mowa w ust. 1 i 2, otrzymuje wynagrodzenie ustalone przez kierownika zak³adu, w ramach ¶rodków posiadanych na ten cel przez zak³ad organizuj±cy sta¿.

§ 12. 1. Przebieg sta¿u podyplomowego koordynator i opiekun dokumentuj± w prowadzonej przez ka¿dego z nich odpowiednio ksi±¿ce sta¿u i ksi±¿ce sta¿u cz±stkowego; wzór ksi±¿ki sta¿u oraz ksi±¿ki sta¿u cz±stkowego stanowi odpowiednio za³±cznik nr 5 i 6 do rozporz±dzenia.

2. Ksi±¿ka sta¿u zawiera rejestr dokumentów i za¶wiadczeñ wydawanych w zwi±zku z realizacj± sta¿u.

3. Ksi±¿ka sta¿u cz±stkowego zawiera rejestr odbytych lub zaliczonych sta¿y cz±stkowych.

§ 13. 1. Sta¿ysta jest obowi±zany:

  1)  zapoznaæ siê z przepisami reguluj±cymi odbywanie sta¿u, ramowym programem sta¿u oraz ze swoimi obowi±zkami i uprawnieniami,

  2)  prowadziæ kartê sta¿u,

  3)  przestrzegaæ zasad wykonywania zawodu pielêgniarki, po³o¿nej okre¶lonych w ustawie oraz Kodeksie etyki zawodowej polskiej pielêgniarki i po³o¿nej,

  4)  wspó³uczestniczyæ w realizacji opieki pielêgniarskiej w zakresie powierzonych zadañ,

  5)  stosowaæ siê do wskazówek i poleceñ opiekuna, pielêgniarki lub po³o¿nej oddzia³owej (koordynuj±cej) oraz kierownika komórki organizacyjnej w realizacji powierzonych mu zadañ,

  6)  braæ udzia³ w obchodach lekarskich, raportach pielêgniarskich lub po³o¿niczych, naradach, konsultacjach,

  7)  przygotowywaæ prace pisemne w przypadku ich zlecania przez opiekuna,

  8)  prowadziæ na bie¿±co i z nale¿yt± staranno¶ci± dokumentacjê medyczn±,

  9)  uczestniczyæ w formach szkolenia wskazanych przez opiekuna b±d¼ koordynatora,

10)  poddawaæ siê sprawdzianom i kolokwiom.

2. Sta¿ysta udziela pomocy w granicach posiadanej wiedzy i umiejêtno¶ci w ka¿dym przypadku, gdy zw³oka w jej udzieleniu mog³aby spowodowaæ niebezpieczeñstwo utraty ¿ycia, powa¿ny uszczerbek na zdrowiu, oraz w innych przypadkach nie cierpi±cych zw³oki.

§ 14. 1. Sta¿ysta jest uprawniony do wykonywania zawodu wy³±cznie w miejscu odbywania sta¿u, z zastrze¿eniem § 13 ust. 2, pod kierunkiem pielêgniarki lub po³o¿nej, posiadaj±cych prawo wykonywania zawodu, w zakresie i na zasadach okre¶lonych rozporz±dzeniem.

2. Sta¿ysta jest uprawniony w szczególno¶ci do:

  1)  ¶wiadczenia opieki pielêgniarskiej lub po³o¿niczej, zgodnie z ustalonym planem opieki oraz planem postêpowania leczniczego, pod bezpo¶rednim nadzorem lub w porozumieniu z opiekunem sta¿u,

  2)  samodzielnego wykonywania czynno¶ci higienicznych i pomocniczych,

  3)  wykonywania zabiegów diagnostycznych i terapeutycznych wynikaj±cych z planu opieki oraz planu postêpowania leczniczego, pod nadzorem opiekuna,

  4)  wykonywania wspólnie z opiekunem ¶wiadczeñ zdrowotnych stanowi±cych podwy¿szone ryzyko dla pacjenta,

  5)  prowadzenia edukacji zdrowotnej pacjentów i ich rodzin, a tak¿e dzia³añ z zakresu promocji zdrowia i profilaktyki po konsultacji z opiekunem,

  6)  wspó³udzia³u w procesie rehabilitacji zgodnie z ustalonym przez zespó³ terapeutyczny programem usprawniania pacjenta poprzez realizacjê zadañ uzgodnionych z opiekunem,

  7)  prowadzenia pod nadzorem opiekuna dokumentacji procesu pielêgnowania i innej dokumentacji medycznej.

§ 15. 1. Sta¿ cz±stkowy powinien byæ zakoñczony z³o¿eniem pisemnego lub ustnego kolokwium z zakresu wiedzy teoretycznej i oceny umiejêtno¶ci okre¶lonych odpowiednio ramowym programem tego sta¿u, w terminie przewidzianym w indywidualnym harmonogramie realizacji sta¿u.

2. Kolokwium przeprowadza opiekun sta¿ysty nadzoruj±cy odbywanie sta¿u cz±stkowego.

3. Pozytywny wynik kolokwium jest podstaw± zaliczenia sta¿u cz±stkowego i dokonania odpowiedniego wpisu w karcie sta¿u.

4. W razie negatywnego wyniku kolokwium opiekun sta¿u wskazuje rodzaj umiejêtno¶ci, których sta¿ysta nie opanowa³ w sposób zadowalaj±cy, i wyznacza termin kolokwium uzupe³niaj±cego.

5. W razie uzyskania przez sta¿ystê dwukrotnie negatywnego wyniku kolokwium uzupe³niaj±cego, opiekun informuje o tym koordynatora, który kieruje sta¿ystê do odbycia dodatkowego przeszkolenia, a po jego zakoñczeniu wyznacza nowy termin kolokwium i odnotowuje ten fakt w karcie sta¿u.

6. Sta¿ysta, który uzyska³ dwukrotnie negatywny wynik kolokwium uzupe³niaj±cego, ma prawo do kolokwium komisyjnego odbywanego przy wspó³udziale przedstawiciela samorz±du zawodowego pielêgniarek i po³o¿nych; przedstawiciela samorz±du typuje w³a¶ciwa okrêgowa izba pielêgniarek i po³o¿nych na wniosek sta¿ysty.

7. Dodatkowe przeszkolenie sta¿ysta odbywa niezale¿nie od realizacji ramowego programu, na podstawie umowy o szkolenie zawartej z zak³adem, w którym sta¿ysta odbywa sta¿.

8. Dodatkowe przeszkolenie nie jest finansowane ze ¶rodków, o których mowa w § 20; zasady finansowania przeszkolenia okre¶la umowa o szkolenie.

§ 16. Sta¿ysta uzyskuje zaliczenie sta¿u po zrealizowaniu ramowego programu oraz po z³o¿eniu kolokwiów, o których mowa w § 15.

§ 17. 1. Zak³ad organizuj±cy sta¿, na podstawie pozytywnie zaliczonego sta¿u, wydaje pielêgniarce i po³o¿nej za¶wiadczenie o odbyciu sta¿u podyplomowego wed³ug wzoru okre¶lonego dla pielêgniarki w za³±czniku nr 7, a dla po³o¿nej - w za³±czniku nr 8 do rozporz±dzenia.

2. Kopiê za¶wiadczenia, o którym mowa w ust. 1, zak³ad organizuj±cy sta¿ przekazuje w³a¶ciwej okrêgowej izbie pielêgniarek i po³o¿nych w terminie 14 dni od daty zaliczenia sta¿u.

§ 18. 1. Pielêgniarka i po³o¿na, która nie zaliczy³a sta¿u w terminie 5 lat od dnia rozpoczêcia sta¿u, mo¿e ponownie odbywaæ sta¿ w ramach umowy o szkolenie, zawartej z zak³adem organizuj±cym sta¿, o którym mowa w § 8.

2. Ponowne odbycie sta¿u, o którym mowa w ust. 1, nie jest finansowane ze ¶rodków, o których mowa w § 20; zasady finansowania ponownie odbywanego sta¿u okre¶la umowa o szkolenie.

§ 19. 1. Marsza³ek województwa, uwzglêdniaj±c zasady i tryb odbywania sta¿u, a tak¿e przewidywan± liczbê absolwentów szkó³ pielêgniarskich i szkó³ po³o¿nych, maj±cych sta³e miejsce zamieszkania na obszarze województwa, okre¶la corocznie, w porozumieniu z w³a¶ciw± okrêgow± rad± pielêgniarek i po³o¿nych, liczbê miejsc dla sta¿ystów w poszczególnych zak³adach opieki zdrowotnej oraz ustala ogóln± liczbê pielêgniarek i po³o¿nych, które mog± w nastêpnym roku kalendarzowym odbywaæ sta¿ na obszarze danego województwa.

2. Minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia oraz Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych gromadz± informacje dotycz±ce mo¿liwo¶ci odbywania na terenie ca³ego kraju w kolejnych latach kalendarzowych sta¿y, na podstawie danych przekazanych do dnia 30 kwietnia ka¿dego roku przez marsza³ków województw, dotycz±cych liczby miejsc dla sta¿ystów w poszczególnych zak³adach organizuj±cych sta¿ oraz ogólnej liczby pielêgniarek i po³o¿nych, które w nastêpnym roku kalendarzowym odbywaæ mog± sta¿ na obszarze danego województwa.

§ 20. 1. ¦rodki finansowe zapewniaj±ce odbywanie sta¿u na podstawie umów o pracê przez pielêgniarki i po³o¿ne marsza³ek województwa przekazuje zak³adom organizuj±cym sta¿, z tym ¿e pierwsz± ratê przekazuje odpowiednio w terminie do dnia 1 kwietnia i 1 wrze¶nia.

2.  ¦rodki finansowe, o których mowa w ust. 1, obejmuj±:

  1)  wynagrodzenia sta¿ystów oraz sk³adki na ubezpieczenia spo³eczne, Fundusz Pracy i odpis na zak³adowy fundusz ¶wiadczeñ socjalnych, o ile podmiot tworzy ten fundusz,

  2)  rycza³t przeznaczony na pokrycie kosztów zwi±zanych z prowadzeniem sta¿u przez zak³ad organizuj±cy sta¿.

3.  Pielêgniarka, po³o¿na odbywaj±ca sta¿ otrzymuje wynagrodzenie miesiêczne w wysoko¶ci 1.251 z³.

3a.  Rycza³t, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, ustala siê w wysoko¶ci 192 z³ miesiêcznie od ka¿dego zatrudnionego sta¿ysty.

4. W przypadku, o którym mowa w § 8 ust. 5, czê¶æ ¶rodków finansowych niezbêdnych do odbycia sta¿u, nie wykorzystana przez dotychczasowy zak³ad organizuj±cy sta¿ - proporcjonalna do czasu sta¿u odbywanego w nowym zak³adzie - jest przekazywana przez marsza³ka województwa zak³adowi organizuj±cemu sta¿, wskazanemu przez sta¿ystê, po nawi±zaniu umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony równy czasowi pozosta³emu do odbycia sta¿u.

5. W przypadku, o którym mowa w § 8 ust. 3, ¶rodki finansowe niezbêdne do odbycia sta¿u przekazuje zak³adowi organizuj±cemu sta¿ marsza³ek województwa, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy.

6. ¦rodki finansowe, o których mowa w ust. 1, w przypadku ich niewykorzystania powinny byæ niezw³ocznie zwrócone marsza³kowi województwa.

§ 21. 1. ¦rodki finansowe zapewniaj±ce odbywanie sta¿y w roku 2000 przekazuje zak³adom organizuj±cym sta¿ minister w³a¶ciwy do spraw zdrowia.

2. ¦rodki finansowe, o których mowa w ust. 1, przypadaj±ce na jednego sta¿ystê obejmuj± wynagrodzenie sta¿ysty w wysoko¶ci co najmniej równej najni¿szemu wynagrodzeniu pracowników w gospodarce narodowej z roku poprzedniego wraz z pochodnymi oraz rycza³t przeznaczony na pokrycie kosztów zwi±zanych z prowadzeniem sta¿u przez zak³ad organizuj±cy sta¿ w wysoko¶ci 15% wynagrodzenia sta¿ysty.

3. W przypadku, o którym mowa w § 8 ust. 5, czê¶æ ¶rodków finansowych niezbêdnych do odbycia sta¿u, nie wykorzystana przez dotychczasowy zak³ad organizuj±cy sta¿ - proporcjonalna do czasu sta¿u odbywanego w nowym zak³adzie - jest przekazywana przez ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia zak³adowi organizuj±cemu sta¿, wskazanemu przez sta¿ystê, po nawi±zaniu umowy o pracê zawartej na czas okre¶lony równy czasowi pozosta³emu do odbycia sta¿u.

4. ¦rodki finansowe, o których mowa w ust. 1, w przypadku ich niewykorzystania powinny byæ niezw³ocznie zwrócone ministrowi w³a¶ciwemu do spraw zdrowia.

§ 22. Do sta¿y rozpoczêtych w roku 2000 stosuje siê przepisy niniejszego rozporz±dzenia.

§ 23. Rozporz±dzenie wchodzi w ¿ycie z dniem og³oszenia, z wyj±tkiem § 20, który wchodzi w ¿ycie z dniem 1 stycznia 2001 r.

ZA£¡CZNIKI

ZA£¡CZNIK Nr 1

RAMOWY PROGRAM STA¯U PODYPLOMOWEGO PIELÊGNIAREK

Cele sta¿u:

1.    Uzyskanie sprawno¶ci w zakresie wykorzystania wiedzy i umiejêtno¶ci nabytych w toku kszta³cenia w szkole pielêgniarskiej.

2.    Aktualizacja wiedzy i umiejêtno¶ci w zakresie nauk medycznych, opieki pielêgniarskiej, techniki medycznej i innych dziedzin niezbêdnych do realizacji praktyki zawodowej.

3.    Zapoznanie siê z organizacj± pracy i funkcjonowaniem zespo³ów pielêgniarskich w poszczególnych komórkach organizacyjnych zak³adów opieki zdrowotnej (regulaminy organizacyjne, zasady prowadzenia dokumentacji medycznej, standardy i procedury realizacji ¶wiadczeñ zdrowotnych).

4.    Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie wspó³dzia³ania w zespole terapeutycznym.

5.    Poszerzenie i doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego planowania, realizowania i oceny podejmowanych dzia³añ pielêgniarskich.

6.    Doskonalenie umiejêtno¶ci manualnych w zakresie wykonywanych dzia³añ i zabiegów pielêgnacyjnych, leczniczych, usprawniaj±cych.

7.    Doskonalenie umiejêtno¶ci samokszta³cenia i samodoskonalenia.

8.    Rozwój postawy zawodowej - opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu, podejmowania decyzji w celu zapewnienia efektywnej opieki nad cz³owiekiem chorym, zdrowym i rodzin±.

I. Sta¿ cz±stkowy w oddziale wewnêtrznym

Miejsce odbywania sta¿u:        w zale¿no¶ci od mo¿liwo¶ci zak³adu: oddzia³ wewnêtrzny lub oddzia³y specjalistyczne, np. kardiologiczny, reumatologiczny, gastrologiczny

Czas trwania sta¿u:                 10 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci rozpoznawania problemów pielêgnacyjnych pacjentów, planowania, realizacji i oceny opieki pielêgniarskiej.

2. Zapoznanie siê z obowi±zuj±cymi standardami postêpowania pielêgniarskiego w stosunku do chorych z okre¶lonymi problemami zdrowotnymi, a w szczególno¶ci z:

  1)  ostr± i przewlek³± niewydolno¶ci± kr±¿enia,

  2)  ostr± i przewlek³± niewydolno¶ci± uk³adu oddechowego,

  3)  chorobami uk³adu moczowego,

  4)  chorobami ¿o³±dka i jelit,

  5)  chorobami w±troby i trzustki,

  6)  chorobami krwi i uk³adu krwiotwórczego,

  7)  cukrzyc±,

  8)  chorob± reumatyczn±.

3. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie przygotowywania chorych do badañ diagnostycznych, zgodnie z obowi±zuj±cymi standardami.

4. Doskonalenie umiejêtno¶ci planowania i realizacji dzia³añ edukacyjnych wobec pacjenta i jego rodziny w ró¿nych stanach chorobowych.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego monitorowania pacjentów (bezprzyrz±dowego, jak równie¿ z wykorzystaniem specjalistycznego sprzêtu monitoruj±cego).

6. Pielêgnowanie pacjenta zgodnie ze standardami profilaktyki przeciwodle¿ynowej.

7. Poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie metod i zasad podawania stosowanych w oddziale ¶rodków farmaceutycznych (z uwzglêdnieniem skutków ubocznych oraz interakcji z innymi lekami).

II. Sta¿ cz±stkowy w oddziale pediatrycznym

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ pediatryczny w szpitalu dzieciêcym lub innym (z wy³±czeniem oddzia³u noworodkowego)

Czas trwania sta¿u:                 10 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci oceny rozwoju psychomotorycznego dziecka i podejmowanie dzia³añ zwi±zanych ze stymulacj± tego rozwoju.

2. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy i umiejêtno¶ci z zakresu opieki nad dzieckiem chorym, z uwzglêdnieniem:

  1)  wieku dziecka,

  2)  reakcji dziecka na chorobê,

  3)  reakcji dziecka na roz³±kê z rodzin±.

3. Doskonalenie umiejêtno¶ci pielêgnowania dziecka z okre¶lonymi schorzeniami, zgodnie z obowi±zuj±cymi standardami postêpowania pielêgniarskiego, z uwzglêdnieniem:

  1)  nieprawid³owo¶ci rozwojowych,

  2)  chorób zaka¼nych wieku rozwojowego,

  3)  chorób uk³adu oddechowego,

  4)  chorób uk³adu kr±¿enia,

  5)  chorób uk³adu pokarmowego,

  6)  chorób uk³adu moczowego,

  7)  chorób tkanki ³±cznej,

  8)  chorób uk³adu krwiotwórczego,

  9)  zaburzeñ uk³adu nerwowego,

10)  chorób uk³adu wydzielania wewnêtrznego,

11)  zaburzeñ metabolicznych.

4. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie przygotowywania dziecka do badañ diagnostycznych zgodnie z obowi±zuj±cymi standardami.

5. Rozwijanie umiejêtno¶ci dotycz±cych rozpoznawania zapotrzebowania na dzia³ania profilaktyczne, promuj±ce zdrowie, edukacyjne w stosunku do dziecka i rodziców.

6. Doskonalenie umiejêtno¶ci dzia³añ w zakresie promocji zdrowia, profilaktyki, edukacji z uwzglêdnieniem mo¿liwo¶ci dziecka, jego wieku, sytuacji zdrowotnej oraz spo³eczno-bytowej rodziców.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci komunikowania siê z dzieckiem i jego rodzin± (opiekunami).

8. Przygotowanie do udzielania wsparcia dziecku i jego rodzinie w sytuacjach trudnych i stresowych (przewlek³ej b±d¼ nieuleczalnej choroby dziecka, zagro¿enia ¿ycia dziecka oraz ¶mierci dziecka).

9. Doskonalenie umiejêtno¶ci przekazywania rodzicom (opiekunom) dziecka informacji dotycz±cych pielêgnacji dziecka w warunkach domowych.

III. Sta¿ cz±stkowy w oddziale chirurgicznym

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ chirurgii ogólnej lub specjalistycznej, oddzia³ chirurgii urazowej, oddzia³ chirurgii dzieciêcej

Czas trwania sta¿u:                 10 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego przygotowania pacjentów do planowych i nag³ych zabiegów operacyjnych w okre¶lonych stanach chirurgicznych.

2. Rozwijanie umiejêtno¶ci samodzielnego prowadzenia opieki pooperacyjnej zgodnie ze standardami postêpowania pielêgniarskiego w oddziale chirurgicznym.

3. Doskonalenie umiejêtno¶ci przygotowania pacjentów do drobnych zabiegów chirurgicznych oraz asystowania przy ich wykonywaniu.

4. Doskonalenie umiejêtno¶ci:

  1)  prowadzenia samodzielnej obserwacji ukierunkowanej na symptomy powik³añ pooperacyjnych (obserwacja rany operacyjnej, poszczególnych funkcji ¿yciowych),

  2)  zapobiegania powik³aniom w okresie pooperacyjnym,

  3)  postêpowania w przypadku wyst±pienia powik³añ pooperacyjnych.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego przygotowania pacjentów do badañ diagnostycznych w oparciu o aktualnie obowi±zuj±ce standardy postêpowania pielêgniarskiego.

6. Doskonalenie umiejêtno¶ci oceny stanu pacjenta w stanach bezpo¶redniego zagro¿enia ¿ycia.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci udzielania pierwszej pomocy w sytuacjach zagro¿enia ¿ycia.

8. Zapoznanie siê ze standardami dzia³añ w zakresie profilaktyki zaka¿eñ szpitalnych.

9. Doskonalenie umiejêtno¶ci planowania i realizacji dzia³añ edukacyjnych w odniesieniu do pacjenta i jego rodziny dotycz±cych stylu ¿ycia, samopielêgnacji po opuszczeniu oddzia³u szpitalnego.

10. Zdobycie wiedzy i umiejêtno¶ci z dziedziny transfuzjologii w zakresie:

  1)  uprawnieñ pielêgniarki w zakresie transfuzjologii, zgodnie z obowi±zuj±cymi przepisami,

  2)  przygotowania krwi i preparatów krwiopochodnych do przetoczenia,

  3)  obserwacji pacjenta w trakcie przetaczania krwi i preparatów krwi oraz po ich przetoczeniu,

  4)  rozpoznania powik³añ poprzetoczeniowych,

  5)  postêpowania w przypadku wyst±pienia powik³añ poprzetoczeniowych.

IV. Sta¿ cz±stkowy w oddziale po³o¿niczo-noworodkowym

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ po³o¿niczo-noworodkowy

Czas trwania sta¿u:                 4 tygodnie

Program sta¿u obejmuje:

1. Zapoznanie siê z obowi±zuj±cymi standardami postêpowania pielêgniarskiego w stosunku do po³o¿nicy i noworodka po porodzie o przebiegu fizjologicznym oraz opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnej realizacji opieki, zgodnie z tymi standardami.

2. Opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego przyjmowania po³o¿nicy na oddzia³, samodzielnego oceniania stanu ogólnego i po³o¿niczego po³o¿nicy przyjmowanej z sali porodowej oraz dokumentowania podjêtych dzia³añ.

3. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy i umiejêtno¶ci w zakresie przebiegu po³ogu oraz opieki nad kobietami po porodach zabiegowych, powik³anych lub operacyjnych, z uwzglêdnieniem stanu zdrowia (kobieta zdrowa/chora).

4. Nabycie sprawno¶ci w samodzielnym monitorowaniu przebiegu po³ogu, wczesnym rozpoznawaniu zaburzeñ i patologii okresu po³ogu.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci ukierunkowania dzia³añ zapobiegaj±cych powik³aniom w okresie po³ogu ze strony:

  1)  narz±du rodnego,

  2)  uk³adu moczowego,

  3)  gruczo³u piersiowego.

6. Doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego przyjêcia noworodka z sali porodowej oraz jednoczesnej oceny stanu ogólnego noworodka na podstawie obserwacji oraz przekazanych informacji i dokumentacji.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego realizowania opieki pielêgniarskiej nad noworodkiem (uwzglêdniaj±ce prawid³owo¶æ okresu ci±¿y, porodu i czynniki ryzyka np. konflikt serologiczny).

8. Opanowanie sprawno¶ci w zakresie prowadzenia dzia³añ edukacyjnych w stosunku do matki dziecka, dotycz±cych:

  1)  pielêgnacji noworodka,

  2)  promocji naturalnego karmienia,

  3)  higieny okresu po³ogu,

  4)  diety kobiety ciê¿arnej,

  5)  planowania wizyt lekarskich,

  6)  kalendarza szczepieñ ochronnych,

  7)  planowania rodziny.

9. Nabycie umiejêtno¶ci udzielenia wsparcia matce i jej rodzinie, w sytuacji gdy dziecko pozostaje w oddziale wcze¶niaków, urodzi³o siê z wad± albo zmar³o.

V. Sta¿ cz±stkowy w oddziale intensywnej terapii

Miejsce odbywania sta¿u:        w zale¿no¶ci od mo¿liwo¶ci zak³adu: oddzia³ intensywnej opieki medycznej, pododdzia³ intensywnej opieki medycznej w oddziale specjalistycznym

Czas trwania sta¿u:                 6 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Poznanie modelu organizacyjnego oddzia³u intensywnej terapii, organizacji pracy zespo³u terapeutycznego i reanimacyjnego oraz zasad organizacji pracy w zespole pielêgniarskim.

2. Opanowanie sprawno¶ci w wykonywaniu pielêgniarskich zadañ diagnostycznych i leczniczych zwi±zanych ze specyfik± pracy w oddziale intensywnej terapii (monitorowanie stanu chorych, pobieranie materia³u do badañ, udzia³ w farmakoterapii, elektroterapii, resuscytacji i reanimacji).

3. Doskonalenie umiejêtno¶ci oraz nabycie sprawno¶ci monitorowania stanu pacjenta na podstawie wystêpuj±cych objawów mo¿liwych do zaobserwowania przez pielêgniarkê.

4. Poznanie specjalistycznej aparatury medycznej, celu i zasad jej stosowania w diagnozowaniu stanu pacjenta i terapii. Zdobycie umiejêtno¶ci obs³ugi aparatury monitoruj±cej i leczniczej, doskonalenie umiejêtno¶ci odczytywania i interpretacji pomiarów dokonywanych przez aparaturê monitoruj±c±.

5. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy oraz umiejêtno¶ci postêpowania pielêgniarskiego:

  1)  we wstrz±sie (ró¿nych postaciach),

  2)  w stanach nag³ego zatrzymania kr±¿enia,

  3)  w stanie nieprzytomno¶ci (¶pi±czki o ró¿nej etiologii).

6. Doskonalenie i poszerzenie umiejêtno¶ci w zakresie rozpoznawania potrzeb, problemów pielêgnacyjnych oraz planowania i realizacji opieki pielêgniarskiej u chorych:

  1)  z ostr± niewydolno¶ci± kr±¿enia,

  2)  z ostr± niewydolno¶ci± oddechow±,

  3)  z ostr± niewydolno¶ci± wieñcow±, zawa³em miê¶nia sercowego,

  4)  z niewydolno¶ci± nerek,

  5)  nieprzytomnych.

7. Aktualizacja wiedzy w zakresie obowi±zuj±cych standardów pielêgnacji chorych w oddzia³ach intensywnej terapii (postêpowanie pielêgniarskie, najnowszy sprzêt do pielêgnacji chorych).

8. Rozwiniêcie umiejêtno¶ci wspó³pracy w zespole terapeutycznym w zakresie realizacji ¶wiadczonej opieki, jak równie¿ doskonalenie umiejêtno¶ci dokumentowania prowadzonej opieki pielêgniarskiej.

VI. Sta¿ cz±stkowy w zak³adzie podstawowej opieki zdrowotnej

Miejsce odbywania sta¿u:        przychodnia, o¶rodek zdrowia, ¶rodowisko nauczania i wychowania

Czas trwania sta¿u:                 4 tygodnie

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci pozyskiwania informacji (wywiad ¶rodowiskowy), diagnozowania sytuacji zdrowotnej pacjenta i jego rodziny, okre¶lania celu opieki nad rodzin±/jednostk±, planowania oraz realizacji opieki pielêgniarskiej w ¶rodowisku zamieszkania.

2. Opanowanie umiejêtno¶ci planowania i realizacji opieki pielêgniarskiej na podstawie diagnozowania problemów zdrowotnych w ¶rodowisku zamieszkania oraz w ¶rodowisku nauczania i wychowania.

3. Opanowanie sprawno¶ci podejmowania dzia³añ w zakresie realizacji programów promocji zdrowia i profilaktyki chorób, w szczególno¶ci:

  1)  chorób uk³adu kr±¿enia,

  2)  chorób nowotworowych,

  3)  oty³o¶ci,

  4)  cukrzycy.

4. Wzbogacenie form i metod pracy w zakresie edukacji pacjenta i jego rodziny, umo¿liwiaj±cych skuteczno¶æ w uzyskaniu zmian zachowañ zdrowotnych.

5. Nabycie umiejêtno¶ci nawi±zywania i utrzymywania wspó³pracy z instytucjami, stowarzyszeniami, grupami wsparcia wspomagaj±cymi pacjenta i jego rodzinê oraz pielêgniarkê w dzia³aniach na rzecz zdrowia w ¶rodowiskach zamieszkania, pracy, nauczania i wychowania.

6. Zdobycie umiejêtno¶ci pozyskiwania rodziny do wspó³pracy w zaadaptowaniu warunków domowych do potrzeb cz³owieka chorego.

VII. Sta¿ cz±stkowy w zak³adzie opieki d³ugoterminowej

Miejsce odbywania sta¿u:        zak³ad pielêgnacyjno-opiekuñczy, zak³ad opiekuñczo-leczniczy, zak³ad opieki paliatywno-hospicyjnej, oddzia³ geriatryczny, oddzia³ dla przewlekle chorych

Czas trwania sta¿u:                 4 tygodnie

Program sta¿u obejmuje:

1. Nabycie umiejêtno¶ci sprawowania opieki pielêgniarskiej zgodnie z obowi±zuj±cymi standardami opieki nad cz³owiekiem niepe³nosprawnym, przewlekle lub nieuleczalnie chorym.

2. Przygotowanie do opieki nad pacjentem z chorob± nowotworow± leczonym w warunkach szpitalnych, hospicjum, w domu.

3. Poszerzenie wiedzy i umiejêtno¶ci o tre¶ci niezbêdne do sprawowania opieki nad chorym z chorob± nowotworow± poddawanym chemioterapii.

4. Zdobycie umiejêtno¶ci udzielania wsparcia pacjentowi i jego rodzinie w sytuacjach trudnych zwi±zanych z terminalnym etapem ¿ycia chorego.

5. Opanowanie umiejêtno¶ci wprowadzania do pracy pielêgniarskiej elementów rehabilitacji.

6. Opanowanie umiejêtno¶ci stosowania standardów profilaktyki przeciwodle¿ynowej.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci komunikowania siê z cz³owiekiem przewlekle chorym, niepe³nosprawnym.

8. Poznanie mo¿liwo¶ci kompensacji psychofizycznej pacjentów z ubytkami b±d¼ dysfunkcj± okre¶lonych czê¶ci cia³a. Udzia³ w przygotowaniu pacjenta do procesu kompensacji.

9. Doskonalenie umiejêtno¶ci nawi±zywania i utrzymywania, a tak¿e u³atwiania pacjentowi kontaktów z rodzin±, ¶rodowiskiem, grupami wsparcia, opiekunami pacjenta.

10. Opanowanie i doskonalenie umiejêtno¶ci organizacji i kierowania prac± zespo³u podleg³ego pielêgniarce.

VIII. Fakultatywne zajêcia sta¿owe

Miejsca odbywania sta¿u:        VIII A. oddzia³ psychiatrii, o¶rodek psychiatrycznej opieki ¶rodowiskowej lub

VIII B.     wskazany przez sta¿ystê oddzia³/zak³ad uwzglêdniony w ramowym programie sta¿u

VIII A.

Czas trwania sta¿u:                 4 tygodnie

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci rozpoznawania problemów pielêgnacyjnych pacjentów z zaburzeniami psychicznymi, planowania, realizacji i oceny opieki pielêgniarskiej.

2. Zapoznanie siê z obowi±zuj±cymi standardami postêpowania pielêgniarskiego w stosunku do chorych z okre¶lonymi zaburzeniami psychicznymi, a w szczególno¶ci:

a)  ze schizofreni±,

b)  z chorob± afektywn± (depresja, zespó³ maniakalny),

c)  z jad³owstrêtem psychicznym,

d)  z nerwic±,

e)  z zaburzeniami osobowo¶ci.

3. Pog³êbienie wiedzy w zakresie postêpowania z chorym z zachowaniem agresywnym, w tym w zakresie zapobiegania agresji, zachowania zasad bezpieczeñstwa w kontakcie z agresywnym pacjentem, oraz o warunkach i sposobach zastosowania przymusu bezpo¶redniego.

4. Uzupe³nienie wiedzy i doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie opieki nad chorym z uzale¿nieniami lekowymi, alkoholowymi.

5. Pog³êbienie wiedzy w zakresie pielêgnowania osób z zaburzeniami umys³owymi.

6. Pog³êbienie wiedzy w zakresie obowi±zuj±cych regulacji prawnych dotycz±cych ochrony zdrowia psychicznego.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie przygotowywania chorych do badañ diagnostycznych i zabiegów leczniczych, zgodnie z obowi±zuj±cymi standardami.

8. Doskonalenie umiejêtno¶ci planowania i realizacji dzia³añ psychoedukacyjnych wobec podopiecznego i jego rodziny, bliskich.

9. Poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie metod i zasad stosowania preparatów farmakologicznych w leczeniu zaburzeñ psychicznych (z uwzglêdnieniem skutków ubocznych oraz interakcji z innymi lekami).

10. Poznanie specyfiki organizacji psychiatrycznej opieki ¶rodowiskowej.

11. Pog³êbienie wiedzy w zakresie zastosowania metod psychoterapii i socjoterapii w psychiatrii oraz w zakresie doboru i organizacji ró¿nych form terapii zajêciowej w profilaktyce zaburzeñ psychicznych i rehabilitacji chorych z zaburzeniami psychicznymi.

VIII B.

Program sta¿u we wskazanym przez sta¿ystê oddziale/zak³adzie uwzglêdnionym w ramowym programie sta¿u obejmuje: pog³êbienie wiedzy i umiejêtno¶ci uzyskanych w toku obowi±zkowych zajêæ sta¿owych - w wybranym zakresie.

ZA£¡CZNIK Nr 2

RAMOWY PROGRAM STA¯U PODYPLOMOWEGO PO£O¯NYCH

Cele sta¿u:

1.    Uzyskanie sprawno¶ci w zakresie wykorzystania wiedzy i umiejêtno¶ci nabytych w toku kszta³cenia w szkole po³o¿nych.

2.    Aktualizacja wiedzy i umiejêtno¶ci w zakresie nauk medycznych, opieki pielêgniarsko-po³o¿niczej i innych dziedzin niezbêdnych do realizacji praktyki zawodowej.

3.    Zapoznanie siê z organizacj± pracy, funkcjonowaniem zespo³ów terapeutycznych w poszczególnych komórkach organizacyjnych zak³adów opieki zdrowotnej (regulaminy, organizacja, zasady prowadzenia dokumentacji medycznej, standardy i procedury realizacji ¶wiadczeñ zdrowotnych).

4.    Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie wspó³dzia³ania w zespole terapeutycznym.

5.    Poszerzenie i doskonalenie umiejêtno¶ci planowania, realizowania i oceny podejmowanych dzia³añ pielêgniarskich.

6.    Doskonalenie umiejêtno¶ci manualnych w zakresie wykonywania zabiegów diagnostycznych, pielêgnacyjnych, po³o¿niczych, leczniczych i usprawniaj±cych.

7.    Doskonalenie umiejêtno¶ci samokszta³cenia.

8.    Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie komunikowania i udzielania wsparcia.

9.    Rozwój postawy zawodowej - opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego i odpowiedzialnego wykonywania zawodu.

I. Sta¿ cz±stkowy w oddziale ginekologii

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ ginekologii

Czas trwania sta¿u:                 7 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Utrwalenie wiedzy i opanowanie samodzielnego sprawowania opieki nad kobiet±:

  1)  przygotowywan± do operacji ginekologicznej planowej oraz ze wskazañ nag³ych,

  2)  po zabiegu operacyjnym o przebiegu prawid³owym i powik³anym,

  3)  w schorzeniach nieoperacyjnych.

2. Zapoznanie z obowi±zuj±cymi standardami przygotowywania chorych do badañ ginekologicznych oraz samodzielne doskonalenie umiejêtno¶ci ca³o¶ciowego przygotowania kobiety do tych badañ.

3. Nabycie umiejêtno¶ci samodzielnego, planowego prowadzenia edukacji pacjentek w ró¿nym wieku, pochodz±cych z ró¿nych ¶rodowisk, w zakresie:

  1)  profilaktyki chorób narz±du rodnego,

  2)  zalecanego trybu ¿ycia,

  3)  zapobiegania powik³aniom chorób ginekologicznych, w tym przenoszonych drog± p³ciow±.

4. Poszerzenie wiedzy i umiejêtno¶ci o tre¶ci niezbêdne do udzielania wsparcia i realizacji opieki w stosunku do kobiet z procesem nowotworowym narz±du rodnego.

5. Aktualizowanie i pog³êbianie wiedzy zawodowej z zakresu deontologii, która umo¿liwi:

  1)  uwzglêdnianie w opiece potrzeb moralnych osób chorych,

  2)  zapewnianie poczucia godno¶ci osobistej w trakcie wykonywanych czynno¶ci i zabiegów pielêgnacyjnych,

  3)  rozumienie zmian w zachowaniu kobiet zwi±zanych z ich reakcj± na zaistnia³e schorzenie ginekologiczne.

6. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy w zakresie problemów zdrowotnych kobiet w okresie przekwitania (osteoporoza, nietrzymanie moczu, zaburzenia hormonalne), istotnej w realizacji opieki nad kobiet± w wieku pomenopauzalnym.

II. Sta¿ cz±stkowy w oddziale patologii ci±¿y

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ patologii ci±¿y

Czas trwania sta¿u:                 7 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci nawi±zywania i podtrzymywania kontaktu oraz pozytywnych relacji z kobiet± ciê¿arn± i jej rodzin± w momencie przyjmowania na oddzia³ patologii ci±¿y oraz w czasie hospitalizacji.

2. Doskonalenie umiejêtno¶ci dotycz±cych rozpoznawania stanu i problemów pielêgnacyjnych, po³o¿niczych, planowania i realizacji holistycznej opieki oraz oceny wyników realizacji podjêtej opieki pielêgnacyjno-po³o¿niczej w stosunku do kobiety ciê¿arnej, a w szczególno¶ci:

  1)  z krwawieniem,

  2)  w ci±¿y po terminie,

  3)  z zagra¿aj±cym porodem przedwczesnym,

  4)  z gestoz±, nadci¶nieniem têtniczym indukowanym ci±¿±,

  5)  przygotowywanej do ciêcia cesarskiego,

  6)  z nieprawid³owym po³o¿eniem p³odu,

  7)  z chorobami wspó³istniej±cymi w ci±¿y (cukrzyca, choroby nerek, niedokrwisto¶æ i inne).

3. Opanowanie sprawno¶ci samodzielnego monitorowania stanu ciê¿arnej i dziecka, ukierunkowanego na wczesne diagnozowanie zagro¿eñ zdrowia lub ¿ycia matki i dziecka i podjêcie stosownych dzia³añ.

4. Opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego podejmowania dzia³añ w stanach nag³ego zagro¿enia ¿ycia matki lub dziecka.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie diagnozowania, leczenia i rehabilitacji kobiet przebywaj±cych w oddziale patologii ci±¿y.

6. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy umo¿liwiaj±cej podejmowanie dzia³alno¶ci edukacyjnej w zakresie:

  1)  zalecanej aktywno¶ci,

  2)  zalecanej diety,

  3)  stylu ¿ycia,

  4)  czêstotliwo¶ci badañ kontrolnych, w tym diagnostycznych.

7. Przygotowanie do udzielenia wsparcia pacjentce oraz jej rodzinie w sytuacjach trudnych (¶mieræ dziecka, diagnoza nieprawid³owo¶ci rozwojowych p³odu).

8. Doskonalenie umiejêtno¶ci rozpoznawania i rozwijania problemów zwi±zanych z przygotowaniem kobiety i jej rodziny do rodzicielstwa.

III. Sta¿ cz±stkowy w sali porodowej

Miejsce odbywania sta¿u:        blok porodowy

Czas trwania sta¿u:                 14 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Utrwalenie i poszerzenie wiedzy w zakresie fizjologii porodu i prowadzenia porodu fizjologicznego.

2. Opanowanie sprawno¶ci w zakresie oceny stanu sytuacji po³o¿niczej kobiety i jej dziecka w czasie przyjmowania na salê porodow±.

3. Opanowanie sprawno¶ci w zakresie samodzielnej oceny sytuacji po³o¿niczej oraz postêpu porodu, jak równie¿ zaplanowania odpowiedniego postêpowania po³o¿niczego na podstawie:

  1)  oceny stanu ogólnego i psychicznego rodz±cej,

  2)  oceny stanu dziecka,

  3)  przeprowadzonego wywiadu,

  4)  badania po³o¿niczego,

  5)  oceny czynno¶ci skurczowej macicy,

  6)  oceny badañ laboratoryjnych i diagnostycznych,

  7)  oceny stopnia przygotowania do odbycia porodu.

4. Opanowanie sprawno¶ci w samodzielnym prowadzeniu porodu fizjologicznego.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci wspó³uczestniczenia w prowadzeniu porodu w ró¿nych stanach patologicznych, a w szczególno¶ci:

  1)  ³o¿yska przoduj±cego,

  2)  ³o¿yska przedwcze¶nie odklejaj±cego siê,

  3)  w porodzie przedwczesnym,

  4)  w porodzie miednicowym,

  5)  w porodzie zabiegowym,

  6)  w porodzie powik³anym schorzeniami kobiety.

6. Doskonalenie umiejêtno¶ci postêpowania w sytuacji wyst±pienia powik³añ przebiegu porodu, a w szczególno¶ci:

  1)  w zaburzeniach czynno¶ci skurczowej macicy,

  2)  w zaburzeniach czynno¶ci serca p³odu,

  3)  w nieprawid³owo¶ciach mechanizmów porodowych.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci postêpowania w przypadku chorób wspó³istniej±cych z ci±¿±, takich jak: cukrzyca, choroby nerek, choroby serca i inne.

8. Opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego sprawowania opieki nad po³o¿nic± we wczesnym po³ogu ze zwróceniem szczególnej uwagi na mo¿liwo¶æ wyst±pienia wczesnych powik³añ poporodowych.

9. Pog³êbienie i utrwalenie umiejêtno¶ci nawi±zywania interakcji matka-dziecko-ojciec w warunkach sali porodowej.

10. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie udzielania pomocy kobiecie przy karmieniu dziecka.

11. Nabycie umiejêtno¶ci wspó³pracy z osobami towarzysz±cymi rodz±cej w ramach odbywania porodu rodzinnego (m±¿, inne osoby) dla zapewnienia poczucia bezpieczeñstwa, intymno¶ci.

IV. Sta¿ cz±stkowy w zak³adzie podstawowej opieki zdrowotnej

Miejsce odbywania sta¿u:        praktyka po³o¿nej ¶rodowiskowej/rodzinnej, poradnia K, szko³a rodzenia*)

Czas trwania sta¿u:                 7 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie nawi±zywania i podtrzymywania kontaktów z kobietami zg³aszaj±cymi siê do poradni K oraz w ¶rodowisku zamieszkania.

2. Opanowanie sprawno¶ci w doborze form i metod edukacyjnych oddzia³ywañ w stosunku do kobiet pozostaj±cych pod opiek± poradni K w zakresie:

  1)  trybu ¿ycia, diety, higieny osobistej kobiety w poszczególnych okresach ¿ycia,

  2)  planowania rodziny,

  3)  wykonywania kontrolnych badañ w czasie ci±¿y,

  4)  promocji naturalnego karmienia,

  5)  profilaktyki schorzeñ ginekologicznych,

  6)  profilaktyki schorzeñ nowotworowych narz±du rodnego i piersi,

  7)  profilaktyki chorób przenoszonych drog± p³ciow±, w tym AIDS,

  8)  profilaktyki chorób w okresie przekwitania.

3. Nabycie umiejêtno¶ci nawi±zywania wspó³pracy z instytucjami wspomagaj±cymi samotn± matkê lub dziecko w sytuacji porzucenia przez matkê (domy samotnej matki, domy ma³ego dziecka).

4. Doskonalenie umiejêtno¶ci prowadzenia dzia³añ edukacyjnych w ¶rodowisku zamieszkania ciê¿arnej przygotowuj±cych ciê¿arn±, jej mê¿a, rodzinê na przyjêcie i sprawowanie opieki nad dzieckiem.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci niezbêdnych do samodzielnego i efektywnego prowadzenia edukacji m³odzie¿y w zakresie poradnictwa rodzinnego i promowania zdrowia rodziny.

6. Doskonalenie umiejêtno¶ci edukowania przysz³ych rodziców w zakresie rozwoju prenatalnego, przebiegu ci±¿y, porodu i po³ogu.

7. Rozwój umiejêtno¶ci przygotowania kobiety do samoobserwacji i samopielêgnacji w okresie ci±¿y i po³ogu.

8. Pog³êbienie wiedzy i doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie stosowania w praktyce okre¶lonych metod wspierania matki, ojca dziecka i rodziny.

9. Doskonalenie umiejêtno¶ci planowania i realizowania opieki nad kobiet± i jej rodzin± w ¶rodowisku zamieszkania oraz dokumentowania opieki.

10. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie pobierania materia³u do badañ diagnostycznych (GC, stopieñ czysto¶ci pochwy, cytologia szyjki macicy).

_____________

*)    W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) jeden dzieñ w tygodniu jest wliczony w zajêcia w szkole rodzenia.

V. Sta¿ cz±stkowy w oddziale po³o¿niczym

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ po³o¿niczo-noworodkowy, oddzia³ po³o¿nictwa septycznego

Czas trwania sta¿u:                 7 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Zapoznanie siê z aktualnie obowi±zuj±cymi standardami postêpowania w stosunku do po³o¿nicy po porodzie fizjologicznym, zabiegowym i ciêciu cesarskim oraz opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego planowania i realizacji opieki nad po³o¿nic± (noworodkiem).

2. Opanowanie umiejêtno¶ci wykonywania ¶wiadczeñ diagnostycznych, leczniczych i pielêgnacyjnych z zachowaniem zasad aseptyki i przestrzeganiem re¿imu sanitarno-epidemiologicznego.

3. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie profilaktyki zaka¿eñ wewn±trzoddzia³owych.

4. Opanowanie sprawno¶ci samodzielnego przyjmowania po³o¿nicy i noworodka na oddzia³, samodzielnego oceniania stanu ogólnego i po³o¿niczego po³o¿nicy przyjmowanej z sali porodowej oraz dokumentowania podjêtych dzia³añ.

5. Doskonalenie umiejêtno¶ci podejmowania dzia³añ ukierunkowanych na profilaktykê powik³añ w okresie po³ogu ze strony:

  1)  narz±du rodnego,

  2)  uk³adu moczowego,

  3)  gruczo³u piersiowego,

  4)  rany krocza lub rany pooperacyjnej.

6. Opanowanie umiejêtno¶ci samodzielnego monitorowania stanu po³o¿nicy po porodach zabiegowych i operacyjnych oraz w przypadku wspó³istnienia chorób, takich jak: cukrzyca, gru¼lica, niedokrwisto¶æ, gestoza.

7. Opanowanie sprawno¶ci w realizacji opieki pielêgnacyjno-po³o¿niczej nad kobiet± z wystêpuj±cymi powik³aniami okresu po³ogu:

  1)  nieprawid³owo¶ci± gojenia siê krocza lub rany pooperacyjnej,

  2)  zapaleniem gruczo³u piersiowego,

  3)  stanem zapalnym b³ony ¶luzowej macicy,

  4)  nieprawid³ow± inwolucj± miê¶nia macicy.

8. Doskonalenie samodzielno¶ci w zakresie prowadzenia dzia³añ edukacyjnych dotycz±cych:

  1)  promocji naturalnego karmienia,

  2)  pielêgnacji noworodka,

  3)  higieny okresu po³ogu,

  4)  diety kobiety ciê¿arnej,

  5)  planowania rodziny.

9. Poszerzenie wiedzy i umiejêtno¶ci w zakresie przekazywania praktycznych umiejêtno¶ci matce dziecka dotycz±cych prawid³owej techniki pielêgnacji i karmienia noworodka.

VI. Sta¿ cz±stkowy w oddziale noworodkowym

Miejsce odbywania sta¿u:        oddzia³ po³o¿niczo-noworodkowy, noworodkowy, oddzia³ patologii noworodka, wcze¶niaków

Czas trwania sta¿u:                 6 tygodni

Program sta¿u obejmuje:

1. Zapoznanie siê z obowi±zuj±cymi standardami opieki nad noworodkiem w pierwszej dobie ¿ycia i dobach kolejnych oraz samodzielne sprawowanie opieki zgodnie z tymi standardami.

2. Doskonalenie umiejêtno¶ci samodzielnego przyjêcia noworodka z sali porodowej oraz dokumentowania opieki.

3. Nabycie sprawno¶ci w diagnozowaniu stanu noworodka, okre¶laniu zagro¿eñ zdrowia lub ¿ycia oraz podejmowaniu stosownych dzia³añ.

4. Doskonalenie umiejêtno¶ci pielêgnowania wcze¶niaka.

5. Aktualizacja wiedzy i umiejêtno¶ci w zakresie sprawowania samodzielnej opieki nad noworodkiem w stanach patologicznych, a w szczególno¶ci:

  1)  z chorob± hemolityczn±,

  2)  z wadami serca,

  3)  z wadami przewodu pokarmowego,

  4)  z urazami oko³oporodowymi,

  5)  matki chorej na cukrzycê,

  6)  z dystrofi± wewn±trzmaciczn±,

  7)  z zaka¿eniami skóry, pêpka, dróg oddechowych, spojówek.

6. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie wykonywania zabiegów pielêgnacyjnych u noworodka.

7. Doskonalenie umiejêtno¶ci w zakresie planowania i realizacji opieki nad noworodkiem z ¿ó³taczk± fizjologiczn± i w stanach przej¶ciowych.

8. Doskonalenie umiejêtno¶ci pielêgnacji dziecka przebywaj±cego w inkubatorze.

9. Doskonalenie umiejêtno¶ci wspierania po³o¿nicy i jej rodziny w dzia³aniach podejmowanych na rzecz dziecka.

10. Nabycie umiejêtno¶ci wspierania rodziny w sytuacjach trudnych i nieprzewidzianych.

VII. Fakultatywne zajêcia sta¿owe

Miejsca odbywania sta¿u:        wskazany przez sta¿ystê oddzia³/zak³ad uwzglêdniony w ramowym programie sta¿u

Czas trwania sta¿u:                 4 tygodnie

Program sta¿u we wskazanym przez sta¿ystê oddziale/zak³adzie uwzglêdnionym w ramowym programie sta¿u obejmuje: pog³êbienie wiedzy i umiejêtno¶ci uzyskanych w toku obowi±zkowych zajêæ sta¿owych - w wybranym zakresie.

ZA£¡CZNIK Nr 3

Wzór

                                                     (str. 1)

KARTA STA¯U PODYPLOMOWEGO

PIELÊGNIARKI, PIELÊGNIARZA*

Imiê i nazwisko..............................................

Data i miejsce urodzenia ....................................

                          (dzieñ, miesi±c, rok, miejscowo¶æ)

Dyplom pielêgniarki, pielêgniarza* nr .......................

Data i miejsce wydania ......................................

                         (dzieñ, miesi±c, rok, miejscowo¶æ)

Wydany przez ................................................

             ................................................

                         (nazwa i adres szko³y)

Numer rejestracyjny za¶wiadczenia o ograniczonym prawie

  wykonywania zawodu ........................................

  wydanego przez ............................................

                 (nazwa i siedziba w³a¶ciwej okrêgowej izby

                          pielêgniarek i po³o¿nych)

Data i miejsce wydania ......................................

                         (dzieñ, miesi±c, rok, miejscowo¶æ)

Nazwa i adres zak³adu opieki zdrowotnej, w którym sta¿ysta

  odbywa sta¿ i z którym zawar³ umowê o pracê ...............

  ...........................................................

Okres zatrudnienia od ................ do ...................

                   (dzieñ, miesi±c, rok) (dzieñ, miesi±c, rok)

Data wydania karty sta¿u ....................................

        Pieczêæ i podpis                 Pieczêæ i podpis

       koordynatora sta¿u           kierownika zak³adu opieki

    ........................                zdrowotnej

                                .............................

____________

* Niepotrzebne skre¶liæ.

      -------------------------------------------------

                                                     (str. 2)

            STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE WEWNÊTRZNYM

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................         ...............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 3)

             STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE PEDIATRYCZNYM

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 4)

             STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE CHIRURGICZNYM

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 5)

         STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE PO£O¯NICZO-NOWORODKOWYM

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 6)

          STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE INTENSYWNEJ TERAPII

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 7)

    STA¯ CZ¡STKOWY W ZAK£ADZIE PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 8)

       STA¯ CZ¡STKOWY W ZAK£ADZIE OPIEKI D£UGOTERMINOWEJ

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 9)

Uwagi o przebiegu sta¿u

Opinia zawodowa sta¿ysty

(wype³nia koordynator sta¿u)

     -------------------------------------------------

ZA£¡CZNIK Nr 4

Wzór

                                                     (str. 1)

KARTA STA¯U PODYPLOMOWEGO

PO£O¯NEJ, PO£O¯NEGO*

Imiê i nazwisko..............................................

Data i miejsce urodzenia ....................................

                          (dzieñ, miesi±c, rok, miejscowo¶æ)

Dyplom po³o¿nej, po³o¿nego* nr ..............................

Data i miejsce wydania ......................................

                         (dzieñ, miesi±c, rok, miejscowo¶æ)

Wydany przez ................................................

             ................................................

                         (nazwa i adres szko³y)

Numer rejestracyjny za¶wiadczenia o ograniczonym prawie

  wykonywania zawodu ........................................

  wydanego przez ............................................

                  (nazwa i siedziba w³a¶ciwej okrêgowej izby

                          pielêgniarek i po³o¿nych)

Data i miejsce wydania ......................................

                         (dzieñ, miesi±c, rok, miejscowo¶æ)

Nazwa i adres zak³adu opieki zdrowotnej, w którym sta¿ysta

  odbywa sta¿ i z którym zawar³ umowê o pracê ...............

  ...........................................................

Okres zatrudnienia od ................ do ...................

                   (dzieñ, miesi±c, rok) (dzieñ, miesi±c, rok)

Data wydania karty sta¿u ....................................

        Pieczêæ i podpis                 Pieczêæ i podpis

       koordynatora sta¿u           kierownika zak³adu opieki

    ........................                zdrowotnej

                                    .........................

____________

* Niepotrzebne skre¶liæ.

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 2)

            STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE GINEKOLOGII

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 3)

          STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE PATOLOGII CI¡¯Y

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 4)

                STA¯ CZ¡STKOWY W SALI PORODOWEJ

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 5)

   STA¯ CZ¡STKOWY W ZAK£ADZIE PODSTAWOWEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 6)

             STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE PO£O¯NICZYM

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 7)

           STA¯ CZ¡STKOWY W ODDZIALE NOWORODKOWYM

Nazwa zak³adu opieki zdrowotnej .............................

Nazwa komórki organizacyjnej ................................

Termin sta¿u od ................... do ......................

               (dzieñ, miesi±c, rok)   (dzieñ, miesi±c, rok)

Imiê i nazwisko opiekuna sta¿u ..............................

Ocena umiejêtno¶ci zawodowych ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

                              ...............................

Zaliczenie sta¿u cz±stkowego

Podpis opiekuna sta¿u            Data i miejsce zaliczenia

.....................           .............................

                                    (dzieñ, miesi±c, rok)

                        Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

                      .......................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 8)

Uwagi o przebiegu sta¿u

Opinia zawodowa sta¿ysty

(wype³nia koordynator sta¿u)

     -------------------------------------------------

ZA£¡CZNIK Nr 5

Wzór ksi±¿ki sta¿u podyplomowego pielêgniarek i po³o¿nych

                                                     (str. 1)

                         KSI¡¯KA STA¯U

                         PODYPLOMOWEGO

                    PIELÊGNIAREK I PO£O¯NYCH

_____________________________________________________________

Podstawa prawna: rozporz±dzenie Ministra Zdrowia z dnia

26 lipca 2000 r. w sprawie sta¿u podyplomowego pielêgniarek i

po³o¿nych (Dz. U. Nr 69, poz. 815)

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 2)

Okres prowadzenia ksi±¿ki ...................................

Zak³ad organizuj±cy sta¿ ....................................

Koordynator sta¿u ...........................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 3)

REJESTR WYDANYCH DOKUMENTÓW I ZA¦WIADCZEÑ

 

Lp.

 

 Rodzaj wydanego dokumentu

 

 Data wydania

 

 Podpis

koordynatora

 

 Podpis pielêgniarki/po³o¿nej odbywaj±cej sta¿

 

 Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZA£¡CZNIK Nr 6

Wzór ksi±¿ki sta¿u cz±stkowego pielêgniarek i po³o¿nych

                                                     (str. 1)

                         KSI¡¯KA STA¯U

                         CZ¡STKOWEGO

                    PIELÊGNIAREK I PO£O¯NYCH

_____________________________________________________________

Podstawa prawna: rozporz±dzenie Ministra Zdrowia z dnia

26 lipca 2000 r. w sprawie sta¿u podyplomowego pielêgniarek i

po³o¿nych (Dz. U. Nr 69, poz. 815)

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 2)

Okres prowadzenia ksi±¿ki ...................................

Zak³ad organizuj±cy sta¿ cz±stkowy ..........................

.............................................................

Opiekun sta¿u ...............................................

     -------------------------------------------------

                                                     (str. 3)

REJESTR ODBYTYCH I ZALICZONYCH STA¯Y CZ¡STKOWYCH

 

Lp.

 

 Nazwisko i imiê pielêgniarki/po³o¿nej odbywaj±cej sta¿ cz±stkowy

 

 Data rozpoczêcia sta¿u

 

 Data zakoñczenia sta¿u

 

 Data zaliczenia sta¿u

 

 Podpis opiekuna

 

 Podpis pielêgniarki/po³o¿nej odbywaj±cej sta¿ cz±stkowy

 

 Uwagi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZA£¡CZNIK Nr 7

                            Wzór

Pieczêæ zak³adu opieki zdrowotnej

ZA¦WIADCZENIE O ODBYCIU STA¯U PODYPLOMOWEGO

PIELÊGNIARKI, PIELÊGNIARZA*

Pani (Pan) ...................................................

                       (imiê i nazwisko)

urodzona(y) ..................................................

                   (dzieñ, miesi±c, rok)

posiadaj±ca(y) ograniczone prawo wykonywania zawodu nr .......

wydane przez .................................................

..............................................................

odby³a(³) zgodnie z ramowym programem sta¿ podyplomowy

w okresie od ....................... do ......................

             (dzieñ, miesi±c, rok)       (dzieñ, miesi±c, rok)

w ............................................................

..............................................................

             (nazwa i adres zak³adu opieki zdrowotnej)

oraz z³o¿y³a(³) wymagane kolokwia i uzyska³a(³) wymagane

zaliczenia.

                           ...................................

                            (miejscowo¶æ, dzieñ, miesi±c, rok)

Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

...................................

                                   Pieczêæ i podpis kierownika

                                     zak³adu opieki zdrowotnej

                               ...............................

__________

* Niepotrzebne skre¶liæ.

ZA£¡CZNIK Nr 8

                             Wzór

Pieczêæ zak³adu opieki zdrowotnej

ZA¦WIADCZENIE O ODBYCIU STA¯U PODYPLOMOWEGO

PO£O¯NEJ, PO£O¯NEGO*

Pani (Pan) ...................................................

                       (imiê i nazwisko)

urodzona(y) ..................................................

                   (dzieñ, miesi±c, rok)

posiadaj±ca(y) ograniczone prawo wykonywania zawodu nr .......

wydane przez .................................................

..............................................................

odby³a(³) zgodnie z ramowym programem sta¿ podyplomowy

w okresie od ....................... do ......................

             (dzieñ, miesi±c, rok)       (dzieñ, miesi±c, rok)

w ............................................................

..............................................................

             (nazwa i adres zak³adu opieki zdrowotnej)

oraz z³o¿y³a(³) wymagane kolokwia i uzyska³a(³) wymagane

zaliczenia.

                           ...................................

                            (miejscowo¶æ, dzieñ, miesi±c, rok)

Pieczêæ i podpis koordynatora sta¿u

...................................

                                   Pieczêæ i podpis kierownika

                                     zak³adu opieki zdrowotnej

                               ...............................

__________

* Niepotrzebne skre¶liæ.

 

 

Wyszukaj: