Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

OPINIA PRAWNA
w sprawie uprawnieñ samorz±du pielêgniarek i po³o¿nych, zwi±zanych z udzia³em w ustalaniu warunków pracy i plac.


Po przeanalizowania zagadnienia stanowi±cego przedmiot niniejszej opinii wyra¿am opiniê nastêpuj±c±:
W ¶wietle obowi±zuj±cego stanu prawnego, samorz±d pielêgniarek i po³o¿nych posiada prawodo negocjowania warunków pracy i p³ac jego cz³onków, wykonuj±cych zawód na podstawie umowy o pracê. Prawo to wyra¿a siê autonomiczn± pozycj± samorz±du jako pe³noprawnego uczestnika, z g³osem stanowi±cym, wszelkich rokowañ, pertraktacji iinnych procedur decyzyjnych , dotycz±cych warunków pracy i p³ac pielêgniarek i po³o¿nych, bez wzglêdu na szczebel na którym s± prowadzone.
Uzasadnienie
I. Ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 r o samorz±dzie pielêgniareki po³o¿nych, w czê¶ci dotycz±cej zadañ i form dzia³ania samorz±du ( art. 4 ust2 pkt2) stanowi ¿e: samorz±d wykonuje swoje zadania tu szczególno¶ci przez negocjowanie warunków pracy i p³ac.
Jednocze¶nie w art 5 ustawodawca dodaje u¶ci¶laj±co ¿e - uprawnienia samorz±du wymienione w art 4 ust 2 pkt 2 nie naruszaj± uprawnieñ zwi±zków zawodowych wynikaj±cych z ustawy o zw. zawodowych i kodeksupracy. Jest dla samorz±du pielêgniarsko-po³o¿niczego norm± rangi ustrojowej. Przepis art. 5 uspp okre¶laj±c relacje kompetencyjne, odwo³uje siê do ustaw bêd±cych normami ustrojowymi dla zwi±zków zawodowych tj do ustawy o zw. zawodowych oraz do kodeksu pracy. Jest to czytelny dowód na porównywalno¶æ i równorzêdno¶c pozycji samorz±du i zwi±zków zawodowych w sprawach negocjowania warunków pracy i plac.
Odniesienie do kompetencji zwi±zków zawodowych i kodeksu pracy potwierdza, ¿e przedmiotem uprawnieñ samorz±du wynikaj±cych z art. 4 ust 2 okt zuspps± warunki wykonywania zawodu na podstawie umowy o pracê. W okresie od 17 maja 1989 r do 19 kwietnia 1991 r uchwalone zosta³y i wesz³y w ¿ycie cztery ustawy o charakterze ustrojowym , sytuuj±c samorz±d zawodowy w sferze zawodów medycznych. Poza t± ustaw± s± to : ustawa z 17 maja 1989 o izbach lekarskich, ustawa z 21 grudnia 1990 r o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych, ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 o izbach aptekarskich.
Ka¿da z wymienionych ustaw zawiera regulacjê identyczn± do tej Jaka znalaz³a siê w art. 4 ust 2 pkt 2 i ar£ 5 ustawy o samorz±dzie pielêgniarek i po³o¿nych. ( w ustawie o izbach aptekarskich nie by³o odniesienia do zw. zawodowych a obecnie zapis dot plac i warunków pracy zosta³ usuniêty ). Dowodzi to szerszej i trwa³ej koncepcji ustawodawcy co do usytuowania i uprawnieñ tej grupy zawodowej
W ostatnim okresie pojawi³a siê grupa ustaw reguluj±cych niektóre kwestie z szerokoroz. Mimo, ¿e ustawy dotycz± tak¿e pielêgniarek i po³o¿nych, jako strona spo³eczna wymieniane s± w nich jedynie zwi±zki zawodowe. Analiza przyczyn tego stanu rzeczy wykracza poza przedmiot niniejszej opinii, nale¿y natomiast zwróciæ uwagê, ¿e mo¿e to daæ podstawy do prób ograniczenia uprawnieñ samorz±du pielêgniarskiego. Mo¿liw± staje siê bowiem do zastosowania zasada ¿e pó¼niej wydana ustawa szczególna deroguje (uchyla) wcze¶niejsz± ogóln± ustawê-w tym przypadku ustawê o samorz±dzie pielêgniarek i po³o¿nych (zasada; lex posterior )
Uspp przyznaj±c samorz±dowi prawo "negocjowania " nie definiuje tego pojêcia. Aby usun±æ jakiekolwiek potencjalne w±tpliwo¶ci, koniecznym wiêc staje siê siêgniêcie do wyk³adni jêzykowej jako pierwszej w hierarchii sposobów wyk³adni prawa. Jak podaje "Uniwersalny S³ownik Jêzyka Polskiego " PWN SA. 2004 pod red S.Dubisza - negocjacje to " rokowania pertraktacje prowadzone przez upowa¿nionych przedstawicieli ". Samorz±d ma wiêc prawo aby poprzez upowa¿nionych przedstawicieli braæ udzia³ w rokowaniach dotycz±cych warunków pracy i p³ac. Z definicji pojêcia "negocjacji " wynika te¿ ¿e jest to udzia³ w rokowaniach z g³osem stanowi±cym. Natomiast pojêcie pracy i plac odnosi siê do sfery tak zwanej pracy najemnej czyli wykonywania zawodu w ramach stosunku pracy, na podstawie umowy o pracê. Poza zakresem omawianych kompetencji samorz±du pozostaje ca³a sfera wykonywania zawodu na podstawie umów cywilno
Skutkiem przyznania prawa o którym mowa jest powstanie po stronie pracodawcy obowi±zku negocjowania warunków pracy i p³ac tak¿e z samorz±dem. Pominiêcie udzia³u samorz±du w negocjacjach daje podstawê do uznania ich wyniku za niewa¿ny z powodu braku udzia³u wszystkich uprawnionych stron.
Uprawnienie wymienione w art. 4 ust 2 pkt 2 uspp ma charakter generalny i nadane zosta³o samorz±dowi jako takiemu. Oznacza to ¿e realizacja tego uprawnienia nastêpowaæ mo¿e na wszystkich szczeblach, poczynaj±c od szczebla zak³adu pracy, wszêdzie tam gdzie dochodzi do grupowej zmiany warunków pracy i p³acy pielêgniarek i (lub) po³o¿nych. Przyk³adowo mo¿e to byæ zmiana w obrêbie komórki organizacyjnej np. oddzia³u.

Wyszukaj: