Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Dz.U.07.162.1153

ROZPORZ¡DZENIE

MINISTRA ZDROWIA1)

z dnia 23 sierpnia 2007 r.

w sprawie szczegó³owego sposobu postêpowania z odpadami medycznymi

(Dz. U. z dnia 8 wrze¶nia 2007 r.)

Na podstawie art. 7 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 i Nr 88, poz. 587) zarz±dza siê, co nastêpuje:

§ 1. Rozporz±dzenie okre¶la szczegó³owy sposób postêpowania z odpadami medycznymi polegaj±cy na:

  1)  klasyfikowaniu odpadów medycznych celem okre¶lenia w³a¶ciwego sposobu postêpowania z okre¶lonymi rodzajami odpadów medycznych;

  2)  zbieraniu odpadów medycznych w miejscach ich powstawania;

  3)  magazynowaniu odpadów medycznych w zak³adach opieki zdrowotnej oraz innych podmiotach udzielaj±cych ¶wiadczeñ zdrowotnych, zwanych dalej "jednostkami ochrony zdrowia", oraz w podmiotach prowadz±cych badania i do¶wiadczenia naukowe w zakresie medycyny przed poddaniem odpadów procesowi unieszkodliwiania, a w przypadku braku takich mo¿liwo¶ci przed ich przetransportowaniem do miejsca unieszkodliwiania;

  4)  okre¶leniu warunków transportu odpadów medycznych wewn±trz jednostki ochrony zdrowia oraz podmiotu prowadz±cego badania naukowe w zakresie medycyny, zwanego dalej "transportem wewnêtrznym".

§ 2. Odpady medyczne klasyfikuje siê w nastêpuj±cy sposób:

  1)  odpady medyczne o kodach 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80* i 18 01 82*, zwane dalej "odpadami zaka¼nymi", s± to odpady niebezpieczne, które zawieraj± ¿ywe mikroorganizmy lub ich toksyny, o których wiadomo lub co do których istniej± wiarygodne podstawy do przyjêcia, ¿e wywo³uj± choroby zaka¼ne u ludzi lub innych ¿ywych organizmów;

  2)  odpady medyczne o kodach 18 01 06*, 18 01 08* i 18 01 10*, zwane dalej "odpadami specjalnymi", s± to odpady niebezpieczne, które zawieraj± substancje chemiczne, o których wiadomo lub co do których istniej± wiarygodne podstawy do s±dzenia, ¿e wywo³uj± choroby niezaka¼ne u ludzi lub innych ¿ywych organizmów albo mog± byæ ¼ród³em ska¿enia ¶rodowiska;

  3)  odpady medyczne o kodach 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09 i 18 01 81, zwane dalej "odpadami pozosta³ymi", s± to odpady medyczne nieposiadaj±ce w³a¶ciwo¶ci niebezpiecznych.

§ 3. 1. Odpady medyczne powsta³e w trakcie udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych w jednostkach ochrony zdrowia oraz w podmiotach prowadz±cych badania i do¶wiadczenia naukowe w zakresie medycyny zbiera siê selektywnie w miejscach ich powstawania z podzia³em na odpady zaka¼ne, specjalne i pozosta³e.

2. Odpady okre¶lone w § 2 pkt 1 i 2 zbiera siê selektywnie w miejscach ich powstawania, uwzglêdniaj±c sposób ich unieszkodliwiania lub proces odzysku.

3. Z odpadami pozosta³ymi postêpuje siê w sposób przewidziany dla odpadów komunalnych.

§ 4. 1. Odpady niebezpieczne, z wyj±tkiem odpadów o ostrych koñcach i krawêdziach, zbiera siê do pojemników lub worków jednorazowego u¿ycia z folii polietylenowej, nieprzezroczystych, wytrzyma³ych, odpornych na dzia³anie wilgoci i ¶rodków chemicznych, z mo¿liwo¶ci± jednokrotnego zamkniêcia.

2. Worki jednorazowego u¿ycia umieszcza siê na stela¿ach lub w sztywnych pojemnikach (jednorazowego lub wielokrotnego u¿ycia) w taki sposób, aby ich górna, wywiniêta na szeroko¶æ oko³o 20 cm krawêd¼ nie uleg³a ska¿eniu.

3. Odpady medyczne o ostrych koñcach i krawêdziach zbiera siê w sztywnych, odpornych na dzia³anie wilgoci, mechanicznie odpornych na przek³ucie b±d¼ przeciêcie pojemnikach jednorazowego u¿ycia. Pojemniki te umieszcza siê w miejscach powstawania odpadów.

4. Pojemniki lub worki, o których mowa w ust. 1, nale¿y wymieniaæ na nowe nie rzadziej ni¿ jeden raz dziennie. Pojemniki lub worki mog± byæ wype³nione nie wiêcej ni¿ do 2/3 ich objêto¶ci.

5. Pojemniki, o których mowa w ust. 3, nale¿y wymieniaæ na nowe nie rzadziej ni¿ co 48 godzin. Pojemniki mog± byæ wype³nione nie wiêcej ni¿ do 2/3 ich objêto¶ci.

6. Niedopuszczalne jest otwieranie raz zamkniêtych pojemników lub worków jednorazowego u¿ycia, o których mowa w ust. 1 i 3.

7. W przypadku uszkodzenia worka lub pojemnika nale¿y go w ca³o¶ci umie¶ciæ w innym wiêkszym nieuszkodzonym worku lub pojemniku.

8. Dopuszcza siê zbieranie odpadów okre¶lonych w § 2 pkt 3 do pojemników wielokrotnego u¿ycia.

§ 5. 1. Ka¿dy pojemnik i ka¿dy worek jednorazowego u¿ycia powinny posiadaæ:

  1)  widoczne oznakowanie, ¶wiadcz±ce o rodzaju odpadów w nich przechowywanych;

  2)  widoczne oznakowanie, ¶wiadcz±ce o miejscu pochodzenia odpadów;

  3)  datê zamkniêcia;

  4)  informacje pozwalaj±ce zidentyfikowaæ osobê zamykaj±c± pojemnik lub worek.

2. Odpady zaka¼ne inne ni¿ wymienione w § 4 ust. 3 gromadzi siê w workach koloru czerwonego.

3. Odpady specjalne gromadzi siê w workach koloru ¿ó³tego.

4. Pozosta³e odpady medyczne inne ni¿ wymienione w § 4 ust. 3 gromadzi siê w workach koloru niebieskiego.

5. Odpady medyczne powsta³e w wyniku udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych w miejscu wezwania powinny zostaæ usuniête przez osoby udzielaj±ce ¶wiadczeñ zdrowotnych, zgodnie z procedur±, o której mowa w § 9.

§ 6. 1. Dopuszczalne jest magazynowanie niebezpiecznych odpadów medycznych na terenie jednostek ochrony zdrowia poza miejscem ich powstawania w odpowiednio przystosowanych do tego celu pomieszczeniach.

2. Pomieszczenie, o którym mowa w ust. 1, powinno:

  1)  posiadaæ ¶ciany i pod³ogi wykonane z materia³ów g³adkich, ³atwo zmywalnych i umo¿liwiaj±cych dezynfekcjê;

  2)  byæ zabezpieczone przed dostêpem owadów, gryzoni oraz innych zwierz±t;

  3)  posiadaæ drzwi wej¶ciowe bez progu, których minimalna szeroko¶æ i wysoko¶æ powinna gwarantowaæ swobodny wjazd i wyjazd ¶rodka transportu wewnêtrznego oraz dostêp obs³ugi;

  4)  posiadaæ wydzielone boksy w zale¿no¶ci od rodzajów magazynowanych odpadów medycznych, zgodne z zasadami ich sortowania w miejscach powstawania;

  5)  posiadaæ wentylacjê zapewniaj±c± podci¶nienie, z zapewnieniem filtracji odprowadzanego powietrza;

  6)  byæ zabezpieczone przed dostêpem osób nieupowa¿nionych;

  7)  byæ przeznaczone wy³±cznie do magazynowania odpadów medycznych i posiadaæ niezale¿ne wej¶cie.

3. W przedsionku do pomieszczenia, o którym mowa w ust. 1, lub w najbli¿szym s±siedztwie tego pomieszczenia powinny znajdowaæ siê umywalka z ciep³± i zimn± wod±, wyposa¿ona w dozowniki z myd³em i ¶rodkiem do dezynfekcji r±k oraz rêczniki jednorazowego u¿ytku lub suszarkê do r±k.

4. Czas magazynowania odpadów zaka¼nych nie mo¿e przekraczaæ 48 godzin w pomieszczeniach o temperaturze wy¿szej ni¿ 10 °C. W temperaturze poni¿ej 10 °C zaka¼ne odpady medyczne mog± byæ magazynowane tak d³ugo, jak pozwalaj± na to ich w³a¶ciwo¶ci, ale nie d³u¿ej ni¿ 14 dni.

5. Po ka¿dym usuniêciu odpadów pomieszczenie lub miejsce magazynowania powinno byæ poddane dezynfekcji, a nastêpnie umyte.

6. W przypadku powstawania niewielkich ilo¶ci odpadów medycznych mo¿na je magazynowaæ w wydzielonych ch³odzonych miejscach w szczelnie zamkniêtych pojemnikach, z zachowaniem warunków okre¶lonych w ust. 4.

§ 7. 1. Transport wewnêtrzny odpadów medycznych z miejsca powstawania do miejsca magazynowania, unieszkodliwiania lub odbioru odbywa siê ¶rodkami transportu przeznaczonymi wy³±cznie do tego celu.

2. Do transportu wewnêtrznego odpadów zaka¼nych u¿ywa siê wózków zamykanych.

3. ¦rodki transportu wewnêtrznego odpadów medycznych i pojemniki wielokrotnego u¿ycia nale¿y zdezynfekowaæ i umyæ po ka¿dym u¿yciu.

4. W jednostkach ochrony zdrowia transport wewnêtrzny odpadów odbywa siê wydzielonymi drogami.

§ 8. 1. W jednostkach ochrony zdrowia nale¿y wydzieliæ miejsce przeznaczone do dezynfekcji, mycia i przechowywania wewn±trzzak³adowych ¶rodków transportu wewnêtrznego odpadów i pojemników wielokrotnego u¿ycia.

2. Miejsce, o którym mowa w ust. 1, powinno mieæ:

  1)  ¶ciany i pod³ogi wykonane z materia³ów g³adkich, ³atwo zmywalnych i umo¿liwiaj±cych dezynfekcjê;

  2)  zawór ze z³±czk± do wê¿a i spust pod³ogowy;

  3)  drzwi wej¶ciowe bez progu, których minimalna szeroko¶æ i wysoko¶æ powinna gwarantowaæ swobodny wjazd i wyjazd ¶rodka transportu wewnêtrznego oraz dostêp obs³ugi;

  4)  wydzielon± w nim czê¶æ do mycia i dezynfekcji oraz czyst± do przechowywania wydezynfekowanych ¶rodków transportu wewnêtrznego i pojemników wielokrotnego u¿ycia.

§ 9. Jednostki ochrony zdrowia oraz podmioty prowadz±ce badania i do¶wiadczenia naukowe w zakresie medycyny posiadaj± opracowan± procedurê postêpowania z odpadami medycznymi, a na stanowiskach pracy znajduj± siê instrukcje dotycz±ce zasad selektywnego zbierania odpadów na danym stanowisku pracy.

§ 10. Rozporz±dzenie wchodzi w ¿ycie po up³ywie 14 dni od dnia og³oszenia.

______

1)     Minister Zdrowia kieruje dzia³em administracji rz±dowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporz±dzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegó³owego zakresu dzia³ania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).

 

 

Wyszukaj: