Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Wrzesieñ-Pa¼dziernik 2007r.

Przeszczep szpiku kostnego

S± sytuacje w ¿yciu cz³owieka, które go zaskakuj±, na rozwi±zanie których jest zupe³nie nieprzygotowany. Tak± sytuacj± jest choroba nowotworowa. Jedn± z najwa¿niejszych pozycji w grupie nowotworów z³o¶liwych u doros³ych i dzieci zajmuj± nowotwory uk³adu krwiotwórczego: ostre i przewlek³e bia³aczki szpikowe i limfobla-styczne, ziarnica z³o¶liwa, ch³oniaki ziarnicze i nieziarnicze, szpiczaki.
Hematologia od lat jest jedn± z najbardziej „wystandaryzowanych" dziedzin medycyny, która osi±gnê³a znacz±cy postêp w rozpoznawaniu i leczeniu chorób krwi a przede wszystkim w transplantacji szpiku kostnego. Transplantacja szpiku (BMT- bonê marrow transplantation) Transplantacja szpiku rozwinê³a siê w II po³owie XX wieku. W ostatnich latach na ca³ym ¶wiecie wykonano rocznie od 40 do 50 tys. ró¿nego rodzaju przeszczepów szpiku zg³aszanych do ¦wiatowego Rejestru.
Podstaw± szybkiego rozwoju tej metody jest skuteczno¶æ w sytuacjach, gdy zawodz± wszystkie inne sposoby leczenia. W Polsce pierwsze transplantacje szpiku wykonano w roku 1983. Wiod±cymi o¶rodkami s± Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Kostnego w Poznaniu, Wroc³awiu, Lublinie, Katowicach i Warszawie. Mechanizmy warunkuj±ce efektywno¶æ transplantacji szpiku:
a) mo¿liwo¶æ bezpiecznego przeprowadzenia chemioterapii i radioterapii niszcz±cej szpik, pozwala wyleczyæ nowotwory charakteryzuj±cesiê wra¿liwo¶ci± na leczenie;
b) wykorzystanie immunologicznego oddzia³ywania przeszczepu przeciw nowotworowi, ten mechanizm jest wa¿nym elementem allo przeszczepów poprzedzonych zniszczeniem szpiku biorcy;
c) tworzenie nowych odmian transplantacji, dotyczy to ró¿nych sposobów pozyskiwania komórek krwiotwórczych ich oczyszczania, prób namna¿ania in vitro.
Przeszczepianie komórek krwiotwórczych (HCT haemato-poetic celi transplantation)
Komórki do przeszczepu mo¿na pozyskaæ ze szpiku, krwi obwodowej i krwi pêpowinowej.
Termin HCT ma wiêc szerszy zakres i obejmuje obydwa sposoby transplantacji:
a) klasyczny przeszczep szpiku pobranego operacyjnie BMT
b) przeszczepienie komórek z krwi obwodowej PBSCT( peripheral blood stem celi transplantation) metod± leukaferezy wykonywan± za pomoc± seperatorów.
Alogeniczna transplantacja szpiku (BMT) polega na przeszczepieniu biorcy uprzednio poddanemu obróbce szpiku pobranego od:
a) zgodnego w zakresie antygenów HLA dawcy spokrewnionego, którym mo¿e byæ brat lub siostra,
b) od dawcy niespokrewnionego zgodnego w HLA,
c) od dawców niezgodnych w HLA.
Przeszczepianie polega na przetoczeniu pacjentowi warunkach szpitalnych w Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku komórek hematopo-etycznych pochodz±cych ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej.
W Poznaniu znajduje siê Oddzia³ Hematologii i Transplantacji Kliniki Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przy ul. Szamarzew-skiego. Oddzia³ Hematologiczny jest placówk± o specjalnej kompetencji i wysokim standardzie sanitarnym, wyposa¿onym w aparaturê najwy¿szej jako¶ci do pobierania szpiku i przeprowadzenia zabiegu transplantacji szpiku. W ci±gu roku wykonuje siê oko³o 100 przeszczepów autologicz-nych i alogenicznych.
Zespó³ pielêgniarski stanowi± pielêgniarki o wysokich kwalifikacjach zawodowych. Dziêki swojej wiedzy i umiejêtno¶ciom zawodowym pielêgniarki gwarantuj± pacjentom przebywaj±cym na oddziale profesjonaln± i najwy¿sz± jako¶æ opieki. Jako pielêgniarka pracuj±ca na tym oddziale zachêcam wszystkich zainteresowanych, którzy pragn± nie¶æ pomoc pacjentom oczekuj±cym na dawcê szpiku, do zg³oszenia siê w Stacji Krwiodawstwa w Poznaniu przy ul. Marceliñskiej, celem pobrania komórek krwiotwórczych.

W pe³ni popieram apel naszej pacjentki, która czeka na przeszczep i poszukuje dawcy szpiku.
mgr Gra¿yna Adamska
Oddzia³ Hematologii i Transplantacji Szpiku w Poznaniu.

Wyszukaj: