Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Wrzesieñ-Pa¼dziernik 2007r.

Pani
El¿bieta Buczkowska
Prezes
Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych
Al. Ujazdowskie 22, 00-478 Warszawa

Szanowna Pani Prezes


W nawi±zaniu do pism z dnia 3 sierpnia 2007 roku, znak: NRPiP/V/5/07. przes³anych do Pana Jaros³awa Kaczyñskiego - Prezesa Rady Ministrów oraz do wiadomo¶ci Ministra Zdrowia, znak: NRPiP/V/6/07, dotycz±cych wydanego w dniu 18 lipca 2007 r. przez Trybuna³ Sprawiedliwo¶ci Wspólnot Europejskich wyroku oddalaj±cego skargê Rzeczypospolitej Polskiej, której przedmiotem by³o stwierdzenie niewa¿no¶ci art. 33 ust. 2 i art. 43 ust. 3 Dyrektywy 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji polskich pielêgniarek i po³o¿nych, uprzejmie informujê, ¿e strona polska podjê³a dzia³ania przygotowuj±ce do postêpowania w sprawie nowelizacji przepisów powy¿szej dyrektywy. Dzia³ania Ministerstwa Zdrowia ukierunkowane na zmianê odno¶nych przepisów rozpoczê³y siê ju¿ 7 wrze¶nia 2005 roku w czasie konsultacji technicznych z Komisj± Europejsk±, kiedy to przekazano listê polskich propozycji w zakresie nowelizacji Dyrektywy 2005/36/WE wraz ze szczegó³owym uzasadnieniem.
Inicjatywa Komisji Europejskiej w sprawie nowelizacji odno¶nej dyrektywy jest w tym przypadku niezbêdna, dlatego proces przekonywania Komisji Europejskiej oraz uzyskanie poparcia innych pañstw UE dla naszych argumentów jest dla nas priorytetem. Od dm± 7 wrze¶nia 2005 roku prowadzono zarówno bezpo¶rednie rozmowy z Komisj± Europejsk±, jak i regularnie wymieniano korespondencjê zawieraj±c± fakty i argumenty potwierdzaj±ce s³uszno¶æ naszego stanowiska. Sukcesywnie przekazywano te¿ Komisji Europejskiej szczegó³owe informacje na temat sytemu kszta³cenia pielêgniarek i po³o¿nych. Miêdzy innymi 18 kwietnia 2006 roku przes³ano do Komisji Europejskiej wniosek Ministra Zdrowia, dotycz±cy uzupe³nienia tre¶ci za³±cznika 5.2.2 i 5.5,2 Dyrektywy 2005/ 36/WE o tytu³ licencjata pielêgniarstwa i licencjata po³o¿nictwa, a 6 lipca 2007 roku dodatkowo przes³ano pismo wyja¶niaj±ce w±tpliwo¶ci w sprawie daty odniesienia wpisania tytu³u licencjata pielêgniarstwa i po³o¿nictwa do za³±cznika dyrektywy.
Dnia 17 maja i 16 listopada 2006 roku prowadzono rozmowy z Komisj± Europejsk± w sprawach rewizji warunków uznawania kwalifikacji zawodowych polskich pielêgniarek i po³o¿nych, okre¶lonych w prawie wspólnotowym. Poruszono tak¿e kwestie, które powinny zmierzaæ do zakoñczenia procedury notyfikacji zmiany za³±czników 5.2.2 i 5.5.2 do Dyrektywy 2005/36/WE, rozpoczêtej w kwietniu 2006 r.„ zaliczenia sta¿u podyplomowego odbywanego przez absolwentów medycznych szkó³ zawodowych do liczby godzin kszta³cenia, zweryfikowania historycznych danych dotycz±cych wymiaru czasu kszta³cenia polskich pielêgniarek i po³o¿nych, przekazanych uprzednio Komisji Europejskiej przez stronê polsk±. Ponadto rozpoczêto konsultacje w sprawie zmian rozporz±dzenia dotycz±cego studiów pomostowych, jak te¿ sytuacji prawnej absolwentów medycznych szkó³ zawodowych kszta³conych na poziomie ¶rednim, w zwi±zku z regulacjami zawartymi w Dyrektywie 2005/36/WE. W zwi±zku ze spotkaniami z Komisj± Europejsk± prowadzona by³a bie¿±ca korespondencja, w której szczegó³owo odnoszono siê do kwestii dotycz±cych obowi±zkowego sta¿u podyplomowego odbywanego przez absolwentów medycznych szkó³ zawodowych, standardów kszta³cenia pielêgniarek i po³o¿nych w Polsce oraz programów studiów na kierunku Pielêgniarstwo i Po³o¿nictwo studentów, którzy rozpoczêli studia w roku akademickim 2004/2005.
Dnia 31 stycznia 2007 roku, za po¶rednictwem Sta³ego Przedstawicielstwa RP, przes³ano do Komisji Europejskiej obszerny materia³ zawieraj±cy programy kszta³cenia pielêgniarek i po³o¿nych realizowane w poszczególnych latach (od 1976 do 2006 roku) w liceach medycznych, jak te¿ policealnych medycznych szko³ach zawodowych oraz kszta³conych na poziomie licencjata, ze szczególnym uwzglêdnieniem liczby godzin kszta³cenia teoretycznego i praktycznego. Materia³ zosta³ przygotowany przez Doradcê Ministra Zdrowia ds. Uznawania Kwalifikacji Zawodowych w UE, przy wspó³pracy z Departamentem Pielêgniarek i Po³o¿nych.
Dnia 23 stycznia 2007 roku skierowano do Komisji Europejskiej pismo dotycz±ce terminu ostatniego naboru na studia pomostowe, okre¶lone na rok akademicki 2010/2011, zawieraj±ce sugestiê strony polskiej, by studia te mog³y byæ kontynuowane a¿ do naturalnego wyga¶niêcia zainteresowania nimi. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia brali udzia³ w dwóch posiedzeniach, w trakcie których dyskutowano na powy¿szy temat. Na ostatnim posiedzeniu Komisji ds. Uznawania Kwalifikacji Zawodowych w UE, które mia³o miejsce dnia 29 czerwca 2007 roku, uzyskano akceptacjê krajów cz³onkowskich Unii w sprawie zniesienia daty koñcowej studiów pomostowych. W chwili obecnej oczekujemy na oficjalne dokumenty w tej sprawie.
Aktualnie oczekujemy na odpowied¼ Komisji Europejskiej w sprawie podjêcia rozmów, po ponownym przekazaniu szczegó³owej analizy dotycz±cej liczby godzin kszta³cenia zawodowego w liceach medycznych i medycznych szko³ach zawodowych, w zakresie uznawania kwalifikacji polskich pielêgniareki po³o¿nych. Mamy nadzieje, ¿e rozmowy z Komisj± Europejsk± doprowadz± do uznania kszta³cenia prowadzonego w tych szko³ach. Ponadto, w zwi±zku ze zmian± prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Polska zg³osi³a do nowej prezydencji portugalskiej postulat rozpoczêcia prac nad nowelizacj± Dyrektywy 2005/36/WE. w aspekcie pe³nego uznawania kwalifikacji zawodowych pielêgniarek i po³o¿nych na terenie UE. Polska oczekuje, ¿e w najbli¿szej przysz³o¶ci bêdzie mo¿liwe dokonanie ponownej oceny istniej±cych uregulowañ w obszarze uznawania kwalifikacji zawodowych oraz poparcie przez Portugaliê polskiego postulatu zaktywizowania prac zwi±zanych ze zniesieniem blokowania przep³ywu tej grupy zawodowej miêdzy krajami UE. Polska postuluje, by aktualna prezy-dencja wyst±pi³a z inicjatyw± na rzecz powo³ania grupy roboczej z³o¿onej z przedstawicieli pañstw cz³onkowskich, która przeanalizuje powody dyskryminuj±cego traktowania kwalifikacji zawodowych polskich pielêgniarek i po³o¿nych w krajach Unii Europejskiej oraz wypracuje metody szybkiej i efektywnej zmiany tej sytuacji. Podjêcie dzia³añ naprawczych, zgodnie z sugesti± Pani Prezes, by zmiany dokonywa³y siê dwutorowo, tj. wyeliminowanie przepisów odnosz±cych siê do praw nabytych oraz wprowadzenie systemu automatycznego uznawania kwalifikacji licencjatów pielêgniarstwa i po³o¿nictwa, jest obecnie pierwszorzêdnym celem i zadaniem Ministerstwa Zdrowia.

Z powa¿aniem
Z upowa¿nienia Ministra Zdrowia
Podsekretarz Stanu
Anna Grêziak

Wyszukaj: