Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Wrzesieñ-Pa¼dziernik 2007r.

Pielêgniarki o sobie i swojej pracy


Poni¿sze tre¶ci opracowane zosta³y na podstawie badania w¶ród pielêgniarek i po³o¿nych pracuj±cych w 31 placówkach lecznictwa stacjonarnego z obszaru dzia³ania OlPiP w Poznaniu.
Rozdano 300 ankiet. Na piêtna¶cie pytañ kwestionariusza ankiety „Moje problemy i oczekiwania w miejscu pracy " odpowiedzia³o 219 osób, w tym 3 mê¿czyzn. Celem badañ by³o uzyskanie odpowiedzi na pytanie: jak pielêgniarki okre¶laj± swoje problemy, relacje i oczekiwania w miejscu pracy. Badania mia³y charakter anonimowy. Ich przygotowanie i przeprowadzenie odbywa³o siê pod kierunkiem dr Gra¿yny Filipiak z Instytutu Socjologii UAM.
Charakterystyka badanych
Stanowisko i sta¿ pracy. Cztery pi±te ogó³u badanych stanowi³y pielêgniarki odcinkowe. Pozostali to kadra kierownicza. Uzyskane wypowiedzi nale¿y potraktowaæ jako wyraz wieloletniego do¶wiadczenia zawodowego badanych, gdy¿ najwiêcej w¶ród nich, bo a¿ 42% stanowi³y osoby ze sta¿em od 10 do 20 oraz do 30 (29%) lat pracy. Najmniej liczne by³y kategorie osób ze sta¿em do 5 (9%) i do 40 lat (6%) pracy. Osoby pracuj±ce w zawodzie pielêgniarki od 5 do 10 lat stanowi³y 13% ogó³u badanych. 1% to osoby o sta¿u powy¿ej 40 lat pracy.
Wykszta³cenie. Badane pielêgniarki w wiêkszo¶ci (79%) legitymuj± siê wykszta³ceniem ¶rednim. 17% ukoñczy³o studia wy¿sze, za¶ 4% - studia licencjackie.
Wiek i stan cywilny. Do¶wiadczenie zawodowe, wynikaj±ce z d³ugiego sta¿u pracy wiêkszo¶ci badanych pielêgniarek ³±czy siê tak¿e z ich du¿ym do¶wiadczeniem ¿yciowym. S± to bowiem osoby miêdzy 30 a 40 (44%) oraz 40 a 50 (32%) rokiem ¿ycia. Do najmniej licznych nale¿± najstarsze pielêgniarki, w wieku od 50 do 60 lat (9%). Najm³odsze, w wieku do 30 lat stanowi± drug± z kolei najmniej liczn± kategoriê badanych, to jest 15% ogó³u. Skoro wiêkszo¶æ badanych, bo a¿ 76% to pielêgniarki miêdzy 30 a 50 rokiem ¿ycia, mo¿na wiêc stwierdziæ, ¿e zawód badanych pielêgniarek uprawiany jest przez osoby w pe³ni aktywno¶ci ¿yciowej i mo¿liwo¶ci zawodowych. Wskazuje na to tak¿e stan cywilny badanych, bowiem 65% spo¶ród nich to mê¿atki.
Miejsce pracy. Prawie po³owa badanych (47%) wykonuje swoj± pracê na oddzia³ach zachowawczych w poznañskich szpitalach, nieco ponad jedna trzecia (37%) na oddzia³ach zabiegowych. 12% to pielêgniarki z oddzia³ów intensywnej terapii. Tylko 3% ogó³u badanych stanowi± pielêgniarki pracuj±ce w poradniach.
Dojazdy do pracy zajmuj± do 30 minut niemal dwu trzecim badanych (63%). Nieco ponad jedna pi±ta (22%) z nich na dojazdy do pracy musi przeznaczaæ prawie godzinê. Ponad godzinê potrzebuje na to niemal co siódma pielêgniarka (14%).
Co mówi± pielêgniarki o swoich obowi±zkach?
A¿ ponad po³owa badanych (56%) zapytana o zakres i czêstotliwo¶æ obowi±zków oraz swoje preferencje w tym zakresie odpowiedzia³a, ¿e wykonuje jednocze¶nie kilka czynno¶ci i ¿e s± one zwi±zane z pielêgnacj± pacjenta. Z badañ wynika na przyk³ad, i¿ w jednym i tym samym czasie pielêgniarka musi wykonywaæ czynno¶ci administracyjne i udzielaæ informacji lekarzowi lub rodzinie. Prawie a¿ dwie trzecie (63%) badanych stwierdzi³o, ¿e taka sytuacja zdarza siê na ka¿dym dy¿urze. Wykonuj±c kilka czynno¶ci na raz, pielêgniarki stosunkowo rzadziej czuj± siê przeci±¿one obowi±zkami administracyjnymi (19%). Jednak i tak, w przypadku prawie co pi±tej pielêgniarki jednoczesne wype³nianie wielu obowi±zków nie wi±¿e siê z zajêciami przy pacjencie. W¶ród innych czynno¶ci wykonywanych przez pielêgniarkê w tym samym czasie, najrzadziej badane wymienia³y kontakty z rodzin± (8%) i z lekarzem (5%) oraz pozosta³e ró¿ne zajêcia (7%). Wnioski. Rysuje siê obraz pielêgniarki przeci±¿onej ró¿norodno¶ci± jednocze¶nie wykonywanych obowi±zków przy pacjencie i w pracy administracyjnej. Tylko 7% badanych odpowiada, ¿e nie spotyka ich taka sytuacja. Rzadziej ni¿ codziennie, jednak a¿ 30% badanych równie¿ wykonuje w swojej pracy szereg czynno¶ci na raz. Uzyskane dane dowodz±, ¿e w¶ród pielêgniarek ma miejsce przeci±¿enia obowi±zkami na ich stanowiskach pracy. Powstaje pytanie o skutki, a w szczególno¶ci o efektywno¶æ tak wykonywanej pracy.
Pielêgniarki zapytane o to, jak± z czterech sytuacji wola³yby na swoim stanowisku pracy: czy ¶ci¶le okre¶lone procedury, czy sposoby praktykowane na oddziale, b±d¼ narzucone przez lekarzy, czy swoje w³asne usprawnienia - w 20% nie udzieli³y ¿adnej odpowiedzi. Natomiast czê¶ciej ni¿ co druga z nich opowiedzia³a siê za ¶ci¶le okre¶lonymi procedurami i instrukcjami. W³asne usprawnienia chcia³oby wprowadzaæ tylko 6% badanych.
Wnioski. W ¶wietle wypowiedzi pielêgniarek o przeci±¿eniu na ich stanowiskach pracy, brak jakichkolwiek preferencji badanych osób (20%) co do zasad ustalania obowi±zków mo¿na potraktowaæ, albo jako wyraz zniechêcenia spowodowanego przeci±¿eniem w pracy i wraz z tym brak wiary w mo¿liwo¶æ innowacji, albo jako uznanie za bezpieczniejsze, pewniejsze i korzystniejsze kierowanie siê ustalonymi procedurami i instrukcjami. Pielêgniarki, mog±c wypowiedzieæ siê, jakimi ustaleniami wola³yby kierowaæ siê na swoim stanowisku pracy, swoje w³asne pomys³y wyra¿aj± najs³abiej (6%), co najwy¿ej - chocia¿ równie rzadko - dopuszczaj± je wraz z ustalonymi procedurami (7%), b±d¼ sposobami praktykowanymiWOKÓ£ ZAWODU w oddziale (3%). W tym przypadku, badane osoby jakby same nie dopuszczaj± siê do g³osu. Nasuwa siê pytanie, w jakim stopniu taka postawa pielêgniarek ¶wiadczy o ich uleg³o¶ci wobec spolegliwych, od dawna przyjêtych zasad, w jakim za¶ ¶wiadczy o braku przekonania co do wa¿no¶ci i skuteczno¶ci w³asnego zdania. Zapytane jak ucz± siê nowo¶ci na swoim stanowisku pracy pielêgniarki wymieniaj± w pierwszej kolejno¶ci szkolenia wewnêtrzne i zewnêtrzne (21%). Te za¶ z badanych, które mówi± o innych ¼ród³ach, jak nauka od kole¿anki, czy od lekarza najczê¶ciej, bo a¿ w 50% wraz z tym podaj± tak¿e szkolenia wewnêtrzne i zewnêtrzne. Poza tym nie wskazuj± innych ¼róde³ przyswajania nowo¶ci.
W konferencjach, szkoleniach i kursach specjalistycznych w ostatnich dziesiêciu latach uczestniczy³o prawie 40% badanych pielêgniarek, za¶ w kursach kwalifikacyjnych, dokszta³caj±cych, konferencjach i szkoleniach wziê³a udzia³ ¶rednio co czwarta badana osoba. Jednak prawie co siódma pielêgniarka nie uczestniczy³a w tym czasie w ¿adnej formie doskonalenia zawodowego. 7% spo¶ród nich jako g³ówn± przyczynê poda³o zbyt wysokie op³aty, rzadziej wymieniano brak dostatecznej liczby kursów i miejsc oraz wystarczaj±cej informacji.
Jak pielêgniarki oceniaj± relacje w swoim miejscu pracy?
Z dyrektorem. Co druga badana pielêgniarka nie ma kontaktu ze swoim dyrektorem. Pozosta³e oceniaj± relacje z dyrektorem, jako dobre (21%), przeciêtne (17%) i bardzo dobre (7%). Tylko nieliczne pielêgniarki uznaj± swoje relacje z dyrektorem jako z³e i bardzo z³e oraz nie udzielaj± odpowiedzi na ten temat.
Z innymi pielêgniarkami. W porównaniu z wypowiedziami na temat relacji z dyrektorem, zwraca uwagê znaczny odsetek braku odpowiedzi na temat relacji badanych osób z pielêgniarkami zajmuj±cymi stanowiska kierownicze. Te przemilczenia najbardziej odnosz± siê do pielêgniarki koordynuj±cej (41% takich odpowiedzi), a nastêpnie: prze³o¿onej pielêgniarek (32%), pielêgniarki oddzia³owej (21%) oraz naczelnej pielêgniarki (20%).
Wniosek. Ujawnia siê prawid³owo¶æ: im bli¿szy kontakt i zale¿no¶æ s³u¿bowa, jak z pielêgniark± koordynuj±c± (41%), tym wiêksza ostro¿no¶æ w ujawnianiu opinii na temat wzajemnych relacji - nawet w badaniu anonimowym! I odwrotnie, im rzadszy kontakt i wiêkszy dystans s³u¿bowy, jak z pielêgniark± naczeln± (20%), tym mniejsza sk³onno¶æ do powstrzymywania siê od oceniania wzajemnych relacji. Najrzadziej brak odpowiedzi na pytanie o relacje z innymi pielêgniarkami na stanowiskach kierowniczych, wystêpuje w³a¶nie w odniesieniu do pielêgniarki naczelnej. Najwy¿sz±, bardzo dobr± ocenê spo¶ród wszystkich pielêgniarek na stanowiskach kierowniczych, prawie co druga badana osoba (45%) daje relacjom z pielêgniark± oddzia³ow±. Równie¿ czêsto, bo w 28% odpowiedzi, swoje relacje z pielêgniark± oddzia³ow± badane osoby oceniaj± jako dobre. I chocia¿ relacje z pielêgniark± naczeln± oraz prze³o¿on± pielêgniarek, z porównywaln± czêstotliwo¶ci±, oceniane s± jako dobre, odpowiednio - 31% i 26% takich odpowiedzi, to zwraca uwagê, fakt ¿e relacje z nimi, stosunkowo czêsto, okre¶lane s± tak¿e jako przeciêtne (z naczeln± -22%; z prze³o¿on± - 16%). Tymczasem relacje z pielêgniark± oddzia³ow± za przeciêtne uznawane s± tylko w 4% odpowiedzi.
Wniosek. Je¶li w omawianych badaniach - jak zasygnalizowano powy¿ej -w wyra¿aniu ocen ujawni³a siê zale¿no¶æ od hierarchiczno¶ci, to tego wyrazem mog± byæ tak¿e najczêstsze i najbardziej pozytywne oceny relacji z pielêgniark± oddzia³ow±, wobec której badane osoby pozostaj± przecie¿ w bezpo¶redniej zale¿no¶ci na co dzieñ (81% ogó³u badanych to pielêgniarki odcinkowe). Relacje badanych pielêgniarek w ich miejscu pracy kszta³tuj± siê pod silnym wp³ywem hierarchiczno¶ci. Jednak¿e, w wiêkszo¶ci (68%) pielêgniarki uwa¿aj±, ¿e ich zdanie jest brane pod uwagê przez prze³o¿onych. Przeciwn± opiniê ma 30% spo¶ród nich.
Z ordynatorem. Zwraca uwagê, ¿e ¿adna pielêgniarka nie powstrzyma³a siê od wyra¿enia oceny relacji z ordynatorem, który przecie¿ nie jest jej bezpo¶rednim prze³o¿onym. Relacje z ordynatorem najczê¶ciej oceniane s± jako dobre (51%) i bardzo dobre (26%) oraz przeciêtne (17%).
Z kole¿ankami. W tym przypadku nie dzia³a hierarchiczno¶æ. Z tej zapewne racji badane pielêgniarki nie powstrzymuj± siê od oceniania wzajemnych relacji. Co wiêcej, w wiêkszo¶ci opinii wzajemne kontakty okre¶lane s± tylko na dwa sposoby, albo jako bardzo dobre (54%), albo dobre (36%).
Wniosek. Relacje badanych pielêgniarek z innymi pielêgniarkami, zajmuj±cymi porównywalne stanowisko wolne s± od dystansu i nacechowane ¿yczliwo¶ci±.
Z administracj±. Te relacje oceniano jako bardzo dobre (21%), dobre (36%) i przeciêtne (26%).
Przez kogo i jak kontrolowana jest praca pielêgniarek?
Prawie co pi±ta badana osoba na pierwszym miejscu wymienia pielêgniarkê oddzia³ow± w¶ród kontroluj±cych jej pracê, za¶ co siódma wskazuje na pielêgniarkê naczeln± i oddzia³ow±, a co dziesi±ta odpowiada, ¿e kontrolowana jest w pracy przez oddzia³ow± i lekarza. Pielêgniarka oddzia³owa, przez co drug± badan± osobê, wymieniana jest jako najczê¶ciej kontroluj±ca jej pracê sama, b±d¼ wraz z innymi zwierzchnikami - ordynatorem, dyrektorem lub z pozosta³ymi lekarzami. W pojedynczych tylko wypowiedziach badane osoby wymieniaj± swoje kole¿anki, jako kontroluj±ce ich pracê.
Wniosek. Sprawê oceny swojej pracy pielêgniarki postrzegaj± g³ównie przez pryzmat relacji: zwierzchnik - podw³adny. Krêgowi kole¿eñskiemu badane osoby przypisuj± w tym zakresie nik³± rolê. Ujawniaj±ca siê w omawianych badaniach hierarchiczno¶æ relacji w miejscu pracy pielêgniarki, widoczna jest wiêc tak¿e w przypadku systemu kontroli spo³ecznej. Tylko dwie trzecie badanych pielêgniarek udzieli³o odpowiedzi twierdz±cych na pytanie od kogo spotykaj± je wyrazy uznania. Pozosta³e osoby, które nie otrzymuj± wyrazów uznania, wskaza³y ich brak najczê¶ciej ze strony pielêgniarki naczelnej i prze³o¿onej pielêgniarek. Zarysowa³a siê szczególna rola pacjentów w okazywaniu uznania pielêgniarkom. W¶ród doceniaj±cych pracê pielêgniarek wymieniani s± oni naje¿ê¶ciej jako jedyni oraz obok pielêgniarki oddzia³owej, innych pielêgniarek, lekarzy, pielêgniarki naczelnej i prze³o¿onej pielêgniarek. W sumie jednak, pielêgniarki spotyka uznanie w ich pracy niezbyt czêsto, bo rzadziej ni¿ od co trzeciego pacjenta (31%) oraz jeszcze rzadziej od innych pielêgniarek (23%) i oddzia³owej (14%).
Wniosek. Okazywanie uznania jest odwrotnie proporcjonalne do hierarchicz-no¶ci relacji w miejscu pracy pielêgniarki. Najczê¶ciej spotyka ono bowiem pielêgniarki od pacjentów, pozostaj±cych przecie¿ poza systemem zale¿no¶ci s³u¿bowych. Wyra¼nie brakuje go od prze³o¿onych na najwy¿szych stanowiskach, jak pielêgniarka naczelna czy prze³o¿ona pielêgniarek. Dwu trzecim badanych pielêgniarek w³a¶nie najbardziej zale¿y na uznaniu prze³o¿onych, bo w pierwszej kolejno¶ci oczekuj± premii pieniê¿nej i - wymienianej o wiele rzadziej - pochwa³y ustnej. A o tym przecie¿ decyduj± g³ównie prze³o¿eni. W nastêpnej kolejno¶ci badane osoby (20%), jako oczekiwane przez siebie uznanie, wymieniaj± zadowolenie pacjentów, najrzadziej za¶ skierowanie na kursy i szkolenia (5%). Zwraca uwagê, ¿e a¿ 8% badanych nie wyrazi³o ¿adnych oczekiwañ dotycz±cych uznania ich pracy.
Najsilniej, bo prawie poprzez wszystkie badane pielêgniarki, wyra¿ane jest niezadowolenie z powodu zbyt niskich zarobków! Wraz z tym, najczê¶ciej wymieniane s± równie¿ inne przyczyny niezadowolenia z pracy, jak: zbyt ma³e mo¿liwo¶ci awansu p³acowego (29%) i niejasne kryteria awansu (ok. 20%) oraz niesprawiedliwe przyznawanie podwy¿ek (16%).
Wniosek. Wyj±tkowa, jedyna w ca³ym badaniu, niemal stuprocentowa zgodno¶æ pielêgniarek co do ich zbyt niskich wynagrodzeñ stanowi szczególnie wymowny dowód, ¿e problem p³ac w tym zawodzie ma zasiêg strukturalny. Zaznaczyæ jednak nale¿y, i¿ oko³o po³owa badanych pielêgniarek twierdzi, ¿e w ich systemie wynagrodzeñ nie ma takich mankamentów, jak niesprawiedliwy rozdzia³ premii i przyznawania podwy¿ek, czy niejasne kryteria awansu. 12% opinii, ¿e wynagrodzenia nie s± zbyt niskie, to niew±tpliwie wypowiedzi osób spo¶ród kadry zarz±dzaj±cej (19% ogó³u badanych).
Co mówi± pielêgniarki o wyposa¿eniu swojego stanowiska i miejsca pracy?
Wiêkszo¶æ pielêgniarek, bo dwie trzecie spo¶ród nich twierdzi, ¿e w swojej pracy dysponuje odpowiedni± ilo¶ci± sprzêtu, w tym g³ównie jednorazowego i materia³ów opatrunkowych. Pozosta³e pielêgniarki odczuwaj± braki g³ównie w sferze logistyki i materia³ów opatrunkowych oraz sprzêtu pomocniczego.
W wyposa¿eniu swojego stanowiska pracy najczê¶ciej badane osoby (45%) maj± do dyspozycji szatniê i oddzielny pokój socjalny. Jednak¿e w drugiej kolejno¶ci ju¿ tylko w 15% odpowiedzi wymieniany jest pokój socjalny wraz z punktem zabiegowym. Brak pokoju socjalnego i wspólny gabinet - nawet z dy¿urk± pielêgniarek b±d¼ z szatni±, to problem 28% badanych osób.
Najbardziej pielêgniarkom zale¿y na zwiêkszeniu liczby personelu (34%), poprawie warunków socjalnych (24%) i organizacji pracy (21%) oraz poprawie finansowej (18%). Widaæ wiêc, ¿e pielêgniarki zapytane o oczekiwania w zakresie poprawy warunków pracy, swoje preferencje sprowadzaj± bardziej do sfery organizacyjnej, oczekuj±c wiêkszej obsady pielêgniarskiej i lepszej organizacji, ni¿ poprawy finansowej. Najwyra¼niej, tê ostatni± kwestiê, postrzegaj±c niemal zgodnie jako najbardziej problemow± w ich zawodzie, uznaj± za wymagaj±c± odrêbnego rozwi±zania.

Materia³ opracowany przez
p. dr Gra¿ynê Filipiak przy wspó³pracy
Komisji ds. Standardów i Jako¶ci
¦wiadczeñ Zdrowotnych ORPiP
w Poznaniu.

Wyszukaj: