Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Wrzesieñ-Pa¼dziernik 2007r.

Kiedy na emeryturê

W¶ród wielu g³osów podczas dyskusji w rejonach wyborczych powtarza³ siê czêsto ten o warunkach przechodzenia na emeryturê w wieku 55 lat.
Jak wiadomo z up³ywem roku koñczy siê czas obowi±zywania ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Tak wiêc mo¿liwo¶ci zakoñczenia aktywno¶ci zawodowej po 31.08.2007r. na warunkach okre¶lonych w tej ustawie zamyka siê z t± dat±. Jednak¿e nast±pi³a zmiana prawa i do koñca 2008r. bêdzie mo¿na przechodziæ na wcze¶niejsze emerytury, a skorzystaj± z tego prawa osoby urodzone miêdzy 1949r. a 1968r. i bêd± to trzy kategorie uprawnionych:
1. Kobiety, które do 31.12.2008r. ukoñcz± 55 lat i bêd± mia³y 30-letni sta¿ pracy
. 2. Osoby zatrudnione w szczególnych warunkach lub charakterze (przez minimum 15 lat) spe³niaj±ce wymogi sta¿u pracy (20 lat kobiety i 25 lat mê¿czy¼ni) i wieku (55 lat kobiety i 60 lat mê¿czy¼ni).
3. Kobiety, które w przysz³ym roku skoñcz± 55 lat i bêd± mieæ 20-letni sta¿ pracy oraz orzeczenie o ca³kowitej niezdolno¶ci do pracy.
Trzeba jednak podkre¶liæ, ¿e osoby ubiegaj±ce siê o wcze¶niejsz± emeryturê nie mog± byæ cz³onkami Otwartych Funduszy Emerytalnych.
Zatem, jest przed³u¿enie obecnych zasad przechodzenia na emeryturê. Spe³nione s± oczekiwania naszego ¶rodowiska na nadchodz±cy rok, a zw³aszcza tych kole¿anek, które bêd±c tak blisko tej mo¿liwo¶ci, mia³y perspektywê pracy do czasu ukoñczenia powszechnego wieku emerytalnego, tj. 60 lat.
Przed³u¿enie na rok 2008 nie przes±dza rozwi±zañ na kolejne lata. Dla pe³nej jasno¶ci nale¿y przytoczyæ zapisy Rozporz±dzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze (DZ. U. z dnia 18 lutego 1983r. z pó¼n. zmianami) Jest to wykaz prac, których wykonywanie uprawnia do ni¿szego wieku emerytalnego. Czê¶æ odnosz±ca siê do s³u¿by zdrowia i opieki spo³ecznej mie¶ci siê w Dziale XII i obejmuje:
1. Prace na oddzia³ach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeñ oraz ostrych zatruæ w bezpo¶rednim kontakcie z pacjentami.
2. Prace w zespo³ach operacyjnych dyscyplin zabiegowych oraz prace lekarzy stomatologów.
3. Prace w prosektoriach i zak³adach anatomopatologicznych, histopatologicznych i medycyny s±dowej.
4. Prace w zespo³ach pomocy dora¼nej pogotowia ratunkowego oraz medycznego ratownictwa górniczego.
5. Prace w domach pomocy spo³ecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umys³owo upo¶ledzonych doros³ych i umys³owo niedorozwiniêtych dzieci.
6. Prace przy pobieraniu prób i pomiarach w warunkach i na stanowiskach pracy szkodliwych dla zdrowia, wykonywane przez personel stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz laboratoriów ¶rodowiskowych.
Jeszcze wa¿niejsz± spraw±, która zakoñczy³a siê pozytywnie, a na co wp³yw mia³y akcje strajkowe pielêgniarek i po³o¿nych jest nowelizacja ustawy tzw. „podwy¿kowej", lub jak kto woli „wedlowskiej". Tu równie¿ data graniczna dotyczy³a 2007r.. Minister Zdrowia i Prezes NFZ twierdzili z uporem, ¿e na 2008r. pieniêdzy nie ma.
Pozostaje pytanie, czy trzeba by³o tyle niepokojów spo³ecznych w ca³ym kraju, w tym „zamieszkania" pielêgniarek i po³o¿nych obok budynku Premiera w Warszawie ? Czy teraz nast±pi³ cud rozmna¿ania pieniêdzy ? Wed³ug prognoz w bud¿ecie NFZ na 2008r. bêdzie o 5,3 mld z³ wiêcej. Nowelizacja wspomnianej ustawy spowoduje, ¿e NFZ musi przeznaczyæ dodatkowe 100 min na podwy¿ki w b.r., a w 2008r. przynajmniej 400 min. Ma to zwi±zek z podwy¿szeniem wska¼nika kosztów pracy w ustawie „podwy¿kowej". Poza tym w placówkach, które zwiêksz± warto¶æ umowy kontraktowej z NFZ na 2008r. bêd± tak¿e pieni±dze na podniesienie p³acy.

Przewodnicz±ca ORPiP w Poznaniu
Eleonora Kamiñska

Wyszukaj: