Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Wrzesieñ-Pa¼dziernik 2007r.

Potrzeba normalno¶ci


Mam w pamiêci audycje telewizyjne, w których wystêpowa³ ksi±dz Józef Tischner filozof, eseista. Charakterystyczne w jego wypowiedziach by³y te oto s³owa: "najpierw jestem cz³owiekiem, a dopiero pó¼niej ksiêdzem".
Dobrze by³oby zdawaæ sobie sprawê z tego, ¿e bez wzglêdu na to jaki wykonuje siê zawód najpierw jest siê w³a¶nie cz³owiekiem, a w drugiej kolejno¶ci wpisuje siê w okre¶lon± profesjê. Z up³ywem lat byæ mo¿e ta dwoisto¶æ zaciera siê i nastêpuje jedno¶æ. Ks. Józef Tischner podkre¶la³, ¿e cz³owiek zmienia ¶wiat, ale i sam siê zmienia. Wydaje siê to oczywiste. Warto jednak zapytaæ, czy ta zmiana to na lepsze i czy dla wszystkich, czy dla jednostek tylko? Wiele, szczególnie teraz, o zmianach s³yszymy. Niektórych oczekujemy z niecierpliwo¶ci±, innych siê obawiamy, a czê¶æ jest nam obojêtna.
Jêzyk, którym te zmiany s± komunikowane jest zbiorem oszczerstw i inwektyw, jakby zapomniano, ¿e wojny personalne s± szkodliwe, tak indywidualnie, jak i spo³ecznie. Nale¿y ¿ywiæ przekonanie, ¿e takie postawy by³y i pozostan± obce ¶rodowisku samorz±dowemu. A mo¿e intuicyjnie w naszym ¿yciu znajduj± odzwierciedlenie s³owa J.Tischner - „Wiele w ¿yciu musimy. Ale nie musimy czyniæ z³a. A je¶li jaka¶ si³a, jaki¶ strach zmusza nas do czynienia z³a, to nie zmusi nas by¶my tego z³a chcieli. Tym bardziej nie zmusi nas do tego, aby¶my trwali w tym chceniu. W ka¿dej chwili mo¿emy wznie¶æ siê ponad siebie i zacz±æ wszystko od nowa".
Nam potrzebne jest patrzenie w przysz³o¶æ i rozs±dne wytyczanie kierunków rozwoju, doskonalenie kszta³cenia, wprowadzanie standardów praktyki, a równocze¶nie dbanie o ekonomiczne uwarunkowania egzystencji zawodowej. W rzeczywisto¶ci pomiêdzy czê¶ciami powy¿szego zdania nie ma wa¿niejszego i mniej wa¿nego elementu. Wszystko to naczynia po³±czone, tak jak cz³owiek i wszech¶wiat.
A politykom, parlamentarzystom i wielu innym ludziom nale¿a³oby wskazaæ nie tylko do przemy¶lenia s³owa ks. J. Tischnera, ale równie¿ do zastosowania w codziennej dzia³alno¶ci.

Przewodnicz±ca ORPiP w Poznaniu
Eleonora Kamiñska

Wyszukaj: