Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Lipiec-Sierpieñ 2007r.

W dniach 21-23 kwietnia w Jastrzêbiej Górze odby³ siê OGÓLNOPOLSKI ZJAZD PO£O¯NYCH, PO£O¯NYCH RODZINNYCH I PIELÊGNIAREK NEONATOLOGICZNYCH.
W¶ród wielu zagadnieñ wart polecenia jest poni¿szy temat.
NATURALNE METODY ZMNIEJSZANIA BÓLU PORODOWEGO
6. Muzykoterapia. Zastosowanie muzykoterapii podczas porodu powoduje podniesienie progu bólowego,poprawia oddychanie,u³atwia rozlu¼nienie i skraca I okres porodu.
1. Oddychanie - najbardziej relaksuj±cy sposób.Oddychamy torem brzusznym, co powoduje wprowadzenie do p³uc dziesiêciokrotnie wiêcej powietrza ni¿ oddychanie torem piersiowym.Oddychanie polepsza natlenienie krwi,miê¶ni,³o¿yska oraz dziecka.
2. K±piel lub prysznic ciep³a woda wp³ywa na rozlu¼nienie miê¶niowe i tym samym u¶mierza ból.Kobieta jest zrelaksowana,lepiej dotleniona,st±d dziecko ma wiêkszy komfort.Szybciej te¿ rozwiera siê szyjka macicy.co prowadzi do skrócenia porodu.
3. Ciep³e lub zimne ok³ady. Wielu kobietom pomaga w czasie bólów porodowych ciep³y lub zimny ok³ad na okolice lêd¼wiowo-krzy¿ow± co zmniejsza ból.
4. Korzystanie z udogodnieñ na bloku porodowym: worek sako,pi³ka kangurek,drabinka.
5. Przyjmowanie ró¿nych pozycji porodowych. Je¿eli kobiety maj± mo¿liwo¶æ wyboru pozycji porodu, najczê¶ciej rodz± w pozycji kucznej z lekkim odchyleniem do ty³u, podtrzymywane przez mê¿a,albo te¿ na sto³eczku porodowym.Wykorzystana jest tutaj si³a grawitacji.Takie u³o¿enie powoduje rozlu¼nienie miê¶ni krocza, co zmniejsza ból rodz±cej.Poród przebiega szybciej,lepsze jest kr±¿enie krwi w ³o¿ysku,co poprawia utlenowanie p³odu.Czasami kobiety podczas porodu przyjmuj± pozycjê kolankowo-³okciowa, co w I okresie porodu zmniejsza ból w okolicy lêd¼wiowej.Coraz wiêcej szpitali w Polsce proponuje rodz±cym poród w immersji wodnej.
7. Wizualizacja relaksacyjna. Metoda ta polega na przywo³ywaniu w pamiêci wymy¶lonych obrazów dzia³aj±cych koj±co na umys³.Obecnie stosuje siê wizualizacjê relaksacyjn± w postaci relaksu autogennego, który polega na wyuczeniu ciê¿arnej szybkiego odprê¿ania siê, poprzez ¶wiadome rozlu¼nianie kolejnych miê¶ni ca³ego organizmu
8. Masa¿. Oddzia³ywuje na tkankê miêkk±,miê¶nie i wiêzad³a. Stymuluje kr±¿enie,pracê uk³adu nerwowego,u¶mierza ból,rozlu¼nia napiêcia miê¶ni
9. Obecno¶æ bliskiej osoby. Partner w czasie porodu mobilizuje rodz±c± do zachowania spokoju oraz wzmaga jej koncentracjê i poczucie bezpieczeñstwa,czyli komfort rodzenia.Partner równie¿ czuwa nad prawid³owym oddychaniem i relaksacj±, wykonuje masa¿,pomaga znale¼æ najwygodniejsz± pozycjê.Uczestnictwo partnera podczas porodu bêdzie aktywne, kiedy bêdzie on odpowiednio przygotowany, Dlatego nale¿y zachêcaæ partnerów równie¿ do uczestnictwa w zajêciach w szko³ach rodzenia.

Dziêkujemy organizatorom i sponsorom za zorganizowanie Zjazdu dla po³o¿nych w piêknie po³o¿onym O¶rodku Wczasowym w Jastrzêbiej Górze.Mi³a i sympatyczna atmosfera pozwoli³a na integracjê i wymianê do¶wiadczeñ.

Maria Chmielewska
OSPiP w Poznaniu

Wyszukaj: