Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Lipiec-Sierpieñ 2007r.

II MIÊDZYNARODOWA KONFERENCJA WYZWANIA WSPÓ£CZESNEGO PO£O¯NICTWA


W dniach 21-22 maja 2007 roku odby³a siê II Miêdzynarodowa Konferencja Wyzwania Wspó³czesnego Po³o¿nictwa.
Organizatorami Konferencji by³ Zak³ad Pielêgniarstwa Po³o¿ni-czo-Ginekologicznego Katedry Pielêgniarstwa Akademii Medycznej w Gdañsku, Okrêgowa Izba Pielêgniarek i Po³o¿nych w Gdañsku ,Oddzia³ Gdañski Polskiego Towarzystwa Po³o¿nych. Konferencja sk³ada³a siê z sze¶ciu sesji. Tematyka konferencji dotyczy³a równie¿ aspektu psychologicznego dotycz±cego porodu i by³y to warsztaty na temat: czu³e po³o¿nictwo-sposoby rozpieszczania rodz±cej oraz poród aktywny wyzwaniem XXI wieku.
Konferencja ta mia³a charakter miêdzynarodowy i zgromadzi³a grono wybitnych po³o¿ników, pediatrów, po³o¿nych i psychologów którzy to poruszyli istotne, a jednocze¶nie tak wa¿ne problemy.
Ka¿da sesja koñczy³a siê o¿ywion± dyskusj±, wymian± pogl±dów i do¶wiadczeñ osób, które na co dzieñ pracuj± w oddzia³ach porodowych, neona-tologicznych. W ostatnich latach obserwuje siê zmiany w sposobie prowadzenia opieki przed-jak i oko³oporodowej, sprawowanej przez po³o¿ne.
Wspó³czesne kobiety chc± mieæ wiêksz± kontrolê nad w³asnym cia³em, zdrowiem, a przede wszystkim ci±¿±. Okres oko³oporodowy to nie tylko procedury medyczne, to wa¿ne wydarzenie rodzinne, socjologiczne i psychologiczne. Obecnie kobiety rodz±ce oczekuj± od lekarzy, a zw³aszcza od po³o¿nych, ¿e przejd± czas oko³oporodowy bezpiecznie, z satysfakcj± i poczuciem sukcesu i bêdzie to najwa¿niejsze, pozytywne wydarzenie rodzinne. Spe³nienie owych potrzeb wymaga zmian postaw po³o¿nych oraz lepszych umiejêtno¶ci i wiêkszej wiedzy, tak aby kobiety po porodzie roz¿alone nie zarzuca³y po³o¿nym udzielania sprzecznych informacji i porad. Je¶li macierzyñstwo traktowane ma byæ jako jedna z podstawowych funkcji ¿yciowych kobiety to organizacja S³u¿by Zdrowia i zachowania jej pracowników powinny byæ do tego dostosowane. Wspó³czesna opieka powinna ewoluowaæ w kierunku kompleksowej opieki nad rozrodem, obejmuj±cej obok sfery biologicznej - sferê psychiczn±, duchow±, emocjonaln±, kulturow± i spo³eczn±. Generalnie chodzi o humanizacjê pracy w pielêgniarstwie po³o¿niczym i optymalne nawi±zanie kontaktu personalnego z osobami wymagaj±cymi opieki w procesie rozrodu. Oczekiwania kobiet wobec po³o¿nej ¶wiadcz±cej opiekê oko³oporodow± zawar³y w swojej pracy G. B±czek i E. Dmoch-Gajzerska, i przedstawi³y je w trzech grupach:
■ Pierwsze s± to oczekiwania natury emocjonalnej, tzn ogromne znaczenie ma bezpo¶redni i nieograniczony kontakt z po³o¿n±, co gwarantuje im poczucie bezpieczeñstwa.
• Drugie to oczekiwania co do profesjonalizmu i kompetencji po³o¿nej.
• Trzecie najmniej oczekiwane to edukacja.
Wed³ug autorki mo¿e byæ to spowodowane pewn± trudno¶ci± w oddzieleniu tych poszczególnych funkcji po³o¿nej w odbiorze jej podopiecznych. Wszystkie zdarzenia w procesie ci±¿y, porodu i po³ogu maj± olbrzymi± dynamikê, istotne jest dzia³anie tu i teraz, i czêsto funkcja edukacyjna jest niejako ukryta za wydarzeniem, np. rozgrywaniem porodu, którego efekt bêdzie w du¿ej mierze zale¿a³ od wcze¶niejszego przygotowania kobiety i mê¿czyzny.
Przedstawione prace pogl±dowe uzupe³nione zosta³y pracami badawczymi co nie tylko podnios³o ich walory poznawcze i naukowe, ale tak¿e obrazowo pokaza³y jakie s± oczekiwania kobiet ciê¿arnych, rodz±cych, po³o¿nic, wzglêdem po³o¿nych. Przedstawiony równie¿ zosta³ model opieki poporodowej. Szczególny nacisk po³o¿ono na wsparcie i pomoc matkom w karmieniu piersi± „Dziesiêæ kroków do udanego karmienia piersi±". Kolejne zadanie to wsparcie informacyjne w opiece nad noworodkiem. Wytyczne te po³o¿na zaczyna realizowaæ w szkole rodzenia, a wypracowane wzorce wzmacnia w oddziale porodowym, poporodowym oraz w ¶rodowisku rodzinnym.
Streszczenie opracowano na podstawie suplementu „Wyzwania wspó³czesnego po³o¿nictwa" praca zbiorowa pod redakcja Bogumi³y Kie³bratowskiej, Wies³awy £ysiak-Szyd³owskiej, Krzysztofa Preisa.

Ma³gorzata Piêt, Maria Chmielewska

Wyszukaj: