Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Lipiec-Sierpieñ 2007r.

„Funkcjonowanie opieki po³o¿niczej w opinii po³o¿nych POZ i ich pacjentek na terenie miasta Poznania i innych miast wojewódzkich" - wstêpny raport z badañ.


Dr n. med. Maria Biskupska, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego, Wydzia³ Nauk o Zdrowiu,
Katedra Profilaktyki Zdrowotnej ul. M. Smoluchowskiego 11, 60-179 Poznañ tel.: (0 61) 861 22 43.
r n biol. Tomasz Niewiadomski, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego, Wydzia³ Nauk o Zdrowiu, Katedra Nauk o Zdrowiu, ul. M. Smoluchowskiego 11, 60-179 Poznañ.

Opieka sprawowana przez po³o¿n± podstawowej opieki zdrowotnej jest wa¿nym elementem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w Polsce. Tworzy ona istotn± czê¶æ systemu ochrony zdrowia i jest ¶ci¶le zwi±zana z ogólnym rozwojem spo³eczno-ekonomicznym spo³eczeñstwa. Wysoki poziom wiedzy zawodowej po³o¿nych jest gwarantem ich zawodowej samodzielno¶ci i oznacza przejêcie pe³nej odpowiedzialno¶ci za dzia³ania podejmowane na rzecz rodziny w ¶rodowisku. Po³o¿na POZ wybrana przez pacjentkê zgodnie z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych, planuje i realizuje kompleksow± opiekê po³o¿niczo-neonatologiczno-gineko-logiczn± nad kobiet±, noworodkiem i niemowlêciem w miejscu zamieszkania. Zadania po³o¿nej POZ s± szerokie i zosta³y okre¶lone w Rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 pa¼dziernika 2005 r. w sprawie zakresu zadañ lekarza, pielêgniarki i po³o¿nej podstawowej opieki zdrowotnej i obejmuj± ¶wiadczenia w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób, ¶wiadczenia pielêgnacyjne, diagnostyczne, lecznicze i rehabilitacyjne. Opieka ta obejmuje opiekê nad kobiet± we wszystkich okresach ¿ycia, noworodkiem i niemowlêciem do drugiego miesi±ca ¿ycia. W roku 2006 wykonali¶my badania w ramach projektu „Funkcjonowanie opieki po³o¿niczej w opinii po³o¿nych podstawowej opieki zdrowotnej i ich pacjentek na terenie miasta Poznania i innych miast wojewódzkich". Realizacjê projektu zaplanowali¶my na dwa lata, a jego g³ównym celem jest ocena funkcjonowania opieki po³o¿niczej na terenie miasta Poznania i innych miast wojewódzkich.
Postanowili¶my:
- oceniæ zakres dzia³alno¶ci po³o¿nych POZ udzielaj±cych ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w ramach ró¿nych form organizacyjnych POZ,
- ustaliæ wp³yw formy organizacyjnej udzielania ¶wiadczeñ POZ na zakres dzia³alno¶ci badanych po³o¿nych,
- zbadaæ satysfakcjê z pracy po³o¿nych POZ oraz
- zbadaæ poziom zadowolenia pacjentek z opieki zdrowotnej realizowanej w stosunku do nich i noworodków i niemowl±t do drugiego miesi±ca ¿ycia.
Aby osi±gn±æ wyznaczone cele skonstruowali¶my kilka narzêdzi badawczych.
1. Ankieta „Opieka po³o¿nej podstawowej opieki zdrowotnej" skonstruowana zosta³a na bazie zadañ po³o¿nej POZ okre¶lonych w Rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 pa¼dziernika 2005 r. w sprawie zakresu zadañ lekarza, pielêgniarki i po³o¿nej podstawowej opieki zdrowotnej. Narzêdzie zawiera³o 124 pytania u³o¿one w grupy dotycz±ce ¶wiadczeñ z zakresu profilaktyki i patrona¿y, diagnostyki, pielêgnacji, leczenia i rehabilitacji. Badania zosta³y przeprowadzone w 2006 roku w¶ród po³o¿nych udzielaj±cych ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej na terenie miasta Poznania w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Spo¶ród 46 po³o¿nych, do których skierowano anonimowe ankiety, dokumentacjê zwróci³o 38 osób, a analizie poddano 29 prawid³owo wype³nionych dokumentów wype³nionych przez po³o¿ne obejmuj±ce opiek± ponad 121 tysiêcy osób.
Jak wykaza³y przeprowadzone badania, zadania z zakresu promocji zdrowia maj± wraz z zadaniami z zakresu diagnostyki zasadnicze znaczenie w pracy po³o¿nej podstawowej opieki zdrowotnej, która towarzyszy rodzinie i wspiera j± w ci±gu ca³ego ¿ycia. Du¿a liczba dzia³añ w zakresie promocji zdrowia ¶wiadczy o du¿ych potrzebach rodzin i o konieczno¶ci dobrego przygotowania zawodowego po³o¿nych rodzinnych w zakresie fizjologii rozrodu, promocji zdrowia i edukacji zdrowotnej.
2. Narzêdzie „Karta ¶rodowiskowa" przygotowano w celu odnotowywania podczas wizyt patrona¿owych: podstawowych danych o rodzinie (zapis graficzny, wiêzi, sytuacja bytowa), stanu po³o¿nicy i noworodka oraz procesu pielêgnowania. W wyniku przeprowadzonych patrona¿y uzyskano 122 komplety prawid³owo wype³nionej dokumentacji. Analizie poddano grupy dominuj±cych problemów, z którymi spotyka siê po³o¿na udzielaj±c ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w odniesieniu do po³o¿nicy i noworodka. Badania zosta³y przeprowadzone w 2006 roku w¶ród podopiecznych 19 po³o¿nych udzielaj±cych ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej na terenie miasta Poznania w ramach umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).
Po wstêpnej analizie procesów pielêgnowania wyodrêbniono cztery dominuj±ce grupy problemów wystêpuj±cych u po³o¿nic i cztery zasadnicze grupy problemów u noworodków. U po³o¿nic by³y to problemy zwi±zane z karmieniem (81,1%), problemy zwi±zane zpielêgnacj± krocza/rany pooperacyjnej (60,7%), problemy emocjonalne zwi±zane z porodem (23,8%) oraz inne problemy (hemoroidy, zaparcia, ból) (55,7%). Problemy wystêpuj±ce u noworodka/niemowlêcia to problemy zwi±zane z pielêgnacj± skóry (26,2%), problemy zwi±zane z karmieniem (75,4%), problemy zwi±zane z pielêgnacj± kikuta pêpowinowego (23,8%) oraz inne problemy (51,7%). Przy u¿yciu testu Chi2 nie znaleziono zale¿no¶ci miêdzy wiekiem, wykszta³ceniem i uczêszczaniem w czasie ci±¿y do szko³y rodzenia, a wystêpowaniem problemów u matek i noworodków. Nie by³o tak¿e zale¿no¶ci pomiêdzy uczêszczaniem do szko³y rodzenia, obecno¶ci± dziecka przy matce na sali porodowej, w oddziale, a wystêpowaniem problemów zwi±zanych z karmieniem u matki i u dziecka. W wyniku przeprowadzonych badañ mo¿na by³o wyci±gn±æ wnioski, ¿e pomimo dostêpnych publikacji i dzia³añ prewencyjnych rodzina w czasie po³ogu spotyka wiele problemów spowodowanych g³ównie brakiem wiedzy i dolegliwo¶ciami somatycznymi, a pomoc wykwalifikowanej po³o¿nej POZ jest w tym okresie niezbêdna.
3. Narzêdziem badawczym mierz±cym satysfakcjê z pracy po³o¿nych by³ wielowymiarowy "Kwestionariusz satysfakcji w ochronie zdrowia", zawieraj±cy'44 pozycje podzielone na osiem wymiarów (praca i warunki pracy, - 11 pozycji, mo¿liwo¶ci rozwoju - 2 pozycje, zwierzchnicy - 4 pozycje, relacje ze wspó³pracownikami - 7 pozycji, relacje z pacjentami - 5 pozycji, p³ace - 2 pozycje, praca ogólnie - 9 pozycji, stosunek do zmian - 4 pozycje). Dla potrzeb badania zadowolenie z pracy zdefiniowano jako afektywn± odpowied¼ jednostki na ró¿ne obszary lub aspekty ¶rodowiska pracy (wymienione wy¿ej). Za³o¿enia reformy systemu ochrony zdrowia w Polsce zak³ada³y wzrost znaczenia POZ i ogóln± poprawê jako¶ci opieki zdrowotnej. Nale¿y pamiêtaæ, ¿e w aspekcie jako¶ci opieki zdrowotnej zadowolony pracownik jest w stanie ¶wiadczyæ us³ugi na wysokim poziomie. Dlatego te¿ zadowolenie z pracy powinno byæ jednym z nieod³±cznych elementów w procesie zapewniania wysokiej jako¶ci opieki zdrowotnej.
Badania zosta³y przeprowadzone w¶ród 46 po³o¿nych udzielaj±cych ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w ramach umów z NFZ w 2006 roku na terenie miasta Poznania, analizie poddano 40 prawid³owo wype³nionych kwestionariuszy. Analizie poddano wp³yw wybranych czynników, takich jak np. wiek, kwalifikacje zawodowe, sta¿ pracy (w tym sta¿ w POZ) na zadowolenie z pracy po³o¿nych. W dotychczas przeprowadzonych badaniach nie potwierdzono istotnego wp³ywu poziomu kwalifikacji zawodowych na poziom satysfakcji z pracy. Stwierdzono natomiast pozytywne korelacje poziomu satysfakcji z pracy z wiekiem oraz sta¿em w zawodzie po³o¿nej.
4. Narzêdziem badawczym do badania satysfakcji pacjentek jest sk³adaj±cy siê z 18 pytañ kwestionariusz wype³niany po wizycie po³o¿nej POZ. Jako wymiary satysfakcji pacjentek uznano poczucie bycia zrozumianym, bycia poinformowanym i ogólne poczucie zadowolenia. Obecnie trwa zbieranie ankiet od pacjentek i opracowywanie uzyskanych wyników, które mamy nadziejê, ¿e przybli¿± nam do¶wiadczenia i oczekiwania pacjentek w zakresie pracy po³o¿nej POZ.

***

Na drugim miêdzynarodowym sympozjum naukowym „¦rodowiskowe ¼ród³a zagro¿eñ zdrowotnych" organizowanym w kwietniu br. przez Katedrê i Zak³ad Higieny A M. w Lublinie zaprezentowali¶my prace:
- "Uwarunkowania zadowolenia z pracy po³o¿nych podstawowej opieki zdrowotnej" (Determinants of job satisfaction for community midwives),
- "Dominuj±ce problemy pielêgnacyjne w pracy po³o¿nych podstawowej opieki zdrowotnej" (Most frequent nursing problems encountered by community midwives),
- "Wybrane zadania po³o¿nej podstawowej opieki zdrowotnej w odniesieniu do noworodków i niemowl±t do drugiego miesi±ca ¿ycia" (Selected tasks of community midwives in relation to newborns and infants less than two months old). Prace te zostan± opublikowane w Polish Journal of Environmental Studies.
Na miêdzynarodowej konferencji "Promocja zdrowia w ró¿nych okresach ¿ycia" organizowanej przez Katedrê i Zak³ad Pielêgniarstwa Neurologicznego AM w Lublinie zaprezentowali¶my prace opublikowane w Annales UMCS Sectio D Medicina (VOL LXII, suppl. XVIII, 2007):
- "Zadania w zakresie promocji zdrowia w pracy po³o¿nej podstawowej opieki zdrowotnej" (Tasks concerning health promotion in the work of community midwives),
- "Humanizacja porodu" (Humanization of childbirth).
Zgodnie z pierwotnymi za³o¿eniami rozpoczêli¶my ju¿ realizacjê badañ na terenie innych miast wojewódzkich (Bia³ystok, Bydgoszcz i Wroc³aw). Po ich zakoñczeniu nast±pi porównanie wyników uzyskanych w Poznaniu z wynikami uzyskanymi na terenie innych miast wojewódzkich oraz ustalenie znaczenia opieki po³o¿nych POZ w aspekcie nowej rzeczywisto¶ci organizacyjno-prawnej ochrony zdrowia.
Wydatn± pomoc w realizacji projektu zaoferowa³a Pani mgr Eleonora Kamiñska Przewodnicz±ca Okrêgowej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu, pomoc uzyskali¶my tak¿e od poznañskich po³o¿nych, które bior±c udzia³ w przedmiotowym badaniu po¶wiêci³y wiele czasu na wype³nienie opisanych wy¿ej dokumentów.
Dziêkujemy Paniom za dotychczasow± wspó³pracê w realizacji projektu „Funkcjonowanie opieki po³o¿niczej w opinii po³o¿nych POZ i ich pacjentek na terenie miasta Poznania i innych miast wojewódzkich" i zapraszamy do wziêcia udzia³u w kolejnych jego etapach.
Mamy nadziejê, ¿e uzyskane w ramach w/w projektu informacje mog± przyczyniæ siê do poprawy jako¶ci ¶wiadczeñ po³o¿nych POZ oraz do zwiêkszenia zadowolenia ich podopiecznych.

Wyszukaj: