Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Lipiec-Sierpieñ 2007r.

List otwarty


Szanowni Pañstwo,
od tygodnia pielêgniarki i po³o¿ne z ca³ej Polski prowadz± akcjê protestacyjn± przed Kancelari± Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Zorganizowa³ j± Ogólnopolski Zwi±zek Zawodowy Pielêgniarek i Po³o¿nych, którego dzia³ania samorz±d zawodowy pielêgniarek i po³o¿nych w pe³ni popiera.
Pragnê mocno podkre¶liæ, ¿e wbrew temu, co usi³uj± wmówiæ spo³eczeñstwu rz±dz±cy, akcja protestacyjna nie by³a i nie jest polityczna.
19 czerwca 2007r. pielêgniarki i po³o¿ne posz³y pod siedzibê Premiera, aby przedstawiæ postulaty - te same od pocz±tku reformy systemu ochrony zdrowia, czyli od lat 90-tych. Te same, jakie systematycznie zg³aszaj± wszystkie ¶rodowiska medyczne. Po rozmowie i ustaleniu harmonogramu rozpatrzenia tych postulatów mia³y wróciæ do swojej pracy. Niestety, Pan Premier nie podj±³ rozmowy z pielêgniarkami i po³o¿nymi.
Polskiemu spo³eczeñstwu przekazuje siê w komunikatach podawanych przez prasê i inne media, ¿e pielêgniarki i po³o¿ne walcz± tylko o wysokie podwy¿ki, ¿e chc± zarabiaæ tyle, ile ich kole¿anki w Unii Europejskiej. Nie mówi siê, ¿e oczekujemy przejrzystego systemu ochrony zdrowia, gwarancji bezpieczeñstwa zdrowotnego Polaków. Polskie spo³eczeñstwo rozumie ¿±dania, poniewa¿ wszyscy wiedz±, ¿e nie da siê normalnie funkcjonowaæ za po³owê ¶redniej pensji.
Ale chcê wyra¼nie dodaæ: nie tylko o podwy¿ki chodzi!
Polskie pielêgniarki i po³o¿ne od lat zwracaj± uwagê rz±dz±cych, ¿e ich nietrafne decyzje i zaniedbania doprowadz± do zapa¶ci systemu ochrony zdrowia. Niedofinansowanie i z³e zarz±dzanie powoduje ograniczenie dostêpno¶ci do ¶wiadczeñ zdrowotnych (d³ugie oczekiwanie na wizyty specjalistyczne, planowe zabiegi w szpitalu, niesatysfakcjonuj±ca nas i Pañstwa, opieka pielêgniarska), co pacjentom przysporzy³o cierpieñ i dramatów.
Dzi¶ do³±cza siê inne niebezpieczne zjawisko: personel medyczny emigruje za granicê, nie mog±c doczekaæ siê stworzenia w kraju prawid³owych waruków pracy. Nie wolno dopu¶ciæ do takiej sytuacji!
PROTEST JEST PRZESTROG¡ PRZED KATASTROF¡ W OCHRONIE ZDROWIA!
Dlatego te¿ pielêgniarki i po³o¿ne w swoich postulatach do Premiera zwraca³y uwagê na konieczno¶æ podjêcia zdecydowanych dzia³añ dla ratowania systemu ochrony zdrowia. Od tego zale¿y bezpieczeñstwo zdrowotne Polaków. Mówi³y o braku personelu pielêgniarskiego, starzeniu siê tego personelu (¶rednia wieku polskiej pielêgniarki i po³o¿nej to ponad 40 lat), o braku ¶rodków na odpowiednie wyposa¿enie miejsc pracy pielêgniarek i po³o¿nych, na ich kszta³cenie i doskonalenie zawodowe, a tak¿e o tym, ¿e absolwenci szkól medycznych wyje¿d¿aj± za granicê, gdzie znajduj± szacunek dla swojej pracy i pensje pozwalaj±ce na godne ¿ycie.
A zatem postulat p³acowy, ¿±danie podwy¿ki jest tylko jednym z punktów, jakie to ¶rodowisko przedstawia polskiemu rz±dowi -jest jednym z integralnych elementów ca³o¶ci projektu naprawy.
Pielêgniarki i po³o¿ne uzna³y, ¿e musz± powiedzieæ spo³eczeñstwu i rz±dz±cym o swoich obawach, problemach, przedstawiæ propozycje ich rozwi±zañ ; liczy³y na wys³uchanie i zaproszenie do debaty.
Zamiast tego rzucono oskar¿enia, obra¿ano, zastosowano rozwi±zanie si³owe.
W imieniu protestuj±cych kole¿anek pragnê podziêkowaæ mieszkañcom Warszawy za ¿yczliwo¶æ, zrozumienie, stale ¶wiadczon± pomoc - aby mog³y wytrwaæ w upale i w deszczu w „Bia³ym miasteczku" przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

Prezes Naczelnej Rady
Pielêgniarek i Po³o¿nych
El¿bieta Buczkowska

Wyszukaj: