Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Marzec-Kwiecieñ 2007r.

XIV OKRÊGOWY ZJAZD SPRAWOZDAWCZO-BUD¯ETOWY

STANOWISKA XIV OKRÊGOWEGO ZJAZDU SPRAWOZDAWCZO-BUD¯ETOWEG PIELÊGNIAREK I PO£O¯NYCH W POZNANIU Z DNIA 23 MARCA 2007R.


W SPRAWIE: DOTACJI Z BUD¯ETU MINISTERSTWA ZDROWIA NA KURSY KWALIFIKACYJNE I SPECJALISTYCZNE PIELÊGNIAREK I PO£O¯NYCH WYMAGANE PRZEPISAMI PRAWNYMI

Delegaci XIV Okrêgowego Zjazdu Spra-wozdawczo-Bud¿etowego Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu wnioskuj± o przyznanie dotacji na kszta³cenie podyplomowe pielêgniarek i po³o¿nych, w tym na kursy kwalifikacyjne i specjalistyczne, od których ukoñczenia uzale¿nione jest wykonywanie zawodu pielêgniarki i po³o¿nej na okre¶lonych stanowiskach.
Uzasadnienie:
Ustawa o Zawodach Pielêgniarki i Po³o¿nej oraz przepisy wykonawcze do niej nak³adaj± na pielêgniarki i po³o¿ne obowi±zek ustawicznego kszta³cenia oraz uzale¿niaj± wykonywanie pewnych czynno¶ci zawodowych od posiadanych kwalifikacji. Koszty podnoszenia tych¿e kwalifikacji s± niewspó³miernie wysokie do otrzymywanych wynagrodzeñ za pracê zawodow±. St±d zasadnym jest partycypowanie w nich Ministerstwa Zdrowia.

W SPRAWIE: UTRZYMANIA DOTYCHCZASOWEGO PODZIA£U TERYTORIALNEGO NA 45 IZB OKRÊGOWYCH

Delegaci XIV Okrêgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Bud¿etowego Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu wnosz± o utrzymanie dotychczasowego podzia³u terytorialnego na 45 Izb Okrêgowych.
Uzasadnienie:
Ustanowienie 16 Okrêgowych Izb w znacznym stopniu utrudni pielêgniarkom i po³o¿nym bezpo¶redni kontakt z Izbami ze wzglêdu na znaczne odleg³o¶ci (nawet ponad 100 km), a zw³aszcza tych spraw, które wymagaj± osobistego stawienia siê w Izbie.
Ponadto, nie ma takiego wymogu, aby podzia³ obszarów dzia³ania by³ równy obszarom podzia³u administracyjnego.

W SPRAWIE: USTALENIA MINIMALNEGO WYNAGRODZENIA ZASADNICZEGO DLA OSÓB WYKONUJ¡CYCH ZAWÓD PIELÊGNIARKI I PO£O¯NEJ

Delegaci XIV Okrêgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Bud¿etowego Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu maj±c na uwadze du¿e dysproporcje w wynagrodzeniach za podobn± pracê, dostrzegaj±c powszechne niezadowolenie z niskich zarobków, obserwuj±c odchodzenie od zawodu i migracjê z przyczyn ekonomicznych, domagaj± siê podjêcia dzia³añ legislacyjnych, zmierzaj±cych do ustalenia wysoko¶ci minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla pielêgniarek i po³o¿nych bez wzglêdu na miejsce wykonywania zawodu. Wysoko¶æ minimalnego wynagrodzenia zasadniczego powinna odpowiadaæ wysoko¶ci przeciêtnego miesiêcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiêbiorstw bez wyp³at nagród z zysku.

W SPRAWIE: DYSKRYMINACJI MIESZKAÑCÓW DOMÓW OPIEKI SPO£ECZNEJ W DOSTÊPIE DO ¦WIADCZEÑ ZDROWOTNYCH FINANSOWANYCH W RAMACH UBEZPIECZENIA W NFZ Delegacji uczestnicz±cy w Okrêgowym Zje¼dzie Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu stanowczo domagaj± siê stworzenia skutecznych, prawnych mo¿liwo¶ci kontraktowania ¶wiadczeñ pielêgniarskich z zakresu opieki d³ugoterminowej przez domy pomocy spo³ecznej.
Obowi±zuj±ce w tej kwestii rozwi±zanie prawne tj. przepis art.. 2a ustawy o zak³adach opieki zdrowotnej wprowadzony zmian± ustawy z dniu 14 maja 2004 r.-jest przepisem martwym, bowiem pomimo up³ywu czasu od wej¶cia w ¿ycie przedmiotowego rozwi±zania nie powsta³y struktury organizacyjne zoz zlokalizowane na terenie danej jednostki organizacyjnej pomocy spo³ecznej, jak równie¿ nie zosta³ rozpisany przez NFZ konkurs ofert na ¶wiadczenia wykonywane w tych strukturach.
Domy pomocy przeznaczone s± dla osób przewlekle chorych i niepe³nosprawnych i spe³niaj± podobn± rolê jak zak³ady opiekuñczo-lecznicze i zak³ady pielêgnacyjno opiekuñcze. Pomimo konstytucyjnych gwarancji zabezpieczenia równego dostêpu do ¶wiadczeñ zdrowotnych, obecne rozwi±zania nie gwarantuj± mieszkañcom domów pomocy spo³ecznej mo¿liwo¶ci realizacji przys³uguj±cych im uprawnieñ do opieki zdrowotnej wynikaj±cych z ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy to zw³aszcza ¶wiadczeñ pielêgnacyjnych i rehabilitacyjnych oraz opieki d³ugoterminowej.
Delegaci OZPiP popieraj± dzia³ania Ogólnopolskiego Komitetu Protestacyjnego Przeciw Dyskryminacji Mieszkañców Domów Pomocy Spo³ecznej w Polsce., którego celem jest walka o poprawê warunków pobytu mieszkañców domów pomocy spo³ecznej oraz warunków pracy personelu tych domów. Domagamy siê pe³nej realizacji postulatów przedstawianych przez to gremium. Barbara Ratajczak mandat nr 200.



APELE XIV OKRÊGOWEGO ZJAZDU SPRAWOZDAWCZO-BUD¯ETOWEGO PIELÊGNIAREK I PO£O¯NYCH W POZNANIU


w sprawie: wprowadzenia ustawy pielêgnacyjnej.

Delegaci XIV Okrêgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Bud¿etowego Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu apeluj± do Ministra Zdrowia o objêcie szczególnym priorytetem prac zwi±zanych z ustaw± pielêgnacyjn± oraz jak najszybsze wdro¿enie jej w ¿ycie, w celu zapewnienia ¶wiadczeñ zdrowotnych na rzecz osób niesamodzielnych i niezdolnych do samoopieki, w szczególno¶ci w warunkach domowych, w zak³adach pielêgnacyjno-opiekuñczych. Rozwój opieki d³ugoterminowej winien stanowiæ podstawowy zakres us³ug gwarantowanych w oparciu o zasadê solidaryzmu spo³ecznego, podnosz±c jako¶æ ¿ycia cz³owieka przewlekle chorego.

w sprawie: zasad zawierania umów kontraktowych z NFZ na ¶wiadczenia zdrowotne w poz.

Delegaci XIV Okrêgowego Zjazdu Sprawozdawczo-Bud¿etowego Pielêgniarek i Po³o¿nych w Poznaniu maj±c na uwadze bezpieczeñstwo pacjenta , zakres i rodzaj ¶wiadczeñ zdrowotnych w poz wykonywanych przez pielêgniarki rodzinne, po³o¿ne rodzinne, pielêgniarki ¶rodowiska nauczania i wychowania oraz pielêgniarki realizuj±ce us³ugi w gabinetach zabiegowych i punktach szczepieñ, wnosz± do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia i Rady Funduszu o rzetelne zasady zawierania umów na te ¶wiadczenia przez Oddzia³y NFZ.
Uwa¿amy, ¿e tylko wydzielone ¶rodki finansowe, oddzielne kontraktowanie w/w ¶wiadczeñ, w³a¶ciwa sprawozdawczo¶æ, oszacowane stawki kapitacyjne na podopiecznego nie bêd± pog³êbiaæ, a tak¿e zmniejsz± eliminowanie podmiotów pielêgniarskich na rynku us³ug zdrowotnych, zawieranie subkontraktów przez w³a¶cicieli NZOZ, którzy nie zawsze przestrzegaj± przepisów prawnych i nie gwarantuj± ci±g³o¶ci opieki pielêgniarskiej w warunkach domowych, jak i dostêpno¶ci do zabiegów ambulatoryjnych w gabinetach zabiegowych, szczególnie w dni wolne, niedziele i ¶wiêta. Nie akceptujemy sytuacji braku odpowiedniej kontroli i nadzoru nad realizacj± umów. Jednocze¶nie wnosimy, aby kontrole merytoryczne nad realizacj± ¶wiadczeñ pielêgniarskich poz , po³o¿nych poz, przeprowadzane by³y przez pielêgniarki, po³o¿ne, a nie przedstawicieli innych zawodów, którzy nie potrafi± dokonaæ w³a¶ciwej oceny jako¶ci pracy b±d¼ praktyki zawodowej pielêgniarki i po³o¿nej.

Wyszukaj: