Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Marzec-Kwiecieñ 2007r.

Zalecenia konsultanta krajowego
Opieka pielêgniarska nad pacjentami leczonymi cytostatykami

Zofia Jêdrusik, Anna Koper

Zgodnie z rozporz±dzeniem ministra zdrowia, ustaw± Prawo farmaceutyczne oraz przyjêt± Dyrektyw± Unii Europejskiej sporz±dzanie leków cytostatycznych nale¿y do farmaceutów. Natomiast do pielêgniarek nale¿y: 1) przygotowanie pacjenta do terapii cytostatykami, 2) opieka pielêgniarska w trakcie terapii cytostatykami, 3) opieka pielêgniarska po terapii. Poni¿ej omówimy punkty 1. i 3., natomiast rozleg³± problematykê zwi±zan± z pielêgnowaniem w trakcie terapii cytostatykami rozwinie artyku³ w nastêpnym numerze.
Przygotowanie pacjenta do terapii cytostatykami
Cytostatyki maj± dzia³anie cytotoksyczne, s± wiêc lekami, których podawanie wymaga szczególnej ostro¿no¶ci i doskona³ego wyszkolenia pielêgniarek. Podawanie cytostatyków wi±¿e siê z czêstym wystêpowaniem objawów niepo¿±danych. Powik³ania te mog± siê ujawniæ w trakcie leczenia, a tak¿e w ró¿nym czasie po jego zakoñczeniu.
Jak wiadomo cytostatyki niszcz± komórki nowotworowe, ale uszkodzeniu ulegaj± równie¿ zdrowe komórki ró¿nych narz±dów wewnêtrznych cz³owieka, zw³aszcza szybko dziel±ce siê komórki szpiku, nab³onka przewodu pokarmowego oraz gonad. Objawy niepo¿±dane mog± byæ podobne przy podawaniu ró¿nych leków. Granulocytopenia, ma³op³ytkowo¶æ, zmniejszenie odporno¶ci, nudno¶ci i wymioty s± obserwowane po wiêkszo¶ci cytostatyków. Leki cytostatyczne mog± wp³ywaæ na okre¶lone narz±dy, np. po antybiotykach antracyklinowych mo¿e wyst±piæ uszkodzenie uk³adu kr±¿enia, a po analogach platyny uszkodzenie nerek. Leczenie chemioterapi± mo¿e powodowaæ lêk przed skutkami d³ugotrwa³ego leczenia. Nale¿y umiejêtnie przygotowaæ pacjenta do takiej terapii. Pacjent „pierwszo-razowy" jest edukowany przez pielêgniarkê, otrzymuje w formie pisemnej informacje na temat chemioterapii, sposobu od¿ywiania siê i wystêpuj±cych objawów niepo¿±danych. Ponadto, w trakcie leczenia nale¿y stworzyæ atmosferê przyjazn± dla pacjenta, zapewniæ o gotowo¶ci do opieki, okazywaæ zainteresowanie, wyja¶niæ w±tpliwo¶ci i informowaæ pacjenta o wszelkich dzia³aniach, które go dotycz±.
Wielkie znaczenie ma umo¿liwienie kontaktu z rodzin± oraz przyjació³mi, zapewnienie wsparcia psychicznego.
Nale¿y pamiêtaæ, ¿e przyjazna atmosfera w chwili przyjêcia oraz ¶wiadome postêpowanie pielêgniarki w du¿ej mierze ³agodz± dzia³anie ujemnych bod¼ców.
Nie bez znaczenia jest podmiotowe traktowanie pacjenta. Powinien on mieæ poczucie, ¿e jest w dniu przyjêcia „najwa¿niejsz± osob±"; umo¿liwia to pozyskanie zaufania oraz dobrej opinii chorego o fachowo¶ci personelu pielêgniarskiego. Dobra wspó³praca chorego, uwarunkowana zrozumieniem przez niego zasad chemioterapii, jest niezbêdna, aby mo¿na by³o zapobiec objawom niepo¿±danym, w niektórych przypadkach ograniczyæ je oraz zminimalizowaæ lêk towarzysz±cy terapii. Istotnym zadaniem pielêgniarki jest tak¿e pomaganie rodzinie, poszerzanie zakresu wspó³pracy, u³atwienie dotarcia do rzetelnych informacji oraz udzielenie wsparcia.
Przyjmuj±c pacjenta pierwszorazowe-go do ambulatorium chemioterapii, pielêgniarka wykonuje nastêpuj±ce czynno¶ci. Wyja¶nia pacjentowi sposób podania leków cytostatycznych i okre¶la czas ich wch³aniania. Zapoznaje go z objawami niepo¿±danymi chemioterapii i sposobami radzenia sobie z nimi. Udziela wskazówek dotycz±cych od¿ywiania siê w czasie trwania leczenia chemicznego. Obja¶nia, jak postêpowaæ w przypadku wynaczynienia leku poza ¿y³ê, wreszcie zak³ada wk³ucie do¿ylne lub ig³ê do portu podskórnego.
Opieka pielêgniarska po terapii cytostatykami
Jak zostanie to szczegó³owo opisane w nastêpnym artykule o opiece pielêgniarskiej w trakcie terapii cytostatykami, podczas procesu leczenia pielêgniarka swoje postêpowanie opiera na aktywnym wspó³udziale pacjenta i jego rodziny. Jej zindywidualizowana opieka dostosowana jest zawsze do potrzeb, stanu i mo¿liwo¶ci konkretnej osoby. Zadaniem pielêgniarki jest uczyæ, motywowaæ i pomagaæ choremu w osi±ganiu zdolno¶ci do samodzielnego radzenia sobie z pojawiaj±cymi siê problemami.
Po zakoñczeniu terapii pacjent mo¿e skar¿yæ siê na przed³u¿aj±ce siê uczucie os³abienia i senno¶æ. W takim przypadku pielêgniarka powinna zachêcaæ go do czêstego wypoczynku, do oszczêdzania si³, do przyjmowania wiêkszej ilo¶ci p³ynów oraz stosowania lekkiej diety. Brak apetytu jest typowym objawem niepo¿±danym w trakcie leczenia. Pielêgniarka powinna wówczas pouczyæ pacjenta o konieczno¶ci spo¿ywania ma³ych ilo¶ci posi³ków, odpowiednio urozmaiconych.
Do pielêgniarki nale¿y poinformowanie o mo¿liwo¶ci pojawienia siê pó¼nych objawów niepo¿±danych, które mog± wyst±piæ po up³ywie tygodni, miesiêcy lub lat od zakoñczenia terapii. Takie wyja¶nienia zmniejszaj± strach pacjenta przed nawrotem choroby. Wskazane jest pouczenie pacjenta o konieczno¶ci szybkiego zg³aszania zmiany samopoczucia. Ponadto nale¿y u¶wiadomiæ mu konieczno¶æ unikania zaka¿enia, jak równie¿ ekspozycji na zmiany temperatury (s³oñce).
Opieka pielêgniarska po terapii cytostatykami polega przede wszystkim na obserwacji pacjenta pod k±tem wyst±pienia objawów niepo¿±danych, zapewnieniu optymalnych warunków do odpoczynku oraz kontroli stanu psychicznego.
Personel pielêgniarski sprawuj±cy opiekê nad pacjentem poddanym chemioterapii zna podstawowe potrzeby chorych otrzymuj±cych leki cytostatyczne i problemy mog±ce wyst±piæ u nich w ró¿nym czasie i okoliczno¶ciach. Powinien jednak inicjowaæ rozmowy terapeutyczne i o¶mielaæ podopiecznych do zadawania pytañ. Nale¿y podkre¶liæ, ¿e ¶wiadoma wspó³praca personelu z pacjentami oraz zrozumienie przez nich zasad chemioterapii to niezbêdny warunek skuteczno¶ci dzia³añ prowadz±cych do zapobiegania wystêpowaniu objawów niepo¿±danych. W niektórych przypadkach prawid³owa wspó³praca mo¿e znacz±co ograniczyæ te objawy oraz zminimalizowaæ lêk towarzysz±cy terapii.
Podejmowanie przez pielêgniarki dzia³añ edukacyjnych wobec rodziny pacjenta ma na celu przygotowaæ j± do opieki nad chorym w warunkach domowych. W³a¶ciwa wspó³praca personelu z pacjentami i ich rodzinami w zakresie rozpoznawania potrzeb chorego i ich zaspokajania, pomoc w rozwi±zywaniu ró¿nego rodzaju problemów oraz wszelkie dzia³ania edukacyjne umo¿liwiaj± profesjonaln± i bezpieczn± opiekê w trakcie chemioterapii.

mgr Zofia Jêdrusik
dr n. med. Anna Koper
Centrum Onkologii w Bydgoszczy
(przedruk) Z MAGAZYNU PIELÊGNIARKI i PO£O¯NEJ NR 12/2006

Wyszukaj: