Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Marzec-Kwiecieñ 2007r.

NASZE KONPETENCJE W ¦WIETLE PRAWA

W zwi±zku z licznymi zapytaniami kierowanymi do pracowników izby, chcia³abym odnie¶æ siê do niektórych kompetencji pielêgniarek i po³o¿nych w trakcie wykonywania obowi±zków zawodowych. Do¶æ czêsto s³yszymy narzekania o wielo¶ci nak³adanych na nas zadañ, ale równocze¶nie przyjmujemy do wykonania te, które do nas nie nale¿± w imiê tzw. „dobrej wspó³pracy" lub przyjêtej zasady, ¿e „u nas tak jest".
Wielokrotnie podnoszon± kwesti± jest sprawa wypisywania recept przez pielêgniarki / po³o¿ne. Czy jest to do przyjêcia ? Ustawa o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej z dnia 5 lipca 1996r. dok³adnie okre¶la na czym polega wykonywanie zawodów pielêgniarki i po³o¿nej, a tak¿e zasady ich wykonywania. Podobnie ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty okre¶la zadania tych¿e grup zawodowych, w¶ród których widnieje zapis, ¿e wystawc± recept mo¿e byæ lekarz, lekarz dentysta. Rozporz±dzenie Ministra Zdrowia z dnia 24.09.2004r. w sprawie recept lekarskich dok³adnie opisuje sposób i tryb wystawiania recept,- § 2 ust. 1 brzmi: „wystawienie recepty polega na czytelnym naniesieniu tre¶ci obejmuj±cej dane okre¶lone w rozporz±dzeniu oraz z³o¿eniu w³asnorêcznego podpisu przez osobê uprawnion± na podstawie odrêbnych przepisów do wystawiania recept (...)". Z tego zapisu jasno wynika, ¿e zarówno naniesienie tre¶ci recepty, jak i jej podpisanie musi nast±piæ przez osobê uprawnion±, któr± jest lekarz, a nie pielêgniarka. Kole¿anki i koledzy! Pamiêtajmy o tym i nie przyjmujmy na siebie dodatkowo obowi±zków, do których nie mamy uprawnieñ.
Drugim wa¿kim problemem jest wpisywanie zleceñ w kartach zleceñ lekarskich oraz wykonywanie zleceñ ustnych, czêsto telefonicznych, nie poprzedzonych wpisem lekarza.
Dokumentem reguluj±cym sprawê prowadzenia indywidualnej karty zleceñ lekarskich jest Rozporz±dzenie Ministra Zdrowia z dnia 21.12.2006r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej w zak³adach opieki zdrowotnej oraz sposób jej przetwarzania. § 14 ust. 3 tego¿ rozporz±dzenia stanowi, ¿e „wpisy w kartach zleceñ lekarskich s± dokonywane i podpisywane przez lekarza prowadz±cego lub lekarza sprawuj±cego opiekê nad pacjentem". Zapis ten jest tak czytelny, i¿ nie budzi ¿adnych w±tpliwo¶ci interpretacyjnych. Niedopuszczalne jest powierzanie tych czynno¶ci innym osobom, ni¿ wymienione w rozporz±dzeniu, czyli nie mo¿e to byæ pielêgniarka / po³o¿na.
Ponadto, respektuj±c ten zapis pielêgniarki i po³o¿ne nie powinny przyjmowaæ zleceñ ustnych bezpo¶rednio czy telefonicznie. Mnogo¶æ zadañ, zbyt du¿e obci±¿enie zarówno fizyczne, jak i psychiczne mog± byæ przyczyn± pomy³ek, których konsekwencje dotycz± pacjenta i rzutuj± na nasz± przysz³o¶æ zawodow± i osobist±. Jak trudno udowodniæ fakt takiej, a nie innej dyspozycji, gdy zaistnieje pomy³ka.
Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielêgniarstwa Pediatrycznego w swoich zaleceniach idzie jeszcze dalej i wskazuje, aby zleceñ lekarskich nie przepisywaæ z kart zleceñ do ksi±g zabiegowych, a realizowaæ w oparciu o odpowiednio dostosowane druki kart zleceñ.
Zlecenie nie powinno tak¿e zawieraæ okre¶lenia „w razie potrzeby", które jest pojêciem bardzo ogólnym i niedookre¶lonym, a to z kolei umo¿liwia wykonuj±cemu du¿± dowolno¶æ przy jego realizacji.
Tak wiêc zastanówmy siê przez chwilê. Ka¿demu z nas musi towarzyszyæ refleksja, ¿e wszystkie dzia³ania skutkuj± teraz i w pó¼niejszym okresie.

Pracownik Merytoryczny Teresa Kruczkowska

Wyszukaj: