Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Marzec-Kwiecieñ 2007r.

Dolegliwo¶ci ze strony jamy ustnej

Dolegliwo¶ci ze strony jamy ustnej mog± wystêpowaæ tak u osób chorych, jak i zdrowych. Wystarczy niekiedy niewielkie zachwianie równowagi w funkcjonowaniu organizmu, a przyjazna dla cz³owieka flora bakteryjna staje siê jego wrogiem. Przyczyn powstawania patologicznych zmian w jamie ustnej jest wiele. Chocia¿ poni¿ej przedstawione problemy i sposoby postêpowania oparto w wiêkszo¶ci na do¶wiadczeniach w pielêgnowaniu i obserwacji chorych z zaawansowanym procesem onkologicznym, to s± to metody uniwersalne, tak¿e dla osób nara¿onych na dzia³anie innych czynników patogennych.

HIGIENA JAMY USTNEJ
Higiena jamy ustnej jest niezbêdna dla uzyskania dobrego samopoczucia pacjenta. Poprzez zapewnienie wysokiego poziomu higieny w jamie ustnej uzyskujemy:
- prawid³owe nawil¿enie warg i b³ony ¶luzowej,
- zachowanie ci±g³o¶ci ¶luzówki,
- usuniêcie nalotów i zmian martwiczych,
- profilaktykê p/infekcyjn±, p/próchnicz±, p/chorobom przyzêbia i p/ przykremu zapachowi z jamy ustnej,
- prawid³ow± kontrolê bólu,
- mo¿liwo¶æ przyjmowania p³ynów i pokarmów drog± doustn±,
- ochronê b³ony ¶luzowej jamy ustnej u chorych leczonych p/nowo-tworowo,
- minimalizacjê aspektów psychologicznych i izolacji chorego.

BADANIE JAMY USTNEJ
Przed badaniem jamy ustnej nale¿y uwzglêdniæ czynniki, o których dowiadujemy siê z wywiadu. S± to czynniki lokalne takie jak:
- metody stosowane do utrzymania higieny jamy ustnej,
- przebyte i aktualne choroby zatok i przyzêbia,
- rodzaj uzêbienia (w³asne czy sztuczne),
- ból, krwawienia, owrzodzenia (infekcje, uraz, guz).

PROTEZY ZÊBOWE
Z uwagi na czêsto du¿y ubytek masy cia³a pacjenta, protezy zêbowe staj± siê zbyt lu¼ne i utrudniaj±, a nawet uniemo¿liwiaj± spo¿ywanie pokarmów i mówienie. Nieprawid³owa pielêgnacja protez mo¿e byæ przyczyn± powstawania trudno¶ci w leczeniu wielu dotkliwych patologicznych zmian w jamie ustnej. Dlatego nale¿y nauczyæ chorego i rodzinê, jak postêpowaæ z protez±, ¿eby jej stosowanie by³o bezpieczne. Szczególn± uwagê nale¿y zwróciæ na dezynfekcjê protez zêbowych p³ynami antyseptycznymi, a w przypadku grzybicy roztworem z Nystatyny lub Chlorhexydyny. Codzienna, a nawet kilka razy dziennie, prawid³owo przeprowadzona higiena jamy ustnej jest bardzo skutecznym dzia³aniem profilaktycznym schorzeñ w obrêbie jamy ustnej.

SUCHO¦Æ W JAMIE USTNEJ
Jest to objaw subiektywnie odczuwany - nie zawsze wystêpuje faktyczny brak lub zmniejszona ilo¶æ wydzielanej ¶liny. Wielokrotnie objaw ten, choæ niezwykle dokuczliwy jest bagatelizowany przez personel medyczny.
Przyczyny zmniejszenia wydzielania ¶liny:
- rtg-terapia w obrêbie g³owy,
- zabiegi operacyjne w obrêbie policzka i okolicy pod¿uchwowej,
- uboczne dzia³anie leków (opioidy, leki moczopêdne i antycholinergiczne Buscolizyna),
- infekcje, aplazje, zniszczenie ¶linia-nek przez rozrost guza nowotworowego,
- guzy mózgu,
- zabiegi neurochirurgiczne - w efekcie uszkodzenia uk³adu wspó³czul-nego i przywspó³czulnego,
- niedoczynno¶æ tarczycy,
- choroby autoimmunologiczne
- sarcoidozy - nie przyjmowanie pokarmów sta³ych,
- brak mo¿liwo¶ci ¿ucia ( wyniszczenie, uszkodzenie stawu skroniowo-¿uchwowego),
- oddychanie przez otwarte usta (chory z duszno¶ci±, chory umieraj±cy).
Objawy sygnalizowane przez chorych:
- brak lub niedobór ¶liny - uczucie sucho¶ci w jamie ustnej,
aiuicans sianowi fizjologiczny sk³adnik flory bakteryjnej w jamie ustnej zdrowego cz³owieka, jednak u osób w stanie immunopresji dro¿d¿aki zmieniaj± swoj± funkcjê i dzia³aj± chorobotwórczo w os³abionym ¶rodowisku. Rozwój czynników chorobotwórczych zale¿y nie tylko od czynników lokalnych, ale równie¿ od ogólnego stanu chorego.
Przyczyn± rozwoju infekcji grzybiczej s±:
- zaburzenia flory bakteryjnej jako konsekwencja innych infekcji,
- zaburzenia sk³adu ¶liny,
- uszkodzenia ¶luzówki,
- cukrzyca,
- farmakoterapia (przewlek³a stery-doterapia, antybiotykoterapia),
- stan immunosupresji,
- stan od¿ywienia,
- z³a higiena jamy ustnej.
Infekcje grzybicze obserwujemy w postaci objawów zapalenia rzekomo-b³oniastego tj. bia³ych nalotów na b³onie ¶luzowej jamy ustnej.
W przebiegu infekcji grzybiczej rozró¿niamy:
- fazê ostr± w postaci bia³o-¿ó³tych nalotów bolesnych i krwawi±cych podczas próby usuniêcia. Je¿eli jest to powik³anie po antybiotykoterapii objawy fazy ostrej charakteryzuj± siê brakiem nalotów. Wystêpuj± bolesne uszkodzenia ¶luzówki, wyg³adzenie i zanik brodawek na grzbiecie jêzyka. Obszary zajête infekcj± s± ¿ywoczer-wone i mo¿e wyst±piæ obrzêk.
- przewlek³± fazê zanikow± - jest charakterystyczna dla osób z protezami zêbowymi,wystêpuje w postaci zaczerwienienia, obrzêku podniebienia i dzi±se³.
Leczenie i pielêgnacja powinny przebiegaæ w porozumieniu z chorym i wymagaj± cierpliwo¶ci. W Polsce stosowane s± miejscowo Nystatyny w zawiesinie, przy czym samo pêdz-lowanie ¶luzówki zmienionej chorobowo mo¿e byæ ma³o efektywne z uwagi na ograniczone dzia³anie Nystatyny - tylko w czasie kontaktu ze ¶luzówk± - poleca siê stosowanie lodu z Nystatyn±, co wyd³u¿a czas ekspozycji na lek.
Skutecznym ¶rodkiem dzia³aj±cym miejscowo jest Chlorhexydyna ( Elu-gel) - nie nale¿y jednak stosowaæ uiiiuincAjuyiiy iuu uenzyua-miny . Poza tym Ketonazol i Fluko-nazol podawane doustnie w dawkach 1 x 200 mg i 50 - 150 mg na dobê s± dobrze absorbowane z przewodu pokarmowego. Z uwagi na ich szerokie spektrum dzia³ania i d³ugi okres pó³trwania, mog± byæ stosowane do leczenia grzybic narz±dowych.

INFEKCJE BAKTERYJNE
Ma³o jest informacji na temat infekcji bakteryjnych u pacjentów z chorob± nowotworow±. U osób zdrowych, choroby przyzêbia maj± ¶cis³y zwi±zek z obecno¶ci± bakterii chorobotwórczych. U przebadanej grupy osób chorych na bia³aczkê infekcje bakteryjne w jamie ustnej by³y przyczyn± ¶mierci. Fizjologiczna gram - dodatnia flora bakteryjna u chorych z sucho¶ci± w jamie ustnej, po rtg-terapii i farmakoterapii ulega zmianie na florê gram - ujemn± - chorobotwórcz±.
Objawy zapalenia bakteryjnego to:
- ból,
- obrzêk,
- krwawienia.
Postêpowanie powinno uwzglêdniaæ:
- antybiotykoterapiê - leki o szerokim spektrum dzia³ania,
- czynno¶ci pielêgnacyjne wspomagaj±ce terapiê - p³ukanie zmienionej chorobowo ¶luzówki 1 % roztworem wody utlenionej, roztworem Octeniseptu, roztworem nadmanganianu potasu, zio³ami,
- miejscowo Indometacynê ( Metin-donium) preparat Tantum Verde lub Chlorhexydynê w ¿elu (Elugell),
- ¶rodki znieczulaj±ce miejscowo -2% Lignocaina, 1 % Polocaina, 0.25 % Bupivacaina.

DOLEGLIWO¦CI W JAMIE USTNEJ ZWI¡ZANE Z ROZWOJEM GUZÓW NOWOTWOROWYCH W OBRÊBIE G£OWY I SZYI
Niezwykle trudne do leczenia i pielêgnacji s± objawy wywo³ane rozrostem zmian nowotworowych w obrêbie g³owy i szyi. Jednym z najczê¶ciej wystêpuj±cych jest szczêkoscisk.
gte oDszary tkanek w jamie ustnej. Towarzyszy im ból, przykry zaipach i obfity wyciek tre¶ci ropno - martwiczej. Gdy flora bakteryjna zmienia siê na gram ujemn± dochodzi do rozwoju infekcji wywo³anej czêsto przez pa³eczkê ropy b³êkitnej i jelitowej. Mog± wyst±piæ tak¿e beztlenowce. Chory sygnalizuje ból miejscowy i promieniuj±cy. Nowotwór mo¿e uszkadzaæ nerwy czaszkowe, czêsto wystêpuje neuralgia nerwu trójdzielnego.
Przyjmowanie pokarmów drog± fizjologiczn± prowokuje ból. Nale¿y podawaæ pokarmy p³ynne lub pó³p³ynne, które mog± byæ poprzedzone podaniem doustnie 5 ml ¿elu 2% Li-gnocainy pó³ godziny przed posi³kiem.
Pielêgnacja:
- co 1 - 2 godziny, miejscowo anty-septyki takie jak Octenisept, 1% roztwór wodny z Povidyn±, 0,5% Metronidazol.
Leczenie parenteralne:
- antybiotyki o szerokim spektrum dzia³ania i.v.,
- Metronidazol 2-3 x-500 mg na dobê i.v.

¦LINOTOK
Jest to objaw bardzo rzadko wystêpuj±cy u chorych w zaawansowanej fazie choroby nowotworowej. Przyczyny czêsto neurologiczne, resekcja ¿uchwy, zaburzenia psychotyczne.Dla chorego objaw ten ma du¿e znaczenie psychologiczne - chory izoluje siê od otoczenia.
W ¶linotoku wystêpuj± podra¿nienia ust i skóry wokó³ ust. Trudno jest utrzymaæ higienê. Leczenie polega na przytrzymaniu w jamie ustnej 0,02 mg /kg wagi cia³a, roztworu Scopolaminy przez 5 minut i nastêpnie po³kniêciu, co po 60 minutach redukuje u 80 % chorych wydzielanie ¶liny.
Pielêgnacja polega na nat³uszczaniu skóry twarzy nara¿onej na dzia³anie wyciekaj±cej ¶liny. (Aqa stop, Me-nalind, Sudocrem)

PRZYKRY ZAPACH Z UST
Objaw ten wystêpuje nie tylko u chorych objêtych opiek± paliatywn±.
- palenie, pieczenie jêzyka, obrzêk,
- k³opoty w po³ykaniu pokarmów,
- problemy z mówieniem,
- zajady w k±cikach ust.
Postêpowanie terapeutyczne
U wiêkszo¶ci chorych z nieuleczaln± chorob± trudno jest unikn±æ wyst±pienia dolegliwo¶ci zwi±zanych z ograniczeniem lub brakiem wydzielania. Mo¿na jednak w znacznym stopniu z³agodziæ zwi±zane z tym objawy, a nawet opó¼niæ ich wystêpowanie, potrzebna jest wówczas pe³na ¶wiadomo¶æ osób opiekuj±cych siê, a tak¿e ¶wiadomo¶æ i chêæ wspó³pracy samego chorego. Nale¿y zwróciæ uwagê na stosowanie prawid³owej higieny jamy ustnej i dzia³ania profilaktyczne:
- u chorych leczonych ¶rodkami steroidowymi, antybiotykami czy rtg-terapi± nale¿y stosowaæ profilaktycznie leki p/grzybicze,
- stosowanie substytutów w postaci kostek lodu, nebulizacji wodnej lub 0,5 % NaCI,
- „Sztucznej ¶liny" - 2% Methyloce-lulozy,
- Profylin tabletki i ¿el z fluorem,
- stymulantów w postaci bezcukro-wych cukierków i gum do ¿ucia. P³ukania z u¿yciem zió³ s± ma³o skuteczne, jedynie p³ukanie i picie mieszaniny rumianku, miêty i siemienia lnianego przynosi ulgê w pieczeniu i sucho¶ci w jamie ustnej i prze³yku.
Leczenie sucho¶ci jamy ustnej polega na zastosowaniu ¶rodków zwiêkszaj±cych wydzielanie ¶liny lub, je¿eli to mo¿liwe ograniczenie czynników wywo³uj±cych ten objaw.
Pilocarpina, 2% kwas cytrynowy, 75
- 100 mg kwasu nikotynowego, to ¶rodki terapeutyczne daj±ce efekt po oko³o godzinie od chwili podania. U chorych z cechami odwodnienia
- próba podania p³ynów parenteralnie. Leczenie i zabiegi higieniczne nale¿y stosowaæ jednoczasowo i indywidualnie wobec ka¿dego pacjenta. Wa¿ne jest tak¿e uwzglêdnienie aspektów dietetycznych - unikanie pokarmów gor±cych i dra¿ni±cych.
Przyczyn wystêpowania jest wiele. Mo¿e byæ spowodowany zmianami zlokalizowanymi w drogach oddechowych lub przewodzie pokarmowym. Tak¿e choroby jamy ustnej mog± wywo³ywaæ przykry zapach z ust. Tak, wiêc:
- z³a higiena,
- xerostomia,
- choroby przyzêbia,
- osad nazêbny,
- próchnica,
- owrzodzenia nowotworowe,
- krwawienia z dzi±se³,
- ostre martwicze - wrzodziej±ce zapalenie dzi±se³,
- infekcje grzybicze i opryszczki,
- infekcje bakteryjne wrzodziej±ce.
Równie¿ choroby przewodu pokarmowego mog± byæ przyczyn± powstawania cuchn±cego oddechu. S± to:
- uchy³ki prze³yku,
- przepuklina rozworu prze³ykowego,
- zastój tre¶ci ¿o³±dkowej,
- zwê¿enie odd¿wiernika,
- dyspepsja,
- refluks ¿ó³ci od ¿o³±dka,
- utrudniony pasa¿ jelitowy.
Zaburzenia metaboliczne, dzia³ania leków takich jak cytostatyki, antybiotyki, zawieraj±ce jod, a tak¿e niektóre pokarmy takie jak czosnek, wêdzone ryby, cebula to tak¿e przyczyny powstawania przykrego zapachu w jamie ustnej. W¶ród przyczyn nale¿y równie¿ uwzglêdniæ choroby uk³adu oddechowego.
W postêpowaniu nale¿y rozpocz±æ od wnikliwego badania jamy ustnej gdy¿ 56 - 58% objawów przykrego zapachu spowodowane jest chorobami w jej obrêbie.
Przykry zapach z ust mo¿e wyst±piæ jako objaw subiektywnie odczuwany przez pacjenta. Nale¿y wówczas przeprowadziæ badanie neurologiczne.
W leczeniu nale¿y uwzglêdniæ zniesienie przyczyn oraz zastosowaæ zabiegi higieniczne i pielêgnacyjne omówione w wy¿ej opisanych sytuacjach.

Wyszukaj: