Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Styczeñ-Luty 2007r.

Informacja dotycz±ca statusu pracowników domów pomocy spo³ecznej

Zadania z zakresu pomocy spo³ecznej nale¿± do zadañ w³asnych jednostek samorz±du terytorialnego na szczeblu gminy, powiatu i województwa. Czê¶æ zadañ w tym zakresie nale¿y równie¿ do kompetencji administracji rz±dowej. W¶ród zadañ samorz±du terytorialnego s± zadania w zakresie organizacji i utrzymywania domów pomocy spo³ecznej. Organy samorz±du mog± te zadania zlecaæ do wykonania równie¿ innym podmiotom. Ponadto prowadzenie domów pomocy spo³ecznej mo¿e byæ przedmiotem dzia³alno¶ci gospodarczej prowadzonej przez osoby fizyczne, osoby prawne (inne ni¿ jednostki samorz±du terytorialnego), tak¿e Ko¶ció³ Katolicki, inne ko¶cio³y, zwi±zki wyznaniowe oraz organizacje spo³eczne, fundacje i stowarzyszenia.
Podstawowe akty prawne maj±ce zastosowanie do pracowników domów pomocy spo³ecznej:
1) ustawa z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorz±dowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1593, z pó¼n. zm.),
2) rozporz±dzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorz±dowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorz±du terytorialnego (Dz. U. Nr 146, poz. 1222, z pó¼n. zm.),
3) ustawa z dnia 10 pa¼dziernika 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracê (Dz. U. Nr 200, poz. 1679, z pó¼n. zm.),
4) ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery bud¿etowej (Dz. U. Nr 160, poz. 1080, z pó¼n. zm.),
5) ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. -Kodeks pracy.
I. Pracownicy zatrudnieni w domach pomocy spo³ecznej prowadzonych przez jednostki samorz±du terytorialnego
A.
1. Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorz±dowych pracownikowi samorz±dowemu przys³uguje wynagrodzenie stosowne do zajmowanego stanowiska oraz posiadanych kwalifikacji zawodowych. Warunki wynagradzania pracowników zatrudnionych w domach pomocy spo³ecznej prowadzonych przez jednostki samorz±du terytorialnego okre¶la rozporz±dzenie Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorz±dowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorz±du terytorialnego.
Rozporz±dzenie w za³±czniku nr 3 w pozycji III:
1) wymienia stanowiska w³a¶ciwe tylko dla jednostek organizacyjnych pomocy spo³ecznej, dziel±c je na kierownicze stanowiska urzêdnicze, stanowiska urzêdnicze i stanowiska pracownicze (ponadto s± stanowiska, które mog± wystêpowaæ we wszystkich jednostkach organizacyjnych jednostek samorz±du terytorialnego (np. dyrektor jednostki, g³ówny ksiêgowy, szef kuchni, sprz±taczka, kierowca);
2) okre¶la kategorie zaszeregowania i stawki dodatku funkcyjnego;
3) okre¶la wymagania kwalifikacyjne (wykszta³cenie oraz umiejêtno¶ci zawodowe i sta¿ pracy) na poszczególne stanowiska pracy.
2. Rozporz±dzenie nie okre¶la bezpo¶rednio miesiêcznych kwot wynagrodzenia na poszczególnych stanowiskach, wskazuje jedynie sposób jego ustalenia.
Miesiêczna kwota wynagrodzenia zasadniczego pracownika stanowi sumê najni¿szego wynagrodzenia zasadniczego oraz iloczynu liczby punktów, ustalonych dla poszczególnych kategorii zaszeregowania, i warto¶ci jednego punktu w z³otych. Najni¿sze wynagrodzenie zasadnicze ustala rada gminy, rada powiatu lub sejmik województwa.
Liczbê punktów dla poszczególnych kategorii zaszeregowania (od - do) okre¶la rozporz±dzenie (oddzielnie dla stanowisk pracowniczych, stanowisk urzêdniczych i kierowniczych stanowisk urzêdniczych).
Warto¶æ jednego punktu w z³otych ustala pracodawca w porozumieniu odpowiednio z rad± gminy, rad± powiatu lub sejmiku województwa, stosownie do mo¿liwo¶ci finansowych danej jednostki.
Wysoko¶æ miesiêcznego wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego w powy¿szy sposób, mo¿e byæ wy¿sza lub ni¿sza o 10 % (nie mo¿na jednak zmieniæ najni¿szego wynagrodzenia zasadniczego, ustalonego przez odpowiedni organ samorz±du terytorialnego).
Zarówno przypisanie kategorii zaszere-gowañ do stanowisk, jak i okre¶lenie liczby punktów dla poszczególnych kategorii zosta³o dokonane w postaci wide³ek (od -do), do podmiotu dokonuj±cego czynno¶ci w sprawach z zakresu prawa pracy nale¿y wiêc konkretyzacja wynagrodzenia pracownika. Pamiêtaæ jednak nale¿y, ¿e to wynagrodzenie nie mo¿e byæ ni¿sze od minimalnego wynagrodzenia pracownika
wskazanego w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 10 pa¼dziernika 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracê. Ponadto zgodnie z art. 771 Kodeksu pracy warunki wynagradzania za pracê i przyznawania innych ¶wiadczeñ zwi±zanych z prac± ustalaj± uk³ady zbiorowe pracy.
Je¿eli pracownicy nie s± objêci uk³adem, pracodawca zatrudniaj±cy co najmniej 20 pracowników ustala warunki wynagrodzenia za pracê w regulaminie wynagradzania. Je¿eli u danego pracodawcy dzia³a organizacja zwi±zkowa, pracodawca uzgadnia z ni± regulamin wynagradzania.
Wynagrodzenia zasadniczego pracownika nie nale¿y myliæ z:
• najni¿szym wynagrodzeniem zasadniczego, które - jak wy¿ej wskazano - ustala odpowiedni organ samorz±du terytorialnego i które stanowi doln± granicê wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania (z ww. zastrze¿eniem dotycz±cym ustawowego minimalnego wynagrodzenia pracownika),
• godzinow± stawk± wynagrodzenia zasadniczego. Otrzymuje siê j± w wyniku podzielenia miesiêcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego przez liczbê godzin pracy przypadaj±cych do przepracowania w danym miesi±cu. Wynika st±d, ¿e wysoko¶æ tej stawki waha siê w ró¿nych miesi±cach. Jest ona przydatna przy okre¶laniu dodatku za pracê w porze nocnej.
Z powy¿szego wynika wiêc, ¿e wynagrodzenie zasadnicze w domach pomocy spo³ecznej prowadzonych przez poszczególne jednostki samorz±du terytorialnego mo¿e siê znacznie ró¿niæ.
Przyk³adowo najni¿sze wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania oraz warto¶æ jednego punktu w z³otych wynosz±:
- dla ró¿nych domów pomocy spo³ecznej, utworzonych przez Miasto Kraków: najni¿sze wynagrodzenie zasadnicze - od 600 z³ do 850 z³, a warto¶æ jednego punktu - od 3,00 z³ do 4,60 z³; miesiêczne wynagrodzenie zasadnicze np. pielêgniarki (XI - XII kategorii zaszeregowania, gdzie liczba punktów wynosi od 161 do 220) zatrudnionej w takich domach pomocy spo³ecznej wynosi od 1083 z³ do 1862 z³;
- dla pracowników domów pomocy spo³ecznej prowadzonych przez m. st. Warszawê, Rada Miasta Sto³ecznego Warszawy ustali³a najni¿sze wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania w wysoko¶ci 550 z³, oraz zaakceptowa³a warto¶æ jednego punktu stanowi±cego podstawê naliczania miesiêcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego w wysoko¶ci 6 z³; wynagrodzenie dla pielêgniarki bêdzie wynosiæ wiêc od 1516 zl do 1870 z³;
- dla pracowników Domu Pomocy Spo³ecznej w Resku (jednostki organizacyjnej starostwa lobeskiego, woj. zachodniopomorskie) Rada Powiatu ustali³a najni¿sze miesiêczne wynagrodzenie zasadnicze w I kategorii zaszeregowania na 600 z³ i ma ono podlegaæ zmianie z dniem 1 stycznia ka¿dego roku kalendarzowego i stanowiæ 66% obowi±zuj±cego minimalnego wynagrodzenia za pracê, przys³uguj±cego zatrudnionym w pe³nym wymiarze czasu pracy, ustalonego przez Radê Ministrów; natomiast za uzgodnion± warto¶æ jednego punktu w z³otych dla celów okre¶lenia miesiêcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla poszczególnych kategorii zaszeregowania przyjêto 2,85 z³ (warto¶æ jednego punktu ma równie¿ podlegaæ zmianom z dniem 1 stycznia ka¿dego roku kalendarzowego przez pomno¿enie przez wska¼nik wzrostu cen detalicznych towarów i us³ug konsumpcyjnych, og³aszany przez G³ówny Urz±d statystyczny za poprzedni rok kalendarzowy. Wynagrodzenie pielêgniarki mo¿e wiêc obecnie wynosiæ od 1058,85 z³ do 1227 z³.
3. Wysoko¶æ dodatku funkcyjnego równie¿ zosta³a uzale¿niona od najni¿szego wynagrodzenia zasadniczego ustalonego przez w³a¶ciwy organ odpowiedniej jednostki samorz±du terytorialnego. Stawki dodatku funkcyjnego dla pracowników domów pomocy spo³ecznej (przys³uguj± one tylko na niektórych stanowiskach, wymienionych w rozporz±dzeniu) wynosz± od 50% do 175% wynagrodzenia.
4. Zgodnie z ustaw± z dnia 22 marca 1990 r. o pracownikach samorz±dowych 1 rozporz±dzeniem Rady Ministrów z dnia 2 sierpnia 2005 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorz±dowych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych jednostek samorz±du terytorialnego pracownikom samorz±dowym przys³uguje:
1) dodatek za wieloletni± pracê - w wysoko¶ci wynosz±cej po piêciu latach pracy 5% miesiêcznego wynagrodzenia zasadniczego, przy czym dodatek ten wzrasta o 1% za ka¿dy dalszy rok pracy a¿ do osi±gniêcia 20% miesiêcznego wynagrodzenia zasadniczego;
2) nagroda jubileuszowa, która wynosi: po 20 latach pracy - 75% wynagrodzenia miesiêcznego, po 25 latach pracy - 100% wynagrodzenia miesiêcznego, po 30 latach pracy -150% wynagrodzenia miesiêcznego, po 35 latach pracy - 200% wynagrodzenia miesiêcznego, po 40 latach pracy - 300% wynagrodzenia miesiêcznego, po 45 latach pracy -400% wynagrodzenia miesiêcznego. Wynagrodzenie miesiêczne oblicza siê wed³ug zasad obowi±zuj±cych przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop, zgodnie z § 14-17 rozporz±dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegó³owych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wyp³acania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniê¿nego za urlop (Dz. U. Nr 2, poz. 14, z pó¼n. zm.);
3) jednorazowa odprawa przy przechodzeniu na rentê z tytu³u niezdolno¶ci do pracy lub emeryturê, a jej wysoko¶æ jest uzale¿niona od sta¿u pracy i wynosi od 2-miesiêcznego wynagrodzenia po 10 latach pracy do 6-miesiêcznego wynagrodzenia po 20 latach pracy.
Do okresów zatrudnienia uprawniaj±cych do dodatku za wieloletni± pracê, nagrody jubileuszowej lub jednorazowej odprawy wlicza siê wszystkie poprzednio zakoñczone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, je¿eli z mocy odrêbnych przepisów podlegaj± one wliczeniu do okresu pracy, od którego zale¿± uprawnienia pracownicze.
5. W ramach posiadanych ¶rodków finansowych, pozostaj±cych w dyspozycji pracodawcy, mo¿e byæ utworzony fundusz nagród, przeznaczony na szczególne osi±gniêcia w pracy zawodowej.
6. W ramach posiadanych ¶rodków na wynagrodzenia mo¿e byæ utworzony fundusz premiowy. Wysoko¶æ tego funduszu oraz warunki przyznawania i wyp³acania premii okre¶la zak³adowy regulamin premiowania.
7. Pracownikowi wykonuj±cemu pracê w porze nocnej przys³uguje dodatek do wynagrodzenia za ka¿d± godzinê pracy w porze nocnej w wysoko¶ci 20% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego, przy czym dodatek ten nie mo¿e byæ ni¿szy ni¿ 20% stawki godzinowej wynikaj±cej z minimalnego wynagrodzenia za pracê, okre¶lonego w ustawie z dnia 10 pa¼dziernika 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu.
Stawkê godzinow± wynagrodzenia zasadniczego wynikaj±cego z osobistego zaszeregowania pracownika, okre¶lonego stawk± miesiêczn±, ustala siê dziel±c miesiêczn± stawkê wynagrodzenia przez liczbê godzin pracy przypadaj±cych do przepracowania w danym miesi±cu.
8. Pracownikowi zatrudnionemu w zmianowym systemie czasu pracy, je¿eli taki zosta³ wprowadzony w danym zak³adzie pracy, za ka¿d± godzinê pracy na drugiej zmianie mo¿e byæ przyznany dodatek w wysoko¶ci 10% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego. Stawkê godzinow± ustala siê jak w przypadku wyliczania dodatku za pracê w godzinach nocnych.
9. Pracownikowi zatrudnionemu w niepe³nym wymiarze czasu pracy przys³uguje wynagrodzenie zasadnicze i inne sk³adniki wynagrodzenia w wysoko¶ci proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy okre¶lonego w umowie o pracê.
10. Zgodnie z ustaw± z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfer bud¿etowej pracownikom samorz±dowych jednostek bud¿etowych (w takiej formie s± z regu³y prowadzone domy pomocy spo³ecznej przez jednostki samorz±du terytorialnego), zak³adów bud¿etowych, gospodarstw pomocniczych jednostek bud¿etowych prowadz±cych gospodarkê finansow± na zasadach okre¶lonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 29,poz. 2104, z pó¼n. zm.) przys³uguje dodatkowe wynagrodzenie roczne (zwane potocznie „trzynastk±"). Pracownik nabywa prawa do wynagrodzenia rocznego w pe³nej wysoko¶ci po przepracowaniu u danego pracodawcy ca³ego roku kalendarzowego. Je¿eli pracownik nie przepracowa³a u danego pracodawcy ca³ego roku, ma prawo do wynagrodzenia w wysoko¶ci proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, ¿e przepracowa³ co najmniej 6 miesiêcy u tego pracodawcy. Wynagrodzenie ustala siê w wysoko¶ci 8,5% sumy wynagrodzenia za pracê otrzymanego w ci±gu roku kalendarzowego, za który przys³uguje to wynagrodzenie.
Wynagrodzenie roczne wyp³aca siê z wyodrêbnionych na ten cel ¶rodków nie pó¼niej ni¿ w ci±gu pierwszych trzech miesiêcy roku kalendarzowego nastêpuj±cego po roku, za który wynagrodzenie to przys³uguje.
B. Czas pracy pracowników domów pomocy spo³ecznej nie mo¿e naruszaæ norm czasu pracy, okre¶lonych w art. 128 i nast. Kodeksu pracy, tj. podstawowy czas pracy nie mo¿e przekraczaæ 8 godzin na dobê i przeciêtnie 40 godzin w przeciêtnie piêciodniowym tygodniu pracy w przyjêtym okresie rozliczeniowym nieprzekraczaj±cym 4 miesiêcy.
C. Na podstawie ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zak³adowym funduszu ¶wiadczeñ socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z pó¼n. zm.) jednostki bud¿etowe, zak³ady bud¿etowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek samorz±du terytorialnego maj± obowi±zek tworzyæ zak³adowy funduszu ¶wiadczeñ socjalnych, bez wzglêdu na liczbê zatrudnionych pracowników.
Fundusz tworzy siê z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciêtnej liczby zatrudnionych. Wysoko¶æ odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego (z wyj±tkami okre¶lonymi w ustawie) 37,5% przeciêtnego wynagrodzenia miesiêcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim pó³roczu roku poprzedniego, je¿eli przeciêtne wynagrodzenie z tego okresu stanowi³o kwotê wy¿sz±. Wysoko¶æ przeciêtnego wynagrodzenia, bez sk³adek na ubezpieczenie spo³eczne, podaje Prezes G³ównego Urzêdu Statystycznego (w drodze obwieszczenia). W roku 2006 odpis na jednego zatrudnionego wynosi 764,25 z³ (37,5% x 2038,00 z³).
¦wiadczenia socjalne maj± charakter uznaniowy. Ich przyznanie oraz wysoko¶æ uzale¿nia siê od spe³niania kryteriów socjalnych, tj. od sytuacji ¿yciowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu. Zasady i warunki korzystania z us³ug i ¶wiadczeñ finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania ¶rodków funduszu na poszczególne cele i rodzaje dzia³alno¶ci socjalnej okre¶la pracodawca w regulaminie ustalanym zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o zwi±zkach zawodowych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854, z pó¼n. zm.).
Pracodawca, u którego nie dzia³a zak³adowa organizacja zwi±zkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez za³ogê do reprezentowania jej interesów.
Mo¿liwe jest równie¿, aby kliku pracodawców prowadzi³o wspóln± dzia³alno¶æ socjaln± na warunkach okre¶lonych w umowie. Umowa powinna okre¶laæ w szczególno¶ci przedmiot wspólnej dzia³alno¶ci, zasady jej prowadzenia, sposób rozliczeñ oraz tryb wypowiedzenia i rozwi±zania umowy. Umowa mo¿e tak¿e okre¶laæ warunki odst±pienia od jej stosowania oraz odpowiedzialno¶æ stron z tego tytu³u. Równie¿ w tym przypadku zasady i warunki korzystania z us³ug i ¶wiadczeñ finansowanych z funduszu oraz zasady przeznaczania ¶rodków funduszu na poszczególne cele i rodzaje dzia³alno¶ci socjalnej musz± zostaæ uzgodnione ze zwi±zkami zawodowymi, zgodnie z art. 27 ust. 1 albo z art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o zwi±zkach zawodowych.
II. Pracownicy zatrudnieni w domach pomocy spo³ecznej prowadzonych przez inne podmioty (niepubliczne) W odniesieniu do tych pracowników maj± zastosowanie ogólne zasady prawa pracy, tj. zasady wynagradzania i przyznawania innych ¶wiadczeñ zwi±zanych z prac± okre¶laj± regulacje zbiorowe, tj. zak³adowe uk³ady zbiorowe lub regulamin pracy. Ograniczenia dla pracodawcy w zakresie ustalania minimalnego wynagrodzenia i niektórych innych ¶wiadczeñ (np. dodatek do wynagrodzenia za ka¿d± godzinê pracy w porze nocnej, dodatkowe wynagrodzenie za pracê w godzinach nadliczbowych) wynikaj± jednak z Kodeksu pracy i ustawy z dnia 10 pa¼dziernika 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracê.
Regulacje dotycz±ce czas pracy pracowników wynikaj± z Kodeksu pracy.
Zgodnie z ustaw± z dnia 4 marca 1994 r. o zak³adowym funduszu ¶wiadczeñ socjalnych fundusz tworzy siê w razie zatrudniania na dzieñ 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pe³en etat. W drodze regulacji zak³adowych mo¿na jednak zrezygnowaæ z tworzenia funduszu.
Pracodawcy zatrudniaj±cy mniej ni¿ 20 pracowników mog± tworzyæ zak³adowy fundusz ¶wiadczeñ socjalnych lub wyp³acaæ ¶wiadczenia urlopowe.

Wyszukaj: