Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK


Biuletyn informacyjny OIPiP


Styczeñ-Luty 2007r.

„Pielêgniarstwo polskie - pielêgniarstwem europejskim"

to temat miêdzynarodowej konferencji, która odby³a siê w dniu 8 grudnia 2006r w Warszawie. Organizatorem konferencji by³a Naczelna Rada Pielêgniarek i Po³o¿nych we wspó³pracy z Fundacj± COPERNIKO 2000.
Celem konferencji by³o: wymiana do¶wiadczeñ, pogl±dów w obszarze zawodów pielêgniarki i po³o¿nej oraz miejsca w systemie opieki zdrowotnej, miêdzy organizacjami zrzeszaj±cymi pielêgniarki i po³o¿ne z krajów Unii Europejskiej. Podczas konferencji przedstawiciele z pañstw europejskich prezentowali tematy z zakresu kszta³cenia pielêgniarek, po³o¿nych, mobilno¶ci zawodowej, kondycji zawodów, zapotrzebowania na us³ugi pielêgnacyjne oraz problemy zwi±zane z niedoborem kadr na rynku europejskim.
W trakcie sesji plenarnej mgr Krystyna Wolska- Lipiec z Zarz±du G³ównego Polskiego Towarzystwa Pielêgniarskiego przedstawi³a zawód pielêgniarki i po³o¿nej w ujêciu historycznym.
W I sesji tematycznej prelegenci reprezentuj±cy ¶rodowisko polskich pielêgniarek i po³o¿nych przedstawili dorobek polskiego pielêgniarstwa, miêdzy innymi : uchwalenie ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej oraz ustawy o samorz±dzie, rozwój pielêgniarstwa w podstawowej opiece zdrowotnej, znaczenie jako¶ci opieki pielêgniarskiej w ¶wietle standardów akredytacyj-nych i norm ISO. Zmiany w podsystemie pielêgniarstwa dokonuj± siê wraz z przekszta³ceniami systemów zdrowotnych. Dokonuj± siê zmiany w tre¶ci pielêgnowania, organizacji pracy zespo³ów pielêgniarskich oraz w zakresie zarz±dzania podsystemem pielêgniarstwa.
Tematem II sesji by³o kszta³cenie pielêgniarek w Polsce i w Europie. Tematyka wyst±pieñ obejmowa³a zagadnienia zwi±zane z edukacjê przeddyplo-mow± i podyplomow± pielêgniarek i po³o¿nych w Unii Europejskiej. Prof. Majda Brand z Centrum Zdrowia w Lu-blianie przedstawi³ system edukacji pielêgniarek i po³o¿nych w S³owenii na tle systemu edukacji w tym kraju. Z wyst±pieñ prelegentów wynika, ¿e kszta³cenie przeddyplomowe i podyplomowe jest zró¿nicowane. W pañstwach zachodnioeuropejskich system kszta³cenia zawodowego jest bardziej elastyczny w porównaniu z systemem polskim. Kraje zachodnioeuropejskie stworzy³y warunki nauczania pielêgniarstwa wychodz±ce od wzoru F Nigtingale i zadba³y o czynniki promuj±ce jego atrakcyjno¶æ, miêdzy innymi warunki nauczania, warunki pracy i p³acy. Pewnym zagro¿eniem kszta³cenia akademickiego jest odchodzenie wykszta³conych pielêgniarek od wykonywania zawodu i koncentrowanie siê na zarz±dzaniu, nauczaniu i prowadzeniu badañ. Kszta³cenie podyplomowe jest niezbêdnym elementem rozwoju zawodowego. Wszystkie formy kszta³cenia s± istotne w tym procesie, dlatego, ¿e pozwalaj± na pog³êbienie i uaktualnienie wiedzy, zdobycie nowych umiejêtno¶ci, s± drog± do awansu, umo¿liwiaj± zdobycie uprawnieñ oraz dodatku finansowego.
W III Sesji na temat odpowiedzialno¶ci i etyki zawodowej pielêgniarek i po³o¿nych referaty wyg³osi³y: dr n. med. Gra¿yna Rogala-Pawelczyk- Naczelny Rzecznik Odpowiedzialno¶ci Zawodowej oraz mgr Teresa Fichtner-Jeruzel- Przewodnicz±ca Naczelnego S±du Pielêgniarek i Po³o¿nych.
Wraz z rozwojem pielêgniarstwa rozszerzeniu uleg³a równie¿ odpowiedzialno¶æ pielêgniarek i po³o¿nych, stosowne zapisy znalaz³y siê w aktach prawnych warunkuj±cych wykonywanie zawodu pielêgniarki i po³o¿nej. Znajomo¶æ zakresu i umocowañ prawnych odpowiedzialno¶ci zawodowej gwarantuje bezpieczeñstwo w czasie realizacji opieki nad cz³owiekiem zdrowym i chorym w ró¿nych sytuacjach zdrowotnych i spo³ecznych. Pielêgniarki i po³o¿ne w pe³ni ¶wiadome swojej odpowiedzialno¶ci powinny wykonywaæ swoje zadania zgodnie z aktualn± wiedz± medyczn±, dostêpnymi metodami i ¶rodkami. Zgodnie z zasadami etyki zawodowej, oraz ze szczególn± staranno¶ci±. Gwarancj± bezpiecznego wykonywania zawodu przez pielêgniarkê i po³o¿n± jest równie¿ znajomo¶æ i przestrzeganie zasad etyki zawodowej. Zasady etyki zawodowej zawarte s± w Kodeksie Etyki Zawodowej Pielêgniarki i Po³o¿nej RP podjête dnia 9 grudnia 2003 roku na IV Krajowym Zje¼dzie Pielêgniarek i Po³o¿nych.
W trakcie IV sesji na temat mobilno¶ci zawodowej pielêgniarek mgr Maria Brzeziñska przedstawi³a przepisy prawa, które reguluj± uznawanie kwalifikacji polskich pielêgniarek i po³o¿nych w ¶wietle prawa europejskiego. Przed przyst±pieniem do Unii Europejskiej Polska w podpisanym Traktacie dnia 16 kwietnia 2003 roku o przyst±pieniu do Unii Europejskiej zobowi±za³a siê do przestrzegania zasad i wymogów dotycz±cych kszta³cenia w zawodach pielêgniarki po³o¿nej.
Jednocze¶nie zosta³y wprowadzone do przepisów prawa wspólnotowego regulacje dotycz±ce uznawania kwalifikacji polskich pielêgniarek i po³o¿nych. Uznawanie kwalifikacji zawodowych polskich pielêgniarek i po³o¿nych w innych krajach UE odbywa siê w chwili obecnej w oparciu o Dyrektywê Rady 77/452 z dnia 27 czerwca 1977 dla pielêgniarek oraz Dyrektywê rady 80/154/EWG z dnia 21 stycznia 1980 roku dla po³o¿nych. Uznawanie kwalifikacji zawodowych pielêgniarek i po³o¿nych opiera siê na:
1) systemie automatycznym, którym objêci s± wy³±cznie magistrowie pielêgniarstwa lub po³o¿nictwa, którzy zakoñczyli lub rozpoczêli kszta³cenie przed dat± 1 maja 2004
2) systemie praw nabytych, którym objête s± osoby legitymuj±ce siê:
a) dyplomem licencjata pielêgniarstwa lub po³o¿nictwa oraz sta¿em pracy w zawodzie obejmuj±cym co najmniej trzy kolejne lata w ci±gu piêciu lat przed dniem wydania za¶wiadczenia, potwierdzaj±cego zgodno¶æ kwalifikacji zawodowych z wymogami UE.
b) dyplomem pielêgniarki , po³o¿nej lub pielêgniarki dyplomowanej uzyskanym w zawodowej szkole medycznej oraz sta¿em pracy w zawodzie obejmuj±cym co najmniej piêæ kolejnych lat w ci±gu siedmiu lat przed dniem wydania za¶wiadczenia, potwierdzaj±cego zgodno¶æ kwalifikacji zawodowych z wymogami UE.
Do Ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku 0 zawodach pielêgniarki i po³o¿nej wprowadzono szereg regulacji, które dotycz± uznawania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikacji zawodowych pielêgniarek i po³o¿nych z innych krajów cz³onkowskich.
W sesji IV przedstawiciele S³owacji, W³och oraz Czech zaprezentowali raporty przygotowane w ramach projektu „ Rozwijaj±c skrzyd³a europejskiego pielêgniarstwa" wspó³finansowanego ze ¶rodków UE, w ramach programu „2006-Europejski Rok Mobilno¶ci Pracowników".
Na zakoñczenie konferencji mgr Marcin Michalczyk zaprezentowa³ cele i zadania oraz potrzebê istnienia O¶rodka Informacyjno-Edukacyjnego przy Naczelnej Izbie Pielêgniarek i Po³o¿nych. O¶rodek powsta³ na mocy ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 roku o zmianie ustawy o samorz±dzie pielêgniarek i po³o¿nych, jako odpowied¼ na przewidywany wzrost mobilno¶ci zawodowej w zwi±zku z przyst±pieniem Polski do Unii Europejskiej. Wa¿nym czynnikiem wp³ywaj±cym na skalê migracji jest dostêpno¶æ do informacji, niezbêdnych do dope³nienia formalno¶ci zwi±zanych z wyjazdem 1 podjêciem pracy poza granicami w³asnego kraju. W chwili obecnej, g³ównym celem O¶rodka jest udzielanie informacji na temat uregulowañ prawnych pozwalaj±cych na dokonanie formalno¶ci zwi±zanych z legalnym podjêciem pracy, na terenie pañstw cz³onkowskich Unii Europejskiej jak i na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej.

Barbara Skulska

Wyszukaj: