Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Czy pielêgniarka w gabinecie zabiegowym lekarza POZ mo¿e podawaæ pacjentom na zlecenie specjalisty leki biologiczne?

Odpowied¼

Pielêgniarka podstawowej opieki zdrowotnej mo¿e podawaæ leki biologiczne na zlecenie lekarza specjalisty ubezpieczenia zdrowotnego w gabinecie pielêgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, który jest wyposa¿ony stosownie do postanowieñ rozporz±dzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 wrze¶nia 2013r. w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 86) - dalej r.¶.g.p.o.

Uzasadnienie

Zasady i zakres udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych przez pielêgniarkê podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) okre¶la rozporz±dzenie w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Za³±cznik Nr 2 do r.¶.g.p.o. "Wykaz ¶wiadczeñ gwarantowanych pielêgniarki podstawowej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji" w czê¶ci I, w ust. 2 okre¶laj±cym warunki udzielania ¶wiadczeñ, w pkt 4 stanowi, ¿e pielêgniarka POZ ¶wiadczenia realizuje na podstawie zlecenia lekarskiego lub skierowania zgodnie z terminami okre¶lonymi w tre¶ci zlecenia lub skierowania.

Szczegó³y dotycz±ce realizacji ¶wiadczeñ gwarantowanych przez pielêgniarkê POZ zosta³y zawarte w zarz±dzeniu Nr 77/2015/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 19 listopada 2015 r. w sprawie okre¶lenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej w rodzaju: podstawowa opieka zdrowotna, które zosta³o zmienione zarz±dzeniami: Nr 2/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 12 stycznia 2016 r.; Nr 35/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 6 maja 2016 r.

W my¶l postanowieñ § 6 ust. 3 zarz±dzenia Nr 77/2015/DSOZ ¶wiadczeniodawcy posiadaj±cy umowy zawarte w ró¿nych zakresach ¶wiadczeñ, udzielaj±cy ¶wiadczeñ temu samemu ¶wiadczeniobiorcy, obowi±zani s± do wspó³pracy i bie¿±cej wymiany informacji istotnych dla przebiegu procesu terapeutycznego u ¶wiadczeniobiorcy.

Natomiast, zgodnie z § 9 ust. 1 lit. a zarz±dzenia Nr 77/2015/DSOZ, ¶wiadczenia lekarza POZ, pielêgniarki POZ, po³o¿nej POZ udzielane s± osobom znajduj±cym siê na listach ¶wiadczeniobiorców lekarza POZ pielêgniarki POZ, po³o¿nej POZ, które zgodnie z posiadanymi uprawnieniami z³o¿y³y u ¶wiadczeniodawcy odpowiednio, deklaracjê wyboru: ¶wiadczeniodawcy i lekarza poz, ¶wiadczeniodawcy i pielêgniarki POZ, ¶wiadczeniodawcy i po³o¿nej POZ, w³±czaj±c w to zamieszkuj±ce na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osoby uprawnione do ¶wiadczeñ na podstawie przepisów o koordynacji. Zatem pielêgniarka POZ zobligowana jest do udzielania ¶wiadczeñ pacjentom znajduj±cym siê na jej listach.

W my¶l § 17 ust. 2 zarz±dzenia Nr 77/2015/DSOZ, pielêgniarka POZ sprawuje kompleksow± opiekê pielêgniarsk± nad zadeklarowanymi do niej ¶wiadczeniobiorcami, uwzglêdniaj±c w tym zgodnie z obowi±zuj±cym zakresem zadañ, realizacjê, na podstawie skierowania wydanego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zleceñ na zabiegi i procedury medyczne, których wykonanie mo¿liwe jest w trybie ambulatoryjnym; pielêgniarka POZ w³±cza skierowanie do prowadzonej dokumentacji medycznej ¶wiadczeniobiorcy.

Wskazany powy¿ej § 17 ust. 2 zarz±dzenia Nr 77/2015/DSOZ, zobowi±zuje pielêgniarkê POZ do udzielania ¶wiadczeñ na podstawie skierowania b±d¼ zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Definicja lekarza ubezpieczenia zdrowotnego zosta³a zawarta w art. 5 pkt 14 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o ¶wiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze ¶rodków publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 581 z pó¼n. zm.). Pod pojêciem lekarza ubezpieczenia zdrowotnego rozumie siê lekarza, lekarza dentystê bêd±cego ¶wiadczeniodawc±, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawar³ umowê o udzielanie ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej, albo lekarza, lekarza dentystê, który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u ¶wiadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawar³ umowê o udzielanie ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej.

Powy¿sze przepisy stanowi± zatem, ¿e pielêgniarka POZ ma obowi±zek realizacji zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w tym lekarza specjalisty, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawar³ umowê o udzielanie ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej, b±d¼ który jest zatrudniony lub wykonuje zawód u ¶wiadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawar³ umowê o udzielanie ¶wiadczeñ opieki zdrowotnej.

Powy¿sze wywody dotycz± sytuacji ogólnej dotycz±cej realizacji zleceñ lekarskich przez pielêgniarkê POZ.

W zwi±zku z tym, ¿e pytanie dotyczy leku biologicznego, podawanego w gabinecie zabiegowym lekarza POZ, nale¿y wyja¶niæ, i¿ leki biologiczne znane s± prawu farmaceutycznemu. Jako biologiczne produkty lecznicze podlegaj± one dopuszczeniu do obrotu, tak jak pozosta³e produkty lecznicze. W zwi±zku z powy¿szym, w przypadku biologicznego produktu leczniczego (leku biologicznego) powinna byæ stworzona Charakterystyka Produktu Leczniczego, zawieraj±ca, stosownie do art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 6 wrze¶nia 2001 r. - Prawo farmaceutyczne (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 45, poz. 271 z pó¼n. zm.) szereg informacji dotycz±cych produktu, w tym miêdzy innymi dane kliniczne obejmuj±ce:

  1. wskazania do stosowania,
  2. dawkowanie i sposób podawania doros³ym oraz dzieciom, w przypadku stosowania produktu leczniczego u dzieci,
  3. przeciwwskazania,
  4. specjalne ostrze¿enia i ¶rodki ostro¿no¶ci przy stosowaniu, a w przypadku immunologicznych produktów leczniczych - specjalne ¶rodki ostro¿no¶ci podejmowane przez osoby maj±ce styczno¶æ z takimi produktami oraz specjalne ¶rodki ostro¿no¶ci przy podawaniu pacjentom, wraz ze ¶rodkami ostro¿no¶ci, które powinny byæ podjête przez pacjenta,
  5. interakcje z innymi produktami leczniczymi lub inne formy interakcji,
  6. stosowanie w czasie ci±¿y lub karmienia piersi±,
  7. wp³yw na zdolno¶æ prowadzenia pojazdów i obs³ugiwania urz±dzeñ mechanicznych,
  8. dzia³ania niepo¿±dane,
  9. przedawkowanie, w tym jego objawy, sposób postêpowania przy udzielaniu natychmiastowej pomocy oraz antidota.

Je¿eli zatem konkretny lek biologiczny mo¿e byæ podawany pacjentowi w warunkach ambulatoryjnych, pielêgniarka POZ ma obowi±zek podania tego leku na zlecenie lekarza specjalisty ubezpieczenia zdrowotnego.

W my¶l przepisów rozporz±dzenia w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, gabinet zabiegowy lekarza POZ przeznaczony jest do realizacji w trakcie udzielania porady lekarskiej zabiegów i procedur diagnostyczno-terapeutycznych zwi±zanych bezpo¶rednio z udzielan± porad± lekarsk± lub bêd±cych konsekwencj± udzielonej porady (za³±cznik nr 1 Wykaz ¶wiadczeñ gwarantowanych lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz warunki ich realizacji, czê¶æ V ust. 3 - warunki lokalowe). Gabinet zabiegowy lekarza POZ s³u¿y zatem udzielaniu ¶wiadczeñ zdrowotnych przez tego lekarza. Pielêgniarka POZ winna natomiast, realizowaæ przypisane jej ¶wiadczenia w gabinecie pielêgniarki podstawowej opieki zdrowotnej, który jest wyposa¿ony stosownie do postanowieñ rozporz±dzenia w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.


¯ród³o: System informacji prawnej LEX

Wyszukaj: