Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Ogólnopolskie Stowarzyszenie                                                 Bia³ystok, dn. 16.11.2014 rok

Instrumentariuszek

ul. Waszyngtona 17

15-274 Bia³ystok

85 7450882 lub 663686082

e-mail -osibialystok@tlen.pl

lub dabbasia2@wp.pl

                                                             

                                                                              Szanowna Pani  Beata Cholewka

                                                                                          Dyrektor Departamentu Pielêgniarek i Po³o¿nych

                                                                                          Ministerstwo Zdrowia

                                                                                          ul. D³uga 38/40

                                                                                          00-238 Warszawa

 

W odpowiedzi na pismo Departamentu Pielêgniarek i Po³o¿nych z dnia 30.11.2014 roku    w sprawie opinii i stanowiska Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek dotycz±cego kwestii poruszanych w poszczególnych punktach pisma OZZPBOA i IT  przesy³a swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.

Szczegó³owe wyja¶nienia znajduj± siê w za³±czniku do niniejszego pisma.

                                                                                        Z powa¿aniem

                                                              

 

                 

 Za³±cznik nr 1  Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek w sprawie delegowania na inne odzia³y pielêgniarek/po³o¿nych operacyjnych zatrudnionych na blokach operacyjnych

 

Za³±cznik nr.1

Stanowisko Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Instrumentariuszek w sprawie delegowania na inne oddzia³y pielêgniarek/po³o¿nych operacyjnych zatrudnionych na blokach operacyjnych.

Od kilku lat obserwuje siê negatywne zjawisko dotycz±ce zatrudniania pielêgniarek i po³o¿nych w podmiotach leczniczych. Niepokoj±ca jest zbyt ma³a liczba personelu medycznego, co wynika z niekorzystnych zapisów w rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 roku w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielêgniarek i po³o¿nych w podmiotach leczniczych nie bêd±cych przedsiêbiorcami. W zwi±zku z tym przesuwanie pielêgniarek i po³o¿nych operacyjnych w trakcie dy¿uru do pomocy w innych komórkach organizacyjnych w czasie, gdy nie odbywaj± siê zabiegi operacyjne, sta³o siê nagminn± praktyk± na terenie ca³ego kraju. Pracodawcy powszechnie wykorzystuj± art.42 § 4 kodeksu pracy do dora¼nego lub tymczasowego (jednak nie d³u¿ej ni¿ 3 miesi±ce w ci±gu roku) przesuniêcia zatrudnionej osoby na inne stanowisko pracy zgodnie z posiadanymi przez ni± kwalifikacjami, ale nie ni¿szymi. Pracodawca mo¿e równie¿ obej¶æ ten przepis daj±c pracownikowi wypowiedzenie zmieniaj±ce i nowy zakres obowi±zków (np. zatrudnienie na stanowisku pielêgniarka/po³o¿na w bloku operacyjnym zostanie zmienione na zatrudnienie na stanowisku pielêgniarki lub po³o¿nej bez wyra¼nego wskazania komórki organizacyjnej placówki).

Specyfika pracy na bloku operacyjnym powoduje, ¿e mened¿erowie placówek ochrony zdrowia uwa¿aj±, ¿e pielêgniarka/po³o¿na operacyjna po zakoñczeniu operacji powinna pomagaæ tam, gdzie jest to potrzebne, gdy¿ w tym czasie nic nie robi. Wynika to z nieznajomo¶ci wszystkich zadañ wykonywanych przez pielêgniarki/po³o¿ne operacyjne.       W zwi±zku z tym kontynuuje siê politykê zatrudniania minimalnej liczby wykwalifikowanego personelu medycznego. ¦rodowisko pielêgniarek i po³o¿nych operacyjnych od lat sprzeciwia siê tego typu praktykom i wskazuje na prawne skutki takich dzia³añ.

Kierowanie pielêgniarki/po³o¿nej operacyjnej do pracy na innym oddziale w czasie jej dy¿uru na bloku operacyjnym mo¿e skutkowaæ odpowiedzialno¶ci± podmiotu z tytu³u tzw. winy organizacyjnej, oznacza to w szczególno¶ci zaniedbania w zakresie organizacji bezpieczeñstwa, opieki nad chorym oraz zapewnienia higieny podczas jego pobytu w zak³adzie leczniczym . Kolejnym skutkiem  mo¿e byæ odpowiedzialno¶æ pracodawcy z tytu³u dyskryminacji po¶redniej w zatrudnieniu tej grupy zawodowej (sentencja wyroku S±du Najwy¿szego z dnia 3 kwietnia 2008 roku: II PK 286/07).

 

Odpowied¼ na kwestie poruszane w poszczególnych punktach pisma OZZPBOA i IT

 

1.Pielêgniarka i po³o¿na to zawody odrêbne, a obszary ich wykonywania reguluje art. 4 i 5 Ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej z dnia 15 lipca 2011 roku (Dz.U. Nr 174, poz. 1039).  Nie ma odrêbnych przepisów ¶ci¶le okre¶laj±cych na jakich stanowiskach i oddzia³ach powinny byæ zatrudniane pielêgniarki, a na jakich po³o¿ne oraz przepisów ¶ci¶le okre¶laj±cych ich zadania. Zakres odpowiedzialno¶ci, obowi±zków, uprawnieñ ustala pracodawca zgodnie ze stanowiskiem pracy i posiadanymi przez pracownika kwalifikacjami. Nie wskazuje na to tak¿e rozporz±dzenie MZ w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych nie bêd±cych przedsiêbiorcami z dnia 20 lipca 2011 roku( Dz.U.Nr151poz.896). W przypadku niepublicznych zak³adów opieki zdrowotnej ten przepis nie ma zastosowania. Jak wspomniano wy¿ej, zatrudnianie na poszczególnych stanowiskach pracy wynika z przepisów Ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej z dnia 15 lipca 2011 roku art.4i 5 (Dz.U. Nr 174, poz. 1039) , rozporz±dzenia MZ z dnia 7 listopada 2007 roku w sprawie rodzaju i zakresu ¶wiadczeñ zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielêgniarkê albo po³o¿n± samodzielnie bez zlecenia lekarskiego(Dz. U Nr 210 poz. 1540), a tak¿e dodatkowych kwalifikacji zdobytych w toku kszta³cenia podyplomowego.

 

2. Pielêgniarka operacyjna zatrudniona na bloku operacyjnym ginekologiczno-po³o¿niczym nie mo¿e pe³niæ dy¿uru na stanowisku po³o¿nej na sali porodowej, gdy¿ nie posiada wystarczaj±cych kwalifikacji i kompetencji wynikaj±cych z art.5 Ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej z dnia 15 lipca 2011 roku (Dz U. Nr 174, poz. 1039) oraz  rozporz±dzenia MZ z dnia 7 listopada 2007 roku w sprawie rodzaju i zakresu ¶wiadczeñ zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielêgniarkê albo po³o¿n± samodzielnie bez zlecenia lekarskiego(Dz. U Nr 210 poz. 1540). Odnosi siê to równie¿ do pomocy po³o¿nej na zasadzie  „asysty  w trakcie porodu”.

 

3. Pe³nienie przez pielêgniarki/po³o¿ne operacyjne dy¿uru na kilku stanowiskach  w oddziale ginekologicznym, bloku porodowym,  bloku operacyjnym jednocze¶nie znacz±co wp³ywa na jako¶æ opieki nad pacjentami oddzia³ów ginekologiczno-po³o¿niczych oraz noworodkowych. Osoba oddelegowana tymczasowo nie posiada wystarczaj±cej wiedzy i  do¶wiadczenia dotycz±cego zadañ, procedur wykonywanych w danej jednostce co stwarza bardzo du¿e ryzyko wyst±pienia zdarzenia niepo¿±danego.

 

4. Pe³nienie dy¿uru przez pielêgniarkê/po³o¿n± operacyjn± na kilku oddzia³ach jednocze¶nie obci±¿a ich prac± w wiêkszym stopniu ni¿ personel pracuj±cy w jednym oddziale. Praca pielêgniarki/po³o¿nej operacyjne jest uznawana za pracê w warunkach szczególnych. Wynika to z ustawy z dnia 19 grudnia 2008 roku o emeryturach pomostowych ( Dz.U.Nr 237 poz. 1656) oraz za³. Nr 2 pkt.24 Prace personelu medycznego w zespo³ach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dy¿uru.  Dodatkowe obci±¿enie zwi±zane z delegowaniem na inny odzia³ zwiêksza obci±¿enie  fizyczne i psychiczne tej grupy zawodowej. Pielêgniarka/po³o¿na operacyjna udzielaj±ca ¶wiadczenia zdrowotne jednocze¶nie w kilku oddzia³ach pracuje pod presj± czasu, konieczno¶ci± wykonywania wielu ró¿ni±cych siê od siebie czynno¶ci. Z tego tez powodu jest w gorszej kondycji i gotowo¶ci do nale¿ytego wykonywania zadañ ni¿ pielêgniarka/po³o¿na pracuj±ca w jednym oddziale.

5. Blok operacyjny to miejsce, w którym panuj± szczególne warunki ze wzglêdu na inwazyjny charakter udzielanych ¶wiadczeñ medycznych. W zwi±zku z tym sta³y personel ma ograniczon± mo¿liwo¶æ przemieszczania siê na terenie placówki medycznej. Nieprzestrzeganie tej zasady niesie za sob± zwiêkszone ryzyko przeniesienia zaka¿enia na chorego operowanego. Swoj± opiniê z dnia 19 maja 2013 roku w tej sprawie wyrazi³a dr n. med. Beata Ochocka, Krajowy Konsultant w dziedzinie pielêgniarstwa epidemiologicznego. Wniosek z jej opinii jest jednoznaczny: Pielêgniarki operacyjne w czasie pe³nienia dy¿uru na bloku operacyjnym nie powinny byæ kierowane do pomocy w sprawowaniu opieki nad pacjentami w innych oddzia³ach szpitala w czasie kiedy nie odbywaj± siê zabiegi operacyjne.

Praca pielêgniarki/po³o¿nej operacyjnej z pacjentkami w oddziale ginekologicznym, po³o¿niczym a nastêpnie praca w bloku operacyjnym zwiêksza ryzyko transmisji zaka¿eñ szpitalnych.

 

6.  Zatrudnianie pielêgniarek i po³o¿nych posiadaj±cych tytu³ specjalisty w dziedzinie pielêgniarstwa powinno mieæ decyduj±ce znaczenie w zatrudnianiu personelu medycznego na poszczególnych oddzia³ach i w innych komórkach podmiotu leczniczego tak, jak ma to miejsce w przypadku lekarzy.

 

Wyszukaj: