Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK
Wnioski z konferencji „Europejskie pielêgniarstwo operacyjne- kszta³cenie, kompetencje, formy zatrudnienia”-Warszawa 11-12.09.2014
Wersja robocza –proszê o uwagi i propozycje


Wnioski bêd± skierowane do:
Premiera, wszystkich parlamentarzystów, Ministra Zdrowia, NRPiP, Ogólnopolski Zwi±zek Zawodowy Pielêgniarek i Po³o¿nych, Ministerstwo Szkolnictwa? Uniwersytety Medyczne?

1.Certyfikacja, nadzór o¶rodków prowadz±cych szkolenie podyplomowe dla pielêgniarek i po³o¿nych ?

2.Wprowadzenie tre¶ci programowych dotycz±cych pielêgniarstwa operacyjnego na studiach II stopnia pielêgniarstwa w ramach godzin pozostawionym uczelniom do dyspozycji?
Nie by³o tej propozycji na konferencji

3. Domagamy siê nowelizacji rozporz±dzenia Ministra Zdrowia z dnia 28.12.2012 w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielêgniarek i po³o¿nych w podmiotach leczniczych niebêd±cych przedsiêbiorcami i wprowadzenie zapisu : Minimalne normy zatrudnienia:1) w bloku operacyjnym - wynosz± na 1 stó³ operacyjny (1 pacjent), co najmniej 1pielêgniarkê albo po³o¿n± operacyjn± i 1 pielêgniarkê albo po³o¿n± operacyjn± asystuj±c± pielêgniarce albo po³o¿nej operacyjnej.

4.Powo³anie odrêbnego konsultanta krajowego w dziedzinie pielêgniarstwa operacyjnego?

5. Przekazanie opracowanych standardów pielêgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielêgniarstwa operacyjnego do dalszych prac legislacyjnych celem uregulowañ prawnych

6.Umieszczenie obsad pielêgniarek operacyjnych w kontraktowaniu ¶wiadczeñ przez NFZ.?
Umieszczenie pielêgniarek operacyjnych, specjalistów pielêgniarstwa operacyjnego w rozporz±dzeniu MZ w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych zakresu lecznictwa szpitalnego oraz wyceny procedury asystowania do zabiegu operacyjnego pielêgniarki operacyjnej instrumentuj±cej i pomagaj±cej.

7. Nadanie uprawnieñ pielêgniarkom specjalistom pielêgniarstwa operacyjnego?

8.Emerytura pomostowa - praca w ka¿dym bloku operacyjnym jako praca szczególna?

Wprowadzenie zmian w pkt 24 w za³±czniku nr 2
(Ustawa z dnia 19 grudnia 2008 roku 0 emeryturach pomostowych, za³. Nr 2 pkt.24).
24. Prace personelu medycznego w zespo³ach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dy¿uru.
Na
24. Prace osób wykonuj±cych zawód medyczny w zespo³ach operacyjnych i anestezjologii.
proponujemy zmianê pkt 24 w ZA£¡CZNIKU Nr 2 zawieraj±cego WYKAZ PRAC O SZCZEGÓLNYM CHARAKTERZE
Aktualnie jego tre¶æ brzmi:
24. Prace personelu medycznego w zespo³ach operacyjnych dyscyplin zabiegowych i anestezjologii w warunkach ostrego dy¿uru. Opowiadamy siê za pozostawieniem tego punktu w brzmieniu:
24. Prace osób wykonuj±cych zawód medyczny w zespo³ach operacyjnych i anestezjologii.

Proponujemy zatem usuniecie warunku polegaj±cego na kwalifikowaniu prac wykonywanych w sytuacji ostrego dy¿uru. Jak wskazywano, ¿aden akt prawny nie zawiera rozró¿nienia na dy¿ur "normalny" i " ostry" i nie definiuje tych¿e.
W±tpliwo¶ci wzbudza tak¿e okre¶lenie "dyscyplin zabiegowych". W postepowaniach s±dowych wskazuje siê, ¿e odwo³ywanie siê do pojêcia dyscyplin zabiegowych w nieobowi±zuj±cym rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z 16 lipca 2004r. czy pojêcia dyscyplin zabiegowych dla celów badañ naukowych dofinansowanych przez Komitet Badañ Naukowych nie ma uzasadnionych podstaw.
S±dy wskazuj±, ¿e pojêcia takie jak dyscyplina zabiegowa, zespó³ zabiegowy i ostry dy¿ur s± pojêciami z zakresu nauk medycznych i tylko biegli mog± dokonaæ stosownej oceny czy mamy z nimi do czynienia, st±d te¿ takie pozaprawne pojêcia nale¿y usun±æ z tre¶ci ZA£¡CZNIKA.
Ponadto postulujemy zdefiniowanie w ustawie o emeryturach pomostowych pojêcia zespo³u operacyjnego. Takiej definicji tak¿e nie ma w obowi±zuj±cych przepisach. Uproszczenie tre¶ci wskazanego punktu 24 bêdzie du¿ym u³atwieniem w kwalifikowaniu takich prac.
Nale¿y tak¿e zmieniæ okre¶lenie "personelu medycznego". Poprawne bêdzie operowanie pojêciem osoby wykonuj±cej zawód medyczny, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 obowi±zuj±cej ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o dzia³alno¶ci leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654).

Wyszukaj: