Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Prof. dr hab. med. Maria T. Szewczyk                                                                       Bydgoszcz 07.09.2014.

Konsultant Krajowy w dz. pielêgniarstwa

chirurgicznego i operacyjnego

Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. A. Jurasza

Katedra i Klinika Chirurgii Naczyniowej i Angiologii

85-094 Bydgoszcz

ul. M. Curie Sk³odowskiej 9

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowna Pani

dr n. med. Rogala-Pawelczyk

Prezes NRPiP w Warszawie

 

Kolejna Opinia dotycz±ca „Standardów pielêgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielêgniarstwa operacyjnego"

 

 

W za³±czeniu przesy³am zaakceptowan± przez Konsultanta Krajowego w dz. pielêgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego wersjê„Standardów pielêgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielêgniarstwa operacyjnego" opracowan± przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Instrumentariuszek.

W Standardach powinien siê znale¼æ zapis poza wcze¶niejszymi uwagami dotycz±cy OKO£O OPERACYJNEJ KARTY KONTROLNEJ (OKK) rekomendowanej przez WHO; MZ; CMJ; Chirurgiczne Towarzystwa Naukowe. W Polsce OKK prowadzona jest obecnie w niemal¿e 200 szpitalach. OKK jak wynika z licznych badañ prowadzonych retro i prospektywnie pokazuj± jednoznacznie, ¿e wdro¿enie OKK znacznie ogranicza licznie wystêpuj±ce powik³ania wystêpuj±ce w blokach operacyjnych. Polecam te¿ stronê internetow± CMJ w Krakowie oraz art: Barbara Kutryba, Halina Kutaj-W±sikowska Oko³ooperacyjna Karta Kontrolna - nie³atwe, ale istotne rozwi±zanie dla zmniejszenia ryzyka zabiegów chirurgicznych. Medycyna Praktyczna; 2012; 12: 137-142. Dlatego moja decyzja jest jednoznaczna je¶li chodzi o zapis w Standardach OKK.

 

Druga bardzo istotna uwaga, to zapis, na który OSI „nie wyra¿a zgody" dotyczy on wydania pro¶by G³ównego Operatora dotycz±cej odpowiednio wcze¶niej przed zaszyciem skóry o sprawdzenie ilo¶ci narzêdzi u¿ytych do operacji czy te¿ innych materia³ów. W tej sytuacji mniej wa¿na jest rekomendacja zespo³u anestezjologicznego (jak OSI podaje) a jednak G³ówny Operator w moim ca³kowitym przekonaniu, maj±c dodatkowo równie¿ na uwadze odpowiedzialno¶æ prawn± pielêgniarek operacyjnych za zdarzenie niepo¿±dane. Taki zapis dla pielêgniarek operacyjnych jest z punktu odpowiedzialno¶ci prawnej bardzo wa¿ny (nie rozumiem tego sprzeciwu; bo to tylko dla chorego i pielêgniarek operacyjnych korzy¶æ


mo¿e mieæ taki zapis). Z uwagi na dobro chorego i du¿± odpowiedzialno¶æ prawn± pielêgniarki operacyjnej ponawiam pro¶bê o taki zapis.

 

Uwaga trzecia: bardzo proszê o wykasowanie okre¶lenia „us³uga" i zast±pienie jej „opieka" ... to okre¶lenie znacznie bardziej jest bliskie pojêciu holizm w pielêgniarstwie.

 

Uwaga czwarta: wymagana jest koniecznie korekta techniczna ... bardzo wiele b³êdów technicznych [po kropce zawsze du¿a litera i inne], dodatkowo w mojej ocenie Autorzy wraz z afiliacjami powinni znale¼æ siê na pocz±tku Standardów, nie jak jest ...na koñcu.

Uznajê tak¿e i to jednoznacznie, ¿e dla OSI jest to bardzo korzystny zapis! W przeciwnym razie bêdê niestety zmuszona maj±c na uwadze dobro chorego zrezygnowaæ z powy¿szej rekomendacji.

Po dokonaniu powy¿szych poprawek i ponownej analizie po poprawkach akceptujê Standardy pielêgniarskiej praktyki klinicznej w dziedzinie pielêgniarstwa operacyjnego do druku.

 

 

 

 

 

Z powa¿aniem,

Prof. dr hab. med. Maria T. Szewczyk Konsultant Krajowy w dz. pielêgniarstwa chirurgicznego i operacyjnego

 

Wyszukaj: