Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Tre¶æ pytania

Czy pielêgniarka operacyjna zatrudniona w bloku operacyjnym mo¿e byæ oddelegowana w czasie dy¿uru na inny oddzia³ szpitala, a nastêpnie w razie potrzeby wzywana do operacji?
Czy s± w tym przypadku zachowane wymogi dotycz±ce epidemiologii zaka¿eñ przenoszonych z "brudnych" oddzia³ów na salê operacyjn±?
Czy mo¿na odebraæ instrumentariuszce prawo do regeneracji si³ miêdzy zabiegami?

Tre¶æ odpowiedzi

Pielêgniarka operacyjna zatrudniona w bloku operacyjnym nie mo¿e byæ oddelegowana w czasie dy¿uru na inny oddzia³ szpitala, a nastêpnie w razie potrzeby wzywana do operacji.

Uzasadnienie

Obowi±zuj±ce przepisy prawa nie zawieraj± wprost okre¶lenia liczby etatów pielêgniarskich na bloku operacyjnym. Takich uregulowañ nie ma nawet w rozporz±dzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 sierpnia 2009 r. w sprawie ¶wiadczeñ gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. Nr 140, poz. 1143 z pó¼n. zm.) - dalej r.¶.g., pomimo, ¿e w innych specjalno¶ciach przewidziane s± przeliczniki etatowe jak np. anestezjologia i intensywna terapia, diabetologia, neonatologia. Ogólne przepisy rozporz±dzenia w § 4a ust. 1., zobowi±zuj± ¶wiadczeniodawcê udzielaj±cego ¶wiadczeñ w trybie hospitalizacji i hospitalizacji planowej do zapewnia ca³odobowej opieki lekarskiej i pielêgniarskiej lub po³o¿nych we wszystkie dni tygodnia. Paragraf 4a ust. 2 r.¶.g. stanowi, ¿e liczba i kwalifikacje pracowników niezbêdnych dla zapewnienia opieki, o której mowa w ust. 1, s± ustalane przez ¶wiadczeniodawcê, z uwzglêdnieniem:
1) profili i specyfiki oraz intensywno¶ci pracy komórek organizacyjnych;
2) liczby i bie¿±cego wykorzystania ³ó¿ek;
3) wielko¶ci i warunków lokalowych komórek organizacyjnych.
W my¶l § 4a ust. 4 r.¶.g. zapewnienie opieki pielêgniarskiej lub po³o¿nych, o której mowa w ust. 1, w zakresie nieuregulowanym w rozporz±dzeniu, nastêpuje z uwzglêdnieniem minimalnej liczby pielêgniarek lub po³o¿nych, ustalonej na podstawie przepisów o dzia³alno¶ci leczniczej.
Zatem decyzje o liczbie pielêgniarek w bloku operacyjnym okre¶la samodzielnie podmiot udzielaj±cy ¶wiadczeñ.
Rozwa¿aj±c jednak problem "przerzucania" pielêgniarki z bloku operacyjnego w czasie jej dy¿uru do innego oddzia³u szpitalnego, nale¿y odnie¶æ siê do ewentualnych skutków prawnych bêd±cych nastêpstwem takich decyzji.
W pierwszej kolejno¶ci, w przypadku samodzielnych publicznych zak³adów opieki zdrowotnej nale¿y przeanalizowaæ obowi±zuj±ce normy zatrudnienia ustalone przez kierownika SP ZOZ-u na podstawie art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dzia³alno¶ci leczniczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 217) w oparciu o przepisy rozporz±dzenia Ministra Zdrowia z dnia 28 grudnia 2012 r. w sprawie sposobu ustalania minimalnych norm zatrudnienia pielêgniarek i po³o¿nych w podmiotach leczniczych niebêd±cych przedsiêbiorcami (Dz. U. poz. 1545) - dalej r.m.n.z. Oczywi¶cie w przypadku ka¿dego podmiotu normy te mog± ró¿niæ siê i s± uzale¿nione od takich czynników jak zakres i rodzaj udzielanych ¶wiadczeñ zdrowotnych, liczba pacjentów obejmowanych opiek± wyposa¿enie bloku, w szczególno¶ci w sprzêt i aparaturê medyczn±, techniczn±, ¶rodki transportu i ³±czno¶ci, harmonogram czasu pracy stan zatrudnienia i organizacji pracy w jednostkach lub komórkach organizacyjnych nieudzielaj±cych ¶wiadczeñ zdrowotnych (§ 1 ust. 1 pkt 1-4 i 8 w zwi±zku z § 4 ust. 3 r.m.n.z.). Jednak¿e ustalenie takich norm winno w pierwszej kolejno¶ci zapewniæ nale¿yt± jako¶æ ¶wiadczeñ zdrowotnych udzielanych przez dany podmiot.
W przypadku pozosta³ych podmiotów, bêd±cych przedsiêbiorcami, minimalne normy zatrudnienia nie obowi±zuj±, ale osoba kieruj±ca przedsiêbiorstwem leczniczym ma obowi±zek skonstruowania takiej organizacji udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych, aby zapewniona zosta³a co najmniej nale¿yta jako¶æ ¶wiadczeñ. Obowi±zek ten wynika miêdzy innymi z art. 6 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 159 z pó¼n. zm.).
Trudno bowiem sobie wyobraziæ sytuacjê, w której w trakcie "dy¿uru pielêgniarskiego" przewidziano na bloku operacyjnym w harmonogramie czasu pracy dla pielêgniarki, czas pracy nie zapewniaj±cy pe³nej gotowo¶ci do udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych. Kierowanie pielêgniarki operacyjnej, a zatem osoby z wykszta³ceniem medycznym odpowiednio wykwalifikowanej do pracy na bloku operacyjnym, do pracy w innym oddziale - w czasie jej dy¿uru na bloku operacyjnym, mo¿e skutkowaæ odpowiedzialno¶ci± podmiotu z tytu³u tzw. winy organizacyjnej, w przypadku szkody wyrz±dzonej pacjentowi w zwi±zku z wadliwym udzieleniem ¶wiadczenia zdrowotnego, na skutek z³ej organizacji udzielania tych ¶wiadczeñ.
Kolejnym skutkiem decyzji o kierowaniu pielêgniarki operacyjnej w czasie jej dy¿uru do pracy w innym oddziale mo¿e byæ odpowiedzialno¶æ pracodawcy z tytu³u dyskryminacji po¶redniej w zatrudnieniu. W tym przedmiocie zapad³ ciekawy wyrok S±du Najwy¿szego w dniu 3 kwietnia 2008 r. w sprawie sygn. akt II PK 286/2007 (OSNP 2009/15-16 poz. 202). Co prawda sentencja wyroku dotyczy³a materii zwi±zanej z rozwi±zywaniem stosunku pracy z przyczyn le¿±cych po stronie pracodawcy, nie mniej jednak w uzasadnieniu do wyroku s±d orzekaj±cy oceniaj±c wprowadzone "zmiany organizacyjne polegaj±ce na tym, ¿e jedna z pielêgniarek Bloku Operacyjnego przy ul. S. w czasie, kiedy nie wykonywane s± zabiegi operacyjne, mia³a ¶wiadczyæ pracê na rzecz Oddzia³u Urazowo Ortopedycznego lub Oddzia³u Chirurgicznego. W przypadku konieczno¶ci wykonywania pracy na Bloku Operacyjnym pielêgniarka mia³a wracaæ do pracy na tym Bloku po poprzednim zawiadomieniu Pielêgniarki Oddzia³owej lub pielêgniarki z danego Oddzia³u" stwierdzi³, ¿e takie zachowanie pracodawcy nosi znamiona tzw. dyskryminacji po¶redniej w zatrudnieniu.
Oceniaj±c zasadno¶æ omawianych decyzji w kontek¶cie zachowania wymogów sanitarno-epidemiologicznych wydaje siê, ¿e nie maj± one bezpo¶redniego wp³ywu na jako¶æ udzielanych ¶wiadczeñ na sali operacyjnej, poniewa¿ do ka¿dego zabiegu zespó³ operacyjny przygotowuje siê z zachowaniem okre¶lonych re¿imów. Natomiast prawo pielêgniarki do "regeneracji si³ miêdzy zabiegami" nie zosta³o w ¿adnym przepisie prawa wyra¿one wprost. Przepisy prawa pracy przewiduj± przerwê 15 minutow± w pracy wliczan± do czasu pracy (art. 134 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z pó¼n. zm.) w przypadku dobowego wymiaru czasu pracy wynosz±cego co najmniej 6 godzin. Jednak¿e oczywistym jest, ¿e pielêgniarka, która nie jest przymuszona organizacj± pracy do ¶wiadczenia pracy w ró¿nych oddzia³ach w czasie jednej zmiany, jest w zdecydowanie lepszej kondycji i gotowo¶ci do nale¿ytego wykonywania obowi±zków, ni¿ pielêgniarka pracuj±ca pod presj± czasu i konieczno¶ci wykonywania wielu, ró¿ni±cych siê od siebie czynno¶ci.

Autor odpowiedzi: Iwona Choromañska
¬ród³o: Serwis prawny LEX

Wyszukaj: