|
Ogólnopolski Zwi±zek Zawodowy Pielêgniarek i Po³o¿nych Zak³adowa Organizacja Zwi±zkowa Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Pirogowa ul. Wileñska 37, 94-029 £ód¼
W odpowiedzi na pismo z dnia 9 stycznia 2012 roku, przes³ane drog± e-mail w sprawie wydania opinii prawnej w przedmiocie wykonywania przez pielêgniarki i po³o¿ne badañ diagnostycznych na aparatach typu COBAS B 221 oraz ABX MIKROSOS CRP 200 mikrometod± (morfologia, CRP. bilirubina) w oddziale noworodków oraz patologii noworodka i intensywnej opieki neonatologicznej oraz udzielenie odpowiedzi na postawione pytania o tre¶ci:
1. Kto mo¿e wykonywaæ badania diagnostyki laboratoryjnej na aparatach typu COBAS B
221 oraz ABX MIKROSOS CTP 200 mikrometod±? '
2. Czy pielêgniarka i po³o¿na mo¿e wykonywaæ samodzielnie badania laboratoryjne na
aparatach typu COBAS B 221 oraz ABX MIKROSOS CRP 200 bez odpowiedniego
przeszkolenia, kursu kwalifikacyjnego b±d¼ specjalistycznego w dziedzinie diagnostyki
laboratoryjnej?
3. Jakie ewentualnie kwalifikacje powinna mieæ pielêgniarka wykonuj±ca w/w badania?
informujê:
Ustawa z dnia 27 lipca 2001 roku o diagnostyce laboratoryjnej (Dz. U. Nr 144, poz. 1529 z pó¼n. zm.) w art. 6b stanowi, i¿ osoby uprawnione, o których mowa w art. 6 i 6a, w zale¿no¶ci od posiadanych kwalifikacji zawodowych, mog± wykonywaæ zabiegi i czynno¶ci polegaj±ce na pobraniu od pacjenta materia³u do badañ laboratoryjnych. Jednocze¶nie w ust. 2 zosta³o zawarte upowa¿nienie dla Ministra w³a¶ciwego do spraw zdrowia, aby po zasiêgniêciu opinii Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych, okre¶li³, w drodze rozporz±dzenia, wykaz zabiegów i czynno¶ci, o których mowa w ust. 1, uwzglêdniaj±c w szczególno¶ci bezpieczeñstwo pacjenta oraz kwalifikacje zawodowe osób uprawnionych do wykonywania czynno¶ci diagnostyki laboratoryjnej.
Zgodnie z § 1 pkt. 2 lit. c-h i § 6 ust. 1 rozporz±dzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 listopada 2007 roku w sprawie rodzaju i zakresu ¶wiadczeñ zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych udzielanych przez pielêgniarkê albo po³o¿n± samodzielnie bez zlecenia lekarskiego (Dz. U. Nr 210, poz. 1540) pielêgniarka/ po³o¿na jest uprawniona do wykonywania samodzielnie bez zlecenia lekarskiego czynno¶ci wskazanych w cytowanym wy¿ej rozporz±dzeniu. Jest to m.in :
- kierowanie na badania diagnostyczne lub pobieranie materia³u do badañ diagnostycznych, pod warunkiem uzyskania tytu³u specjalisty w dziedzinie pielêgniarstwa,
- kierowanie na badania lub pobieranie materia³ów do badañ bakteriologicznych (mocz, ka³, plwociny, wymazy z nosa, gard³a i narz±dów p³ciowych i inne wydzieliny), pod warunkiem uzyskania tytu³u specjalisty w dziedzinie pielêgniarstwa,
- wykonywanie testów diagnostycznych dla oznaczenia cia³ ketonowych i glukozy we krwi i w moczu,
- oznaczenie glikemii za pomoc± glukometru,
- wykonywanie pomiarów stê¿enia gazów bior±cych udzia³ w procesie oddychania (gazometrii, kapnometrii), pod warunkiem odbycia kursu kwalifikacyjnego w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii.
Za³±cznik nr 1 do rozporz±dzenia wskazuje, ¿e pielêgniarka /po³o¿na posiadaj±ca wskazane wy¿ej kwalifikacje, mo¿e pobieraæ krew do badañ. Z uwagi na fakt, i¿ w za³±czniku nie wskazano, czy pobranie dotyczy krwi obwodowej czy w³o¶niczkowej oznacza to, i¿ mo¿e pobieraæ ka¿dy rodzaj krwi.
W ¿adnym wypadku pielêgniarka/ po³o¿na uprawniona nawet do poboru krwi pacjenta i innych materia³ów biologicznych nie mo¿e samodzielnie wykonaæ badania tej krwi i materia³ów, ani autoryzowaæ wyniku badania, poniewa¿ zgodnie z art. 2 pkt. 4 i art. 6 i art. 6a ustawy o diagnostyce laboratoryjnej do wykonania powy¿szych czynno¶ci uprawniony jest wy³±cznie diagnosta laboratoryjny lub lekarz posiadaj±cy specjalizacjê w dziedzinie przydatnej w diagnostyce, licencjat analityki medycznej oraz osoby posiadaj±ce studia wymienione w art. 7 ust. 1 pkt. 2 ustawy i maj±ce prawo do podjêcia kszta³cenia podyplomowego. Autoryzacjê wyniku badania mo¿e przeprowadziæ tylko i wy³±cznie diagnosta lub lekarz z odpowiedni± specjalizacj±. Pobrany przez pielêgniarkê i po³o¿n± materia³ do badañ powinien byæ przekazywany do badañ diagnostycznych.
Badania wykonywane na aparatach typu COBAS B 221 to ustalanie parametrów równowagi kwasowo - zasadowej: pH, pO2, pCO2 oraz elektrolitów: Na+, K+, Ca2+, C1-, Hemoglobina ca³kowita tHb, Saturacja SO2 i hematokryt Hct(mierzony i wyliczany), Metebility, Pochodne hemoglobiny, bilirubina. Badania wykonywana na aparatach typu ABX MIKROSOS CRP 200 mikrometod± (morfologia, CRP, bilirubina) to CRP oraz badania z zakresu hematologii. Badania wskazane powy¿ej a wykonywane na wymienionych aparatach nale¿± do czynno¶ci diagnostyki laboratoryjnej wskazanych w art. 2 ustawy. Mog± byæ one wykonywane tylko i wy³±cznie przez osoby posiadaj±ce odpowiednie uprawnienia wskazane w art. 6 oraz 6a ustawy. Osobami tymi nie s± pielêgniarki czy po³o¿ne.
Nadto ustawa wymaga aby czynno¶ci diagnostyki laboratoryjnej wykonywane by³y w laboratorium, a nic na jakimkolwiek innym oddziale szpitala. Wynika to wyra¼nie równie¿ ze sformu³owania zawartego w tre¶ci art. 6 „samodzielne wykonywanie czynno¶ci diagnostyki laboratoryjnej w laboratorium" oraz art. la ustawy mówi±cego, i¿ badania laboratoryjne musz± byæ wykonywane w laboratorium.
Z powy¿szego wynika, i¿ nie jest mo¿liwe wykonywania badañ diagnostycznych na aparatach typu COBAS B 221 oraz ABX MIKROSOS CRP 200 mikrometod± (morfologia, CRP, bilirubina) w oddziale noworodków oraz patologii noworodka i intensywnej opieki neonatologicznej przez pielêgniarkê lub po³o¿n±. Nie jest równie¿ mo¿liwe wykonywani badañ poza laboratorium, czyli m.in. na oddziale noworodków oraz patologu noworodka i intensywnej opieki neonatologicznej.
Z powa¿aniem
Prezes Krajowej Rady Diagnostów
Laboratoryjnych
El¿bieta Palacz
|