|
Warszawa, 18 sierpnia 2011 r.
Pan
W³adys³aw Puzoñ
Dyrektor
Departamentu Prawnego
w Ministerstwie Zdrowia
Szanowny Panie Dyrektorze,
W zwi±zku ze zg³aszanymi przez okrêgowe izby pielêgniarek i po³o¿nych w±tpliwo¶ciami interpretacyjnymi w zakresie warunków udzielania ¶wiadczeñ przez pielêgniarki i po³o¿ne w ramach grupowych praktyk pielêgniarek, po³o¿nych, które zosta³y okre¶lone w art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dzia³alno¶ci leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654), zwracam siê uprzejm± pro¶b± o dokonanie wi±¿±cej interpretacji powy¿szego przepisu.
Art. 19 ust. 5 powy¿szej ustawy wskazuje, i¿ w ramach grupowej praktyki mog± byæ udzielane ¶wiadczenia zdrowotne wy³±cznie przez pielêgniarki bêd±ce wspólnikami albo partnerami spó³ki, o której mowa w art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. b, spe³niaj±ce warunki okre¶lone
w ust. 1 pkt 1-5 i 7 oraz ust. 2 pkt 2. W zwi±zku z powy¿szym literalna wyk³adnia przedmiotowego zapisu prowadzi do wniosku, i¿ pielêgniarki, po³o¿ne, które s± wspólnikami spó³ki cywilnej zamierzaj±cymi prowadziæ dzia³alno¶æ lecznicz± w ramach grupowej praktyki nie s± zobowi±zane do posiadania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej, z uwagi na wyra¼ne wy³±czenie w art. 19 ust. 5 obowi±zku uzyskania przez wspólnika spó³ki cywilnej przedmiotowego wpisu. Powy¿sze pominiêcie w omawianym art. 19 ust. 5 obowi±zku uzyskania przez wspólnika spó³ki cywilnej wpisu, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 6 jest szczególnie niezrozumia³e z uwagi na fakt, i¿ wspólnicy spó³ki cywilnej s± przedsiêbiorcami w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 220 poz. 1447 ze zm.), którzy maj± obowi±zek uzyskania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej (art. 14 ust. 1 ustawy o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej).
Ponadto nale¿y wskazaæ, i¿ u¿ycie w art. 19 ust. 5 ustawy o dzia³alno¶ci leczniczej wyrazu „oraz” w odniesieniu do kwestii posiadania specjalizacji, o której mowa w art. 19 ust. 2 pkt 2 ustawy, przez pielêgniarki, po³o¿ne, które zamierzaj± prowadziæ grupow± praktykê powoduje, i¿ jedynie pielêgniarki, po³o¿ne posiadaj±ce specjalizacjê bêd± mog³y udzielaæ ¶wiadczeñ zdrowotnych w ramach grupowych praktyk. Powy¿sza wyk³adnia literalna przepisu w opinii NRPIP prowadzi zatem do nieuzasadnionego pozbawienia pielêgniarek, po³o¿nych nie posiadaj±cych specjalizacji prawa do udzielania ¶wiadczeñ zdrowotnych w ramach grupowych praktyk.
Nale¿y tak¿e wskazaæ, i¿ powy¿sze brzmienie art. 19 ust. 5 ustawy o dzia³alno¶ci leczniczej jest niezrozumia³e zw³aszcza w kontek¶cie odnosz±cego siê do grupowych praktyk lekarskich art. 18 ust. 7 przedmiotowej ustawy, który przewiduje, i¿ „w ramach grupowej praktyki lekarskiej mog± byæ udzielane ¶wiadczenia zdrowotne wy³±cznie przez lekarzy bêd±cych wspólnikami albo partnerami spó³ki, o której mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 lit. b, spe³niaj±cych warunki, o których mowa w ust. 1 albo 2.” Powy¿szy zapis w pe³ni odpowiada aktualnemu stanowi prawnemu i dotychczasowej praktyce i powinien byæ zastosowany wprost w art. 19 ust. 5 ustawy w odniesieniu do grupowych praktyk pielêgniarek i po³o¿nych.
W zwi±zku z powy¿szym NRPiP zwraca siê z uprzejm± pro¶b± o wydanie wi±¿±cej interpretacji prawnej art. 19 ust. 5 ustawy o dzia³alno¶ci leczniczej, która pozwoli³aby na przyjêcie wyk³adni przedmiotowego przepisu odpowiadaj±cej celowi i dotychczasowej praktyce funkcjonowania grupowych praktyk, i by³aby jednolita z przepisami odnosz±cymi siê do grupowych praktyk lekarskich (18 ust. 7 ustawy).
Prosimy o udzielenie odpowiedzi na niniejsze pismo w mo¿liwie krótkim terminie.
Z powa¿aniem
(-) El¿bieta Garwacka – Czachor
Wiceprezes NRPiP
***
MINISTERSTWO ZDROWIA
Departament Prawny
Warszawa, dn. 23sierpnia 2011 r.
Pani El¿bieta Garwacka-Czachor
Wiceprezes Naczelnej Rady Pielêgniarek i Po³o¿nych
W odpowiedzi na pismo z dnia 18 sierpnia 2011 r. (znak: NIPIP-NRPiP-DM.0025.154.2011), przedstawiam nastêpuj±ce wyja¶nienia. Zgodnie z art. 19 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o dzia³alno¶ci leczniczej (Dz.U. Nr 112, poz. 654), zwanej dalej „ustaw±", w ramach grupowej praktyki mog± byæ udzielane ¶wiadczenia zdrowotne wy³±cznie przez pielêgniarki bêd±ce wspólnikami albo partnerami spó³ki, o której mowa w art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. b, spe³niaj±ce warunki okre¶lone w ust. 1 pkt 1-5 i 7 oraz ust. 2 pkt 2. Z przepisu tego mo¿naby, jak s³usznie zauwa¿ono, stosuj±c wy³±cznie wyk³adniê literaln± ¿e obowi±zek uzyskania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej nie dotyczy pielêgniarek bêd±cych wspólnikami spó³ek cywilnych, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy. Przede wszystkim nale¿y stwierdziæ, ¿e przepis ten nie kreuje w odniesieniu do tej kategorii osób obowi±zku albo braku obowi±zku dokonania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej. Obowi±zek taki kreuje art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z pó¼n. zm.). Zatem pominiêcie w art. 19 ust. 5 ustawy elementu dotycz±cego dokonania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej nie zwalnia pielêgniarki (po³o¿nej) jako osoby fizycznej zamierzaj±cej wykonywaæ dzia³alno¶æ gospodarcz± w ramach umowy spó³ki cywilnej z obowi±zku uzyskania wpisu w dokonania wpisu w ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej.
Równie¿ u¿ycie spójnika „oraz" w art. 19 ust. 5 ustawy nie wp³ywa w ¿aden sposób na mo¿liwo¶æ prowadzenia dzia³alno¶ci leczniczej przez pielêgniarki (po³o¿ne) niespe³niaj±ce wymogu okre¶lonego w art. 19 ust. 2 pkt 2 ustawy w ramach grupowej praktyki. Przepis ten nale¿y wyk³adaæ zgodnie z art. 21 Konstytucji oraz opieraj±c siê na wyk³adni systemowej (por. art. 18 ust. 7 ustawy).
Z powa¿aniem
W³adys³aw Puzoñ
Dyrektor
Departamentu Prawnego
|