Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Opinia w sprawie mo¿liwo¶ci prowadzenia indywidualnych praktyk pielêgniarskich w zak³adach opieki zdrowotnej Warszawa, dn. 21.09.2004 r.

Art. 25 ustawy o zawodach pielêgniarek i po³o¿nych znowelizowany art. 18 ustawy Przepisy wprowadzaj±ce ustawê o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej nie zawiera bezpo¶redniego zakazu prowadzenia praktyki indywidualnej w zoz. Zakaz tak sformu³owany umieszczony jest w art. 25a ust. 5 ustawy o zawodach (po nowelizacji) w odniesieniu do praktyk grupowych.
Zachodzi pytanie – czy pominiêcie tak wyra¿onego zakazu w odniesieniu do praktyk indywidualnych innych ni¿ grupowe mo¿ne oznaczaæ przyzwolenie na ich prowadzenie w zoz-ach.
W tym celu nale¿y przeanalizowaæ ca³o¶æ przepisów odnosz±cych siê do dzia³alno¶ci gospodarczej w tym do dzia³alno¶ci regulowanej, do przepisów prawa pracy oraz do przepisów dot. klasyfikacji dzia³alno¶ci PKD.
Art. 24a ustawy o zawodach pielêgniarek i po³o¿nych uznaje praktyki indywidualne, za dzia³alno¶æ regulowan±, a wiêc za dzia³alno¶æ gospodarcz±. Piêgniarka/po³o¿na zamierzaj±ca podaj±c praktykê indywidualn± zobowi±zana jest uzyskaæ wpierw wpis do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej zgodnie z art. 14 ustawy o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej i art. 25 ust. 1 ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej.
Ju¿ te wymagania ustawowe, szczególnie odnosz±ce siê do obowi±zku posiadania pomieszczenia, sprzêtu i wyposa¿enia gabinetu przez osobê zg³aszaj±c± praktykê do rejestru dzia³alno¶ci regulowanej czyli rejestru praktyk indywidualnych wskazuje, ¿e nie mo¿e to byæ osoba zatrudniona dotychczas w zoz na podstawie umowy o pracê, która zmienia tê umowê na stosunek kontraktowy. Wynika to te¿ z zapisu art. 27 ustawy o zawodach, który stanowi, ¿e je¿eli praktyka indywidualna okre¶lona w art. 25 ust. 8 i art. 25a ust. 8 jest wykonywana u okre¶lonych podmiotów nie bêd±cych zoz – to obowi±zek wyposa¿enia pomieszczenia w sprzêt i aparaturê spoczywa na tych podmiotach.
Art. 25a ust. 8 dotyczy praktyki grupowej u podmiotów nie bêd±cych zoz-ami, a art. 25 ust. 8 zatrudnienia na podstawie umowy o pracê lub zlecenia równie¿ u podmiotów nie bêd±cych zoz-ami. To ostatnie zatrudnienie traktuje siê za równoznaczne z praktyk± indywidualn± mimo, ¿e praktykê w rozumieniu ustawy o swobodzie dzia³alno¶ci nie jest, gdy¿ pracownik nie jest przedsiêbiorc±.
Wymóg posiadania pomieszczenia i okre¶lonego wyposa¿enia nie odnosi siê do praktyk indywidualnych wykonywanych wy³±cznie w miejscu wezwania (art. 25 ust. 4 pkt. 3 ustawy o zawodach). Jednak pielêgniarka musi posiadaæ adres praktyki oraz adres przechowywania dokumentów medycznych.
Gdyby wiec pielêgniarka/po³o¿na zarejestrowa³a w Urzêdzie Gminy praktykê indywidualn± w miejscu wezwania jako dzia³alno¶æ gospodarcz± – musia³aby dla celów rejestru dzia³alno¶ci regulowanej wskazaæ swój adres jako adres praktyki i miejsce przechowywania dokumentacji medycznej.
W sytuacji podpisania z zoz-em umowy na ¶wiadczenia zdrowotne dla pacjentów tego zoz-u nie by³oby to wykonywanie praktyki w miejscu wezwania gdy¿ ca³± dokumentacjê medyczn± tworzy i przechowuje zoz bez mo¿liwo¶ci kopiowania czê¶ci dokumentacji i przekazywania jej pielêgniarkce/po³o¿nej do przechowywania pod adresem praktyki.
Ponadto takie rozwi±zanie narusza³oby art. 22 § 1 i § 11 Kodeksu Pracy, który uznaje za umowê o pracê wykonywanie czynno¶ci objêtych umow± w miejscu wskazanym przez zleceniodawcê, pod jego kierownictwem i nadzorem, w okre¶lonych godzinach i przy pe³nym ryzyku za mog±ce powstaæ szkody dla osób trzecich (niezale¿nie od indywidualnego ubezpieczenia oc pielêgniarki/po³o¿nej, która w tym wypadku odpowiada³aby z regresu zoz wobec niej, a nie bezpo¶rednio wobec pacjenta – bo nie mia³a z nim zawartej umowy o ¶wiadczenie zdrowotne).
Zwracam te¿ uwagê na fakt, ¿e praktyka grupowa – wyra¼nie wy³±czona ustaw± z dzia³alno¶ci w zoz-ie nie dotyczy organizacyjnie osoby prawnej gdy¿ spó³ka cywilna i spó³ka partnerska nie s± osobami prawnymi i wykonuj± dzia³ania wy³±cznie poprzez swoich wspólników – osoby fizyczne. Je¿eli wiêc istnieje zakaz wykonywania w zoz praktyki grupowej – co i tak wg. prawa dotyczy wykonywanie czynno¶ci przez konkretn± pielêgniarkê lub po³o¿n± – to niczym nie uzasadnione by³oby umo¿liwienie prowadzenia praktyki indywidualnej przez pielêgniarkê/po³o¿n±, która zg³osi³a w UG wykonywanie zawodu (dzia³alno¶ci gospodarczej) w formie wy³±cznie na wezwanie.
Ponadto – pielêgniarka/ po³o¿na ma prawo na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy o zoz zawrzeæ z pacjentem szpitala umowê o dodatkowe us³ugi pielêgnacyjne – ale nie jest to umowa z zoz-em i tylko w ten sposób mo¿na maj±c wpis do praktyk indywidualnych – ¶wiadczyæ dodatkowe us³ugi pielêgnacyjne pacjentom – traktuj±c to jako praktykê na wezwanie.
Jednocze¶nie wskazaæ nale¿y, ¿e zgodnie z rozporz±dzeniem Rady Ministrów z dnia 20.01.2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Dzia³alno¶ci (PDK) – Dz. U. nr 33 poz. 289 ze zm. Za³±cznik 1 Sekcja N – Ochrona zdrowia i pomoc spo³eczna podklasa 85.14.C dzia³alno¶æ pielêgniarek i po³o¿nych obejmuje indywidualn± lub zespo³ow± dzia³alno¶æ, prowadzon± w placówkach medycznych takich jak przychodnie zak³adowe, zawodowe, szkolne, DPS i placówki inne ni¿ szpitale, prywatne gabinety pielêgniarek/po³o¿nych oraz w domu pacjenta.
Reasumuj±c – skoro wg. przepisów o PKD wy³±czana jest praktyka indywidualna w szpitalach, a art. 27 ustawy o zawodach daje mo¿liwo¶æ zwalniania pielêgniarki/po³o¿nej, z obowi±zku posiadania pomieszczeñ, wyposa¿enia i sprzêtu tylko w przypadku zatrudnienia w zak³adzie pracy nie bêd±cym zoz-em i w sytuacji gdy praktyka indywidualna wykonywana wy³±cznie w miejscu wezwania mo¿e dotyczyæ tylko wezwania przez konkretnego pacjenta a nie podpisywania ze szpitalem umowy o sta³e ¶wiadczenia zdrowotne i pielêgnacyjne wobec anonimowych pacjentów bez mo¿liwo¶ci prowadzenia przez pielêgniarki/po³o¿ne dla nich odrêbnej dokumentacji medycznej i przechowywania jej poza szpitalem – to brak jest podstaw prawnych prowadzenia praktyki indywidualnej w zoz-ach.

mec. (-) Gra¿yna Filipowska-Kejna

¼ród³o: NRPiP

Wyszukaj: