Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Od kiedy obowi±zuje nowa dyrektywa 2005/36/WE?

Zgodnie z art. 249 Traktatu Ustanawiaj±cego Wspólnotê Europejsk± dyrektywy wi±¿± wszystkie Pañstwa Cz³onkowskie, do których s± kierowane, w odniesieniu do rezultatu, który ma byæ osi±gniêty, pozostawiaj± jednak organom krajowym swobodê wyboru formy i ¶rodków. Oznacza to, ¿e normy prawa wspólnotowego zawarte w dyrektywach nie staj± siê z chwil± ich opublikowania, automatycznie czê¶ci± porz±dku prawnego obowi±zuj±cego w pañstwach cz³onkowskich, obok prawa krajowego. Nie podlegaj± zatem zasadzie bezpo¶redniego obowi±zywania. Wymogiem skuteczno¶ci regulacji zawartych w dyrektywach jest odpowiednia inkorporacja do krajowych porz±dków prawnych Pañstw Cz³onkowskich za pomoc± odpowiednich aktów prawa wewnêtrznego.
Zgodnie z art. 63 Dyrektywy 2005/36/WE Pañstwa Cz³onkowskie wprowadzaj± w ¿ycie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne konieczne dla wykonania niniejszej dyrektywy przed dniem 20 pa¼dziernika 2007 r. Jednocze¶nie nale¿y zaznaczyæ, i¿ w przypadku wcze¶niejszej implementacji przepisów dyrektywy do polskiego systemu prawnego, uzyskuje ona moc wi±¿±c±, z chwila wej¶cia w ¿ycie przepisów wydanych w celu jej wykonania. Termin wyznaczony na implementacje dyrektywy 2005/36/WE jest jednocze¶nie, zgodnie z jej art. 62, dat±, w której moc obowi±zuj±c± trac± miêdzy innymi dyrektywy 77/452/EWG, 77/453/EWG 89/48/EWG, 92/51/EWG. Podkre¶liæ nale¿y, i¿ zgodnie z wy¿ej cytowanym artyku³em odes³ania do uchylonych dyrektyw bêd± rozumiane jako odes³ania do nowej dyrektywy. Oznacza to, i¿ wystawienie za¶wiadczenia przywo³uj±cego stare dyrektywy sektorowe b±d¼ ogólne ju¿ w momencie obowi±zywania nowej dyrektywy (np. po jej implementacji lub up³ywie terminu transpozycji) nie wp³ywa na wa¿no¶æ tego dokumentu i powinno zostaæ poczytane przez organ, który jest adresatem, jako odniesienie do nowej dyrektywy.
W przypadku niewykonania przez pañstwo cz³onkowskie obowi±zku implementacji, zgodnie z orzeczeniem Europejskiego Trybuna³u Sprawiedliwo¶ci w sprawie Van Duyn (41/74, ECR 1974, 1337), dyrektywa, po up³ywie terminu jej implementacji nabiera mocy obowi±zuj±cej. Podkre¶liæ jednak¿e nale¿y, ¿e omawiany skutek, dyrektywa mo¿e wywo³ywaæ jedynie w uk³adzie pionowym, tzn. w stosunkach miêdzy jednostk± a pañstwem i to tylko w jednym kierunku. Dopuszczalne jest bowiem jedynie powo³ywanie siê na postanowienia dyrektyw przez obywateli w sporze z pañstwem. Nie jest mo¿liwa natomiast sytuacja odwrotna, w której to pañstwo mog³oby wymagaæ od swoich obywateli stosowania siê do norm aktu prawnego, którego samo zaniedba³o zrealizowaæ.
Nale¿y zaznaczyæ, i¿ naruszenie obowi±zku implementacji nie nastêpuje tylko w przypadku braku jakiegokolwiek dzia³ania ze strony pañstwa, ale równie¿ gdy implementacja jest nieca³kowita lub te¿ nie realizuje dok³adnie wymogów zawartych w dyrektywie.
Reasumuj±c, nale¿y stwierdziæ, ¿e dyrektywa 2005/36/EWG stanie siê podstaw± prawn± do wydawania za¶wiadczeñ na cele procesu uznawania kwalifikacji zawodowych pielêgniarek i po³o¿nych z chwil± transponowania jej zapisów do krajowego porz±dku prawnego, b±d¼ z chwil± up³ywu terminu jej implementacji.

Sporz±dzi³:
mgr Marcin Michalczyk

Zatwierdzi³:
mgr Iwona Choromañska
Radca prawny NRPiP

¼ród³o: NRPiP

Wyszukaj: