Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Wytyczne w zakresie stosowania penicyliny i ¶rodków penicylinopochodnych, z uwzglêdnieniem warunków, w jakich mog± byæ stosowane.

Podstawami prawnymi, okre¶laj±cymi zakres obowi±zków i uprawnieñ dotycz±cych stosowania penicyliny i ¶rodków penicylinopochodnych przez pielêgniarki s±: ustawa z dnia 5 lipca 1996 roku o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej (t. j. Dz. U. z 2001 r., Nr 57, poz. 602) – zwana dalej ustaw± oraz rozporz±dzenie Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dnia 2 wrze¶nia 1997 roku w sprawie zakresu i rodzaju ¶wiadczeñ zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych, wykonywanych przez pielêgniarkê samodzielnie, bez zlecenia lekarskiego, oraz zakres i rodzaj takich ¶wiadczeñ wykonywanych przez po³o¿n± samodzielnie sprawie (Dz. U. z 1997r., Nr 116, poz. 750) - zwane dalej rozporz±dzeniem.
Na podstawie art. 4 wy¿ej wymienionej ustawy, pielêgniarka wykonuje czynno¶ci w³a¶ciwe dla zawodu poprzez realizacjê zleceñ lekarskich w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji. Dlatego te¿, g³ówn± podstaw± do podania leku, przez pielêgniarkê lub po³o¿n±, niezale¿nie od warunków, w jakich lek jest podawany, bêdzie udokumentowane zlecenie lekarskie. Pielêgniarka, mo¿e wykonaæ zabieg, w warunkach domowych, bez obecno¶ci lekarza, jedynie na podstawie wyra¼nego zapisu zawartego w zleceniu.
Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 roku o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 21 poz. 204 ze zm.), lekarz ponosi odpowiedzialno¶æ za powy¿sze czynno¶ci, natomiast pielêgniarka zobligowana jest do prawid³owego wykonania zlecenia lekarskiego. Jednocze¶nie art. 22 punkt 5 ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej daje pielêgniarce prawn± mo¿liwo¶æ odmowy wykonania zlecenia lekarskiego, pod warunkiem podania przyczyny na pi¶mie.
Wskazane wy¿ej rozporz±dzenie Ministra Zdrowia w § 1 ust. 3, który stanowi katalog zamkniêty ¶wiadczeñ leczniczych dopuszczonych do samodzielnego wykonywania przez pielêgniarkê, nie zawiera zapisów dotycz±cych stosowania penicyliny oraz ¶rodków penicylinopochodnych. W zwi±zku z tym, nale¿y stwierdziæ, ¿e pielêgniarka mo¿e stosowaæ wy¿ej wymienione leki, wy³±cznie na wyra¼ne zlecenie lekarza.
Reasumuj±c, nale¿y stwierdziæ, ¿e w chwili obecnej nie obowi±zuj± szczegó³owe regulacje prawne dotycz±ce przedmiotowej sprawy. Przypomnieæ nale¿y, i¿ do 5 sierpnia 1997 roku obowi±zywa³o zarz±dzenie Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dnia 7 wrze¶nia 1981 roku w sprawie wykonywania niektórych czynno¶ci zawodowych przez pielêgniarkê i po³o¿n± (Dz. Urz. MZiOS Nr 12, poz. 45). Zosta³o ono uchylone przez Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej w ustêpie 3 obwieszczenia MZiOS z dnia 8 lipca 1997 roku w sprawie wykazu obowi±zuj±cych resortowych aktów prawnych (Dz. Urz. MZiOS Nr 4, poz. 26 z dnia 5 sierpnia 1997 roku). W powy¿szym wykazie znalaz³y siê jednak, jako obowi±zuj±ce, wytyczne Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dnia 23 marca 1977 roku w sprawie stosowania penicyliny i wykonywania skórnych prób uczuleniowych. Brak jest natomiast komunikatu Ministra Zdrowia i Opieki Spo³ecznej z dnia 30 maja 1978 roku (LS.Int. 02-5/78) w sprawie postêpowania w razie polekowego wstrz±su anafilaktycznego. Powy¿szy komunikat zosta³ opracowany przez Krajowe Zespo³y Specjalistyczne w Dziedzinie Anestezjologii i Interny przy wspó³udziale Departamentu Opieki Zdrowotnej i Rehabilitacji. Ostatnia poprawiona wersja pochodzi z dnia 1 grudnia 1993 roku i jak siê okazuje odnosi siê ona równie¿ do nieobowi±zuj±cego ju¿ zarz±dzenia MZiOS z dnia 7 wrze¶nia 1981 roku w sprawie wykonywania niektórych czynno¶ci zawodowych przez pielêgniarki i po³o¿ne. Pomocne w okre¶leniu wytycznych stosowania penicyliny mog± okazaæ siê tak¿e nastêpuj±ce dokumenty (w za³±czeniu):
1. Zalecenia Konsultanta Krajowego w Dziedzinie Pediatrii w sprawie zlecania przez lekarzy rodzinnych do wykonania w domu wstrzykniêæ do¿ylnych b±d¼ domiê¶niowych antybiotyków – u dzieci do 3-go miesi±ca ¿ycia, 2. Zalecenia Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Pielêgniarstwa Pediatrycznego
nr 2/2004 z dnia 16 marca 2004 roku w sprawie podawania antybiotyków u noworodków i niemowl±t do 3-go miesi±ca ¿ycia.

Sporz±dzi³:
mgr Marcin Michalczyk

Zatwierdzi³:
mgr Iwona Choromañska

Radca prawny NRPiP

¼ród³o: NRPiP

Wyszukaj: