Strona główna
Aktualności
Biblioteka
Biuletyn
Komisje i zespoły
Konferencje
Konkursy
Konsultanci i opinie
Magazyn Pielęgniarki i Położnej
O Izbie
Ośrodek Informacyjno
Edukacyjny
Pielęgniarki i Położne w UE
Zamówienia publiczne
Praca
Prawo
Szkolenia
Ubezpieczenia - nowość
Uchwały
XXV-lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych
Linki
Kontakt
Galeria
Wnioski do pobrania
SMK

Czy istnieje mo¿liwo¶æ zawieszenia prowadzenia indywidualnej praktyki pielêgniarskiej?

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 roku o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173 poz. 1807 ze zm.) przedsiêbiorca mo¿e podj±æ dzia³alno¶æ gospodarcz± po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiêbiorców w Krajowym Rejestrze S±dowym albo do Ewidencji Dzia³alno¶ci Gospodarczej. W my¶l art. 24a ustawy z dnia 5 lipca 1996 roku o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej (t. j. Dz. U. z 2001r. Nr 57 poz.602 ze zm.), prowadzenie indywidualnej praktyki pielêgniarek, po³o¿nych, - jest dzia³alno¶ci± regulowan± w rozumieniu przepisów ustawy wskazanej wy¿ej ustawy. Oznacza to, ¿e osoba prowadz±ca tak± dzia³alno¶æ ma obowi±zek uzyskania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci gospodarczej prowadzonego na podstawie art. 23 cytowanej ustawy o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej oraz uzyskania wpisu do ewidencji dzia³alno¶ci regulowanej na podstawie art. 65 ust. 1 ustawy o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej, któr± zgodnie z art. 25 ust.1 ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej jest rejestr indywidualnych praktyk prowadzony przez okrêgow± radê pielêgniarek i po³o¿nych.
Z analizy przedstawionych powy¿ej zapisów wynika, i¿ oprócz przepisów ustawy o zawodach pielêgniarki i po³o¿nej zastosowanie bêd± tu mia³y równie¿ zapisy o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej. Dlatego te¿, w przypadku czasowego zaprzestania wykonywania dzia³alno¶ci gospodarczej prowadzonej w formie indywidualnej praktyki pielêgniarskiej bêdzie zastosowanie bêd± mia³y ogólne zasady prawa gospodarczego.
Zawieszenie oznacza zaprzestanie prowadzenia dzia³alno¶ci gospodarczej przez okre¶lony czas. Chc±c zawiesiæ dzia³alno¶æ nale¿y zawiadomiæ pisemnie o tym fakcie urz±d skarbowy i oddzia³ ZUS-u.
Zarówno przepisy ustawy z dnia 13 pa¼dziernika 1998 roku o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (Dz. U. 1998r. Nr 137 poz.887), jak i przepisy, cytowanej ju¿, ustawy o swobodzie dzia³alno¶ci gospodarczej nie zawieraj± pojêcia zawieszenia dzia³alno¶ci. Co wiêcej, za ca³y okres, tj. od dnia jej rozpoczêcia do dnia jej zakoñczenia - nale¿ne s± sk³adki na poszczególne ubezpieczenia. Wnioskowaæ nale¿y, i¿ prowadzenie pozarolniczej dzia³alno¶ci gospodarczej wystêpuje zarówno w okresach faktycznego wykonywania us³ug, jak równie¿ w okresach wykonywania innych czynno¶ci zwi±zanych z dzia³alno¶ci±. Czego potwierdzeniem jest uzasadnienie do wyroku S±du Apelacyjnego w Bia³ymstoku z dnia 17 grudnia 2003 r., sygn. akt III AUa 1531/03, w którym czytamy: "Prowadzenie dzia³alno¶ci pozarolniczej (gospodarczej) w rozumieniu przepisu art. 13 ust. 4 ustawy z dnia 13 pa¼dziernika 1998 r. o systemie ubezpieczeñ spo³ecznych (...) obejmuje nie tylko faktyczne wykonywanie czynno¶ci nale¿±cych do zakresu tej dzia³alno¶ci lecz tak¿e czynno¶ci zmierzaj±ce do zaistnienia takich czynno¶ci gospodarczych".
W trakcie prowadzenia pozarolniczej dzia³alno¶ci mog± siê równie¿ zdarzyæ sytuacje, kiedy prowadz±cy dzia³alno¶æ zaprzestaje na pewien czas jej prowadzenia, tzn. nie wykonuje jakichkolwiek czynno¶ci zmierzaj±cych do osi±gniêcia przychodów. Przyk³adowo, mog± to byæ sytuacje spowodowane sezonowo¶ci± prowadzonej dzia³alno¶ci, wyjazdem prowadz±cego dzia³alno¶æ lub ró¿nymi zdarzeniami losowymi. W takim przypadku osoba taka zobowi±zana jest poinformowaæ ZUS o tym fakcie. Dokonuje tego poprzez wyrejestrowanie siebie z ubezpieczeñ na druku ZUS ZWUA jako osoby ubezpieczonej i ZUS ZWPA jako p³atnika sk³adek. Niemniej jednak w sprawach spornych lub budz±cych w±tpliwo¶ci, ZUS ma prawo zakwestionowaæ okresy czasowego zaprzestania prowadzenia dzia³alno¶ci, szczególnie je¿eli dotyczy to kilkudniowych okresów w ci±gu jednego miesi±ca i gdy powtarzaj± siê one nagminnie. Wówczas ZUS obejmuje tak± osobê ubezpieczeniami z okresem wstecznym, co w konsekwencji powoduje zobowi±zanie osoby prowadz±cej dzia³alno¶æ do zap³aty zaleg³ych sk³adek wraz z odsetkami za zw³okê.
Fakt, ¿e osoba faktycznie nie prowadzi³a w danym okresie dzia³alno¶ci gospodarczej mo¿e podlegaæ akceptacji w przypadku, kiedy osoba ta zg³osi³a przerwê w wykonywaniu dzia³alno¶ci w urzêdzie skarbowym, a urz±d tê przerwê uzna³. Zaznaczyæ jednak nale¿y, ¿e za¶wiadczenie z urzêdu skarbowego o zg³oszonej przerwie w prowadzonej dzia³alno¶ci uzyskaæ mog± jedynie osoby prowadz±ce dzia³alno¶æ gospodarcz± opodatkowan± w formie karty podatkowej. Natomiast przedsiêbiorcy opodatkowani w inny sposób - nie maj± mo¿liwo¶ci zdobycia takiego za¶wiadczenia. ZUS podkre¶la jednak, ¿e informacje uzyskane w urzêdzie skarbowym maj± charakter pomocniczy i nie przes±dzaj± bezwzglêdnie o fakcie prowadzenia lub nie dzia³alno¶ci.
Nale¿y równie¿ zaznaczyæ, ¿e ZUS i Ministerstwo Zdrowia prezentuj± odmienne stanowisko w kwestii ustalenia okresu podlegania ubezpieczeniom osoby prowadz±cej pozarolnicz± dzia³alno¶æ oraz obowi±zku op³acania sk³adek. Zdaniem:
1) ZUS - przedsiêbiorca podlega ubezpieczeniom spo³ecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz zobowi±zany jest do op³acania z tego tytu³u sk³adek ubezpieczeniowych za okres faktycznego wykonywania dzia³alno¶ci,
2) Ministerstwa Zdrowia - sk³adkê na ubezpieczenie zdrowotne nale¿y op³acaæ za okres od daty wskazanej w uprawnieniu do prowadzenia dzia³alno¶ci na podstawie wpisu do ewidencji do dnia wykre¶lenia wymienionego wpisu.

Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, ¿e za okres w którym osoba czasowo zaprzesta³a prowadzenia dzia³alno¶ci, nie op³acaj±c z tego powodu sk³adek na ubezpieczenia spo³eczne, obowi±zana jest op³aciæ sk³adki na ubezpieczenie zdrowotne.
W kompetencji dyrektora oddzia³u wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia le¿y rozpatrywanie spraw z zakresu m.in. objêcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Mo¿e siê zdarzyæ, ¿e dyrektor oddzia³u wojewódzkiego NFZ wyda decyzjê o obowi±zku ubezpieczenia zdrowotnego w okresie faktycznego zaprzestania prowadzenia dzia³alno¶ci. Wtedy decyzja taka - po uprawomocnieniu siê - podlega wykonaniu. Oczywi¶cie od tej decyzji prowadz±cy dzia³alno¶æ mo¿e wnie¶æ odwo³anie.
Maj±c na uwadze powy¿sze fakty, je¶li Zak³ad Ubezpieczeñ Spo³ecznych oraz Urz±d Skarbowy nie zg³osz± zastrze¿eñ, nie istniej± przeszkody zawieszenia wykonywania dzia³alno¶ci gospodarczej wykonywanej w formie indywidualnej praktyki pielêgniarskiej. Taka sytuacja nie wywo³uje skutków w sferze rejestru indywidualnych praktyk.

Sporz±dzi³:
mgr Marcin Michalczyk

Zatwierdzi³:
mgr Iwona Choromañska
Radca prawny NRPiP

¼ród³o: NRPiP

Wyszukaj: